Mladá absolventka prošla grafickou rekvalifikací

Nalézt práci po zakončení střední školy zajisté není nic jednoduchého. Potvrzuje to i Veronika Kovářová, 22letá absolventka odborné střední školy, která se po neúspěšném hledání rozhodla pro zvýšení své kvalifikace pomocí programu Příležitost pro mladé do 30 let. Prodělala v něm nejenom důkladné školení o pracovním a finančním trhu, ale také (nebo spíše především) kurz se slibným názvem Pracovník grafického studia.

„V roce 2011 jsem získala výuční list v oboru Operátor skladování a pak jsem hned nastoupila na dvouletou nástavbu Podnikání, kde jsem v roce 2013 maturovala. Doufala jsem, že si najdu práci jako skladník nebo účetní, ale ani po roce hledání to k ničemu nevedlo,“ říká Veronika o svých zkušenostech. Pročítala nabídky, rozesílala životopisy, chodila na pohovory, nikde však neuspěla. „Firmy prostě nechtějí svěřovat něco tak důležitého a zodpovědného jako účetnictví někomu bez praxe. To je hlavní problém,“ vysvětluje Veronika.


Rekvalifikace jako nový impuls

Skončila tak v evidenci pracovního úřadu a neviděla své perspektivy příliš růžově, pak ovšem přišel nový impuls. „Od známé jsem se totiž dověděla o různých rekvalifikačních programech financovaných z Evropské unie. Jeden z nich je určený právě pro mladé absolventy bez praxe, tak jsem se přihlásila,“ říká Veronika, která 2. září 2014 nastoupila v Brně do úvodního bloku programu s názvem Příležitost pro mladé do 30 let.
 
Úvodní blok nabídnul informace o fungování trhu práce, psaní životopisu či pohovorech, ale i část o finanční gramotnosti, což je, jak známo, pro spoustu mladých Čechů kámen úrazu. Poté si účastníci mohli zvolit rekvalifikační kurz. Veronika, mezi jejíž koníčky již od dětství patřilo výtvarné umění, se hned rozhodla pro kurz Pracovník grafického studia. „Byla jsem zvědavá a napadlo mě, že bych si rozšířila svoje grafické dovednosti.“
 
Tento kurz, stejně jako další se vztahem k počítačům, zajišťuje společnost NICOM, která patří mezi největší svého druhu v České republice. „Kurz trval celkem 80 hodin a ty byly rozdělené do deseti dnů, vždycky od devíti ráno do čtyř odpoledne,“ upřesňuje Veronika, kterou hned od počátku zaujalo vynikající technické vybavení učebny. Bez toho se grafická studia neobejdou, protože grafický software je vysoce náročný na výkon.

„Začali jsme s programem Adobe PhotoShop CS6. Byly to úplné základy, které jsem většinou znala, ale naučila jsem se pár nových triků. Dostali jsme k tomu i knihu,“ chválí začátek kurzu Veronika. Ve druhém týdnu se účastníci seznámili s programem CorelDraw, jenž je určen pro vektorové kreslení. „S Corelem jsem sice už kdysi pracovala, ale jen velice málo, tady jsem se o něm dozvěděla mnohem víc.“ Třetí týden se věnoval programu Adobe InDesign, jenž slouží pro sazbu (desktop publishing) časopisů, letáků a dalších tiskovin.

Účasti na programu rozhodně nelituji

Tohle bylo něco úplně nového i pro Veroniku. „Naučili jsme se, jak rozvrhnout stránku, vložit do ní text a obrázky, přidat nějaké efekty a připravit ji k tisku. Z toho vznikne dokument PDF, který už se dá tisknout,“ vypráví mladá absolventka. Poslední den kurzu proběhla zkouška, ve které měli účastníci samostatně vytvořit vlastní propagační materiál o dvanácti stránkách. „To už chtělo všechny tři programy, tedy PhotoShop na rastrovou grafiku, CorelDraw na vektory a InDesign na sazbu stránek,“ popisuje Veronika.
 
„Rozhodně to byla zajímavá zkušenost. Jsem velice ráda, že jsem ten kurz mohla absolvovat,“ chválí tento projekt mladá proškolená grafička a s úsměvem dodává, že účastníkům se hradily nejen náklady na cestu, ale i obědy ve výborné italské restauraci. A rada pro zájemce? „Určitě se přihlaste a najděte si nějaký kurz, který se týká něčeho, co vás baví. Já teď doufám, že bych mohla získat místo v oboru grafiky,“ plánuje Veronika.

Všechny Veroničiny práce jsou k vidění na http://djmoonray.deviantart.com/


Příležitost pro mladé do 30 let

  • Pro uchazeče do 30 let, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než 5 měsíců
  • Obsahuje úvodní blok, rekvalifikační kurzy a psychologické poradenství
  • Předpokládá se i vytvoření pracovních míst s příspěvkem pro zaměstnavatele
  • Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR

www.prilezitostpromlade.cz

Na podobné téma

Brigáda v call centru není tak špatná, jak se zdá

Au pair – ideální zkušenost pro budoucí pedagogy

Měli hledání práce studenti před čtvrtstoletím snazší?

Kam se vrhnout ze socpedu – část druhá