Co má zájemce vědět o brigádě v McDonaldu

McDonald za dvacet let svého působení na českém trhu vybudoval takřka 90 provozoven a v současnosti zaměstnává přes 5000 pracovníků. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké to je v McDonaldu pracovat?

0757 mcdonald koukalovaMcDonald za dvacet let svého působení na českém trhu vybudoval takřka 90 provozoven a v současnosti zaměstnává přes 5000 pracovníků. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké to je v McDonaldu pracovat? Všimli jste si uniforem, placek a rychlé mluvy, kterou zaměstnanci používají? Chtěli jste o jejich zaměstnání vědět více? Připravili jsme souhrn nejdůležitějších informací.

Placky a uniformita

Všichni řadoví pracovníci nosí stejné uniformní oblečení, které tvoří tmavé kalhoty a hnědá polokošile. Někdy je součástí oděvu i kšiltovka, taktéž tmavé barvy. Pro McDonald a jeho týmy je typická vnitřní hierarchie, která je striktně dodržována. Postavení zaměstnance je možno vypozorovat podle barvy jmenovky („placky“), kterou má připnutou na hrudi.

Na spodu této struktury stojí se zelenou plackou nováček. Druhé místo odspodu zaujímá zaučující se pracovník s modrou plackou. Zlatý střed se žlutou plackou zaujímá vyučený pracovník. Na druhé místo se dostává crew trenér ve výcviku s červenou plackou. První místo obsazuje bílá placka crew trenéra, který zaučuje pracovníky a může postupovat na manažera. Ten spolu s provozovatelem prodejny zaujímá nejvyšší postavení v pracovní hierarchii. Samotný manažer nosí bílou košili se zlatou jmenovkou. Stará se o chod prodeje, píše směny, vypracovává objednávky a dohlíží na celkový pořádek a pracovní morálku na pracovišti.

0757 mcdonald 7 havlickovaRůznorodost týmu a délka zaměstnání

Věková struktura zaměstnanců bývá velmi různorodá, od patnáctiletých po důchodce. Věkový průměr se pohybuje okolo 25 let. Často převládají ženy s 75% zastoupením.

Okolo 70% zaměstnanců pak tvoří brigádníci. Poměr zaměstnanců podle pohlaví se provozovna od provozovny liší. V některých to je 50:50. Jinde 75 až 80% žen.

Délka zaměstnání je velmi individuální. U některých dosahuje maximálně několika týdnů až měsíců, u jiných roky.

Dvaadvacetiletá studentka pedagogické fakulty Marika pracuje v McDonaldu již pět let. „Nejkratší doba zaměstnání, co jsem zažila, byla hodina a půl. Mladý kluk odešel na záchod. A už se nevrátil. Nezvládl to a beze slova utekl. Nejdelší doba zaměstnání, o které vím, je 17 let,“ popisuje Marika.

Vzájemná komunikace

0757 mcdonald 5 morguefile

Pro tuto brigádu je typické rychlé pracovní tempo, velký kolektiv, bezprostřední kontakt se zákazníkem a zvláštní druhy prodávaného zboží vyžadují používání rychlého, jednoduchého, ale přitom slušného jazyka, který již nabyl podoby jakéhosi žargonu.

„Zaměstnanci společně komunikují slušně a v různých heslech týkajících se zrovna vykonávané práce, nebo práce, kterou chtějí, aby spolupracovník vykonal. Důležité je slovo prosím, které je nutné používat vždy. Např.: "deset čízů do toustru, prosím", "dvě country (čti kántry) na gril, prosím", atd.,“ rozpovídá se o komunikaci v týmu Jana.

„Během pracovní doby si všichni tykáme, nehledě na věku, protože je to pohodlnější a osobnější,“ doplňuje Kristýna.

Kariérní růst

Možnosti kariérního růstu nejsou příliš velké. Přibližně po 2-3 měsících (i více) pracovník postupuje o placku výše a je mu také navyšována mzda. Ti, co vydrží nejdéle, se mohou stát manažerem, což může trvat pět let i více.

„Manažerem se stává pracovník, který v McDonaldu pracuje delší dobu, má aktivní přístup a dobré znalosti týkající se produktů, prodeje a dalšího. Cíleně se zajímá o práci manažera, dělá objednávky, přebírá dodávky atd. Jde příkladem ostatním,“ osvětluje kariérní vzestup manažera Jana.

Obyčejný brigádník si sice vydělá peníze, ale tento druh pracovní zkušenosti jej nezvýhodní při hledání práce v oboru jeho studia. Oproti tomu manažerská funkce může být odrazovým můstkem pro hledání nového, lepšího místa.


0757 mcdonald 4 morguefileZájemci o práci

Zájemců o práci v McDonaldu je neustále hodně. Ne každého ale přijmou, mnohdy je potřeba doporučení stálejšího pracovníka, někdy musí padnout do oka manažerovi. Anebo si počkat, až bude provozovna nabírat nové pracovníky.

Ačkoli práci jako takovou zvládne prakticky kdokoli, ne každý snese pracovní podmínky (rychlé pracovní tempo, horko, nerudné zákazníky), velký kolektiv a poměrně nízké pracovní ohodnocení.

Zájemce o práci v McDonaldu byl měl být podle Jany flexibilní, odolný vůči stresu a trpělivý. Pracovník by měl být také finančně gramotný a měl by umět hovořit alespoň trošku anglicky pro případ, že dojde zákazník-cizinec.  

Závěrem:
Práce v McDonaldu je velmi náročná fyzicky i psychicky. Finanční ohodnocení je přitom v hrubém nepoměru k vynaložené námaze. Na druhou stranu si tuto brigádu může vyzkoušet takřka každý.

Více o brigádě v MC Donaldu: Jak se pracuje v McDonaldu

Na podobné téma

Nadšení pro módu při prodávání oblečení nesmí chybět

Naturistické občerstvení: Letní brigáda pro odvážné

Vyšší vzdělání bylo na obtíž

Bodies Revealed – vypusťte mediky!