Digitální nomádi cestují po světě a podnikají z pláže

18. 1. 2016 | Alena Klimková
Rubrika: Práce, Podnikání | Doba čtení: 2,5 minuty

Digitální nomádství je díky rozmachu moderních technologií fenoménem 21. století. Nejde jenom o práci na dálku spojenou s cestováním po světě. Řada copywriterů, překladatelů, webových vývojářů nebo marketérů si splnila svůj sen a digitální nomádství se stalo přímo životním stylem.

digitální nomádi, práce na dálku, práce z pláže, party a práce, opalování při práci
digitální nomádi, práce na dálku, práce z pláže, party a práce, opalování při práci

Nomádství není pro každého

Díky levné letence, aktivní znalosti jazyků a počítači s připojením k internetu můžete v dnešní době pracovat prakticky odkudkoliv, třeba i z pláže. Poznávat různé kouty světa, seznamovat se s novými lidmi a při tom vydělávat na živobytí ovšem není pro každého.Digitální nomádi se shodují, že to chce najít v sobě i kus dobrodruha, který se nebojí vydat se do úplného neznáma. A čemu dalšímu musí digitální nomádi, jejichž kancelář se nachází kdekoli na světě, čelit? Především možné sociální izolaci, prokrastinaci a případným problémům s pracovní disciplínou a efektivitou práce. Digitální nomádi totiž nejsou na dovolené. Zábava a exotika by měla počkat a hlavní prioritou by pro ně měla zůstat práce.

„Práce spojená s cestováním není pro každého, ale pokud už nyní praktikujete home office, jste na nejlepší cestě posunout se do další fáze. Tento životní styl navíc klade drsné nároky na schopnost sebeorganizace a disciplíny. Občas musím být schopen svůj mozek stimulovat k výkonu, i když se to moc nehodí. A samozřejmě jako každý freelancer musím mít přesah dovedností, takže musím být trošku účetní, šéf, sekretářka, obchoďák a markeťák.“ Vítězslav Válka, digitální nomád, který se živí jako grafik, designér a ilustrátor. www.vitavalka.cz.

Podnikatelé na volné noze

Digitální nomádi zpravidla vykonávají svobodná povolání, jsou tedy freelancery neboli podnikateli na volné noze. Nejčastěji se živí jako copywriteři, SEO specialisté, grafici, překladatelé, marketéři, majitelé e-shopů nebo weboví vývojáři.

Díky levným letenkám mohou cestovat prakticky kamkoli. Cíleně využívají oblasti, kde je možné připojení k internetu. Tito cestovatelé, kteří během svých toulek po světě dennodenně pracují, mají v oblibě hlavně exotické destinace. Díky nádhernému prostředí a životním nákladům, které jsou nižší než v Česku, u nich vítězí hlavně jihovýchodní Asie.

A chcete-li se jako digitální nomád vydat třeba do bližších destinací? Dle NomadListu jsou pro nomády zeměmi zaslíbenými také Španělsko, Francie nebo Portugalsko.
„Moderní digitální nomád by měl být přizpůsobivý, trpělivý a měl by mít respekt k místním poměrům a vůbec takovou tu obecnou úctu k člověku. Jsme přece jenom turisté, i přesto že v dané zemi žijeme a pracujeme.“ Jana Benešová a Petr Šimon, digitální nomádi, jejichž hlavní činností je kreativní psaní a překlad z angličtiny a čínštiny. www.klubko.net

Nezbytnosti pro digitální nomády

Digitální nomádi se neobejdou bez notebooku, mobilního telefonu, připojení k internetu a také několika externích disků, které fungují jako nezbytná offline záloha. Další nezbytností jsou samozřejmě finance. Důležité je zůstat během tohoto novodobého kočování v plusu a mít u sebe finanční rezervu.„Přikláním se k názoru, že digitální nomádství není jenom přechodnou módou. Ve světě totiž začíná vznikat tržní infrastruktura, která toto spojení práce s cestováním rozvíjí a podporuje. Po celém světě vyrůstají coworkingová centra, která nabízejí nejen pracovní místo, ale i ubytování a rekreační zážitky pro digitální nomády, a to už je podstatně zajímavější byznys než jen provozovat coworking. Digitální nomádství je pro nás, Evropany, důležité i v tom, že pomáhá stírat hranice mezi národními trhy.“ Robert Vlach, digitální nomád, podnikatel a provozovatel portálu Na volné noze. www.robertvlach.cz

Další užitečné informace o digitálním nomádství se dozvíte například na webech www.nomadem.cz, www.nomadi.cz nebo www.digitalninomadstvi.cz.

Na podobné téma

„Lezl jsem dřív, než chodil,“ říká vydavatel časopisu

Startu podnikání předchází byznys plán

8 typů profesí, které umožňují práci na dálku

S vizí zachraňovat životy lze překonat všechny obavy