Jak na životopis podle šablony

10. 10. 2013 | Marie Šotkovská

Kvalitní a přehledný životopis je alfou a omegou zvládnutého výběrového řízení. Pokud proto nad tím svým trávíte dlouhé chvíle ve snaze o to, aby ten váš byl o něco lepší než ty ostatní, nejste sami a děláte dobře. Pomoci vám může Microsoft Office a jeho šablony.

0959 CV sablona 2Kvalitní a přehledný životopis je alfou a omegou zvládnutého výběrového řízení. Pokud proto nad tím svým trávíte dlouhé chvíle ve snaze o to, a by ten váš byl o něco lepší než ty ostatní, nejste sami a děláte dobře. Vedle obsahu nezapomínejte ani na grafickou stránku věci, díky níž bude celé dílo přehlednější a stane se příjemnějším počtením. A pokud jste zrovna neabsolvovali pokročilý kurz práce s grafickým nebo textovým editorem, nezoufejte, tu nejhorší práci už někdo udělal za vás.

0959 CV sablona 1Drtivá většina běžných uživatelů používá nástroje sady Office, mezi něž patří také nejhojněji rozšířený textový editor Microsoft Word. Málokdo už však ví, že umí díky přednastaveným šablonám vytrhnout trn z paty nejednomu pisálkovi, který má ambice vytvořit text jakéhokoli charakteru, navíc hezky graficky uspořádáný. Nejen, že vám může Word pomoci vytvořit jednodušší pozvánku na oslavu narozenin, poskytnout předdefinovaný formulář pro plnou moc nebo vašim vyučujícím předpřipraví papír pro ručně psanou písemnou práci, ale i pro případ pracovního pohovoru má jistě co nabídnout.

Vedle přednastaveného „formuláře hodnocení žadatele o zaměstnání“ totiž mezi šablonami Microsoftu Word najdete hned 22 základních šablon pro váš životopis (autorka pracuje s verzí Microsoft Word 2010, pozn. redakce)

Jak na to

Na kartě „Soubor“ klikněte na „Nový“, kde se vám rozbalí náhled s dostupnými šablonami a těmi, které jsou ke stažení na webu Office.com – druhá nabídka vás bude v tomto případě zajímat více. V této sekci kliknete na ikonu „Životopisy“ a následně už můžete vybírat ze škály formulářů. V barvách nebo černobíle? S fotkou nebo bez fotky? Decentně nebo se zvýrazněnými položkami dosavadních zkušeností? Tady už záleží na vašem vkusu a zaměstnání, o něž se chcete s daným životopisem ucházet. Protože jsou však tyto šablony dostupné z webu, je zapotřebí připojení k internetu. V módu offline tak žádnou parádu bez práce nesvedete. Na internetu najdete i způsoby, jak se zviditelnit online.

0959 CV sablona 2

Předvyplněné kolonky vás navedou tak, abyste na žádnou důležitou informaci nezapomněli a aby váš životopis působil uceleně a profesionálně. Zároveň se nejedná o žádný uzamčený dokument, stále jsou zde aktivní funkce Wordu, takže si můžete měnit font a barvu písma, kurzívu, zvýrazňovat tučně, a to dle libosti. Pokud byste chtěli zabrouzdat i do vod nejaktuálnějších, podívejte se na office.microsoft.com, kde kromě nejnovějších šablon (v horní liště kliknete na „Šablony“, následně vespod stránky v sekci „Hlavní kategorie“ na položku „Životopisy) najdete také řazení podle popularity a můžete tak zjistit, kterou šablonu zvolit, abyste se co nejvíce odlišili od ostatních uchazečů.

Rada na závěr: Originální vzhled vašeho cv nevylučuje střídmost a přehlednost. Vyvarujte se tedy přehnaného formátování. Personalisté by pro ně nemuseli mít pochopení.

Abyste nezapomněli na některá důležitá pravidla, přečtěte si náš článek 10 věcí, které (ne)uvést ve svém životopise a potom už jen přemýšlejte Jak netradičně zaujmout zaměstnavatele při pohovoru. Hodně štěstí!

Na podobné téma

Stáž

Trainee program je výhodný pro uchazeče i firmy

Dohoda o provedení práce – co je možné?

… a nabídky k práci chodí samy!