Z ekonoma zahradníkem !

Na co potřebuje zahradník vysokou školu? To byla otázka, která mi vždy vrtala hlavou, když jsem v areálu Mendelovy univerzity potkávala studenty Zahradnické fakulty. Panoval mezi námi vzájemný obdiv – já je obdivovala, že dokáží rozeznat víc než pět druhů květin, oni zase obdivováli nás, že dokážeme formulovat co je to HDP. Otázka budoucího uplatnění pro nás však byla stejná, uspějí jen ti nejlepší!

V období ekonomických studií pro mě byla návštěva studijního oddělení přímo horor, studentům jistě nemusím připomínat, co taková návštěva obnáší. Jaké milé překvapení pro mě bylo, když jsem poprvé navštívila studijní oddělení Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Na této fakultě si totiž studentů váží, jestliže máte na studijní referentku otázku, překvapivě dostanete i odpověď. Na chodbách vám profesoři dokonce i odpovídají na pozdrav a někteří si pamatují i vaše jméno.
 

Zahradnictví je hlavně o praxi

První roky studia mladých zahradníků probíhají v Brně, následně se přemisťují do Lednice, kde mají větší plochy určené k jejich vlastní realizaci. Fakulta v Lednici sídlí kousek od zámku, který se pyšní svými krásnými zahradami. Chytrý student už v období studia naváže kontakty se správou zámku a začíná zde svoje znalosti upatňovat. Fakulta se studentům snaží dát co největší množství praxe, takže vám na email chodí nabídky ať už s krátkodobými nebo dlouhodobými brigádami. Děkanovi není jedno váš názor na vzdělávání na fakultě, několikrát vás zve na setkání akademické obce, a když vás náhodou zapomene pozvat, v emailu dodá, že je ochoten setkání změnit k jinému datu.


Studenti vyrábí i vlastní víno

Během studia vás čeká několik exkurzí, hned po zápisu ke studiu jsem byla informována o možnosti přihlášení se na zahraniční exkurzi po jižní Itálii a Sicílii. Předměty jako pivovarnictví a vinohradnictví také nelze vyučovat pouze ze tříd. Studenti Mendelovy univerzity se podílejí na výrobě vína, které je dále prodáváno pod značkou Chateau Lednice. V době burčáků můžete v areálu školy zakoupit i burčák vyrobený přímo studenty. Jednoduše řečeno studium na této fakultě má svoje kouzlo, kterému se jiné fakulty jen těžko vyrovnávají. Předměty jako bioklimatologie, pedologie, mikrobiologie či dendrologie mohou vypadat děsivě, ale realita je jiná.
 
Otázka budoucího uplatnění je složitá, šikovný a hbitý student si sežene práci již během studia. Ostatní studenti se potýkají s nesnázemi jménem hledání práce. Práce zahradníka však není spojena jen s okopáváním záhonků, jeho působnost sahá mnohem dál. S rostlinami či půdou se pracuje v mnoha oblastech. Boj o budoucí uplatnění tedy není o nic těžší než po vystudování jakékoliv jiné fakulty.

Na podobné téma

Dvacátý ročník Career Days je za dveřmi

MUNIE pořádá akce i nabízí praxi

Představíme studentské spolky

JobAcademy: Na start kariéry neexistuje univerzální návod