Členství ve studentské organizaci otevírá dveře

Rubrika: Studium, Studentské aktivity | Doba čtení: 2,5 minuty

Vysokoškolské studentské organizace jsou jedním ze základních stavebních kamenů studentského života. Oživují dění na škole a vdechují formální instituci, jakou je univerzita. Členstvím v nich můžete získat mnoho důležitých kontaktů, poznat fajn kolektiv, ale hlavně si vyzkoušíte, jaké to je pracovat v týmu lidí. Jedná se tedy o celkem příjemný a nenásilný nácvik na budoucí povolání.

ISC, členství, příležitost, studentské aktivity
ISC, členství, příležitost, studentské aktivity

O to mít určitou vizi a společnými silami se ji snažit co nejefektivněji naplnit jde vlastně i v „opravdovém“ zaměstnání. Zde už se ovšem jedná o tým profesionálů, kteří před sebou mají řešení větších a závažnějších úkolů. Přesně z tohoto důvodu je proto více než přínosné zapojit se už na škole do chodu organizace vedené studenty. Takové spolky mají totiž ve většině případů stejnou organizační strukturu jako leckterá firma a zkušenostmi v ní nabyté můžete později zabodovat například u přijímacího pohovoru.
 

Od studentů k doktorům

Své o tom ví i Kristina Vanková, čerstvá absolventka Masarykovy Univerzity. Téměř po celý svůj univerzitní život byla zapojena do chodu Mezinárodního studentského klubu MU (International Student Club – dále ISC), který se stará o zahraniční studenty. Nyní pracuje ve zdravotnickém zařízení jako koordinátorka projektu, který umožňuje studijní pobyty doktorů ve Spojených státech amerických. Jak sama zmiňuje, členství ve studentském klubu jí v podstatě otevřelo dveře na trh práce. „Musím říct, že doteď těžím z toho, že jsem byla součástí ISC. Vyzkoušela jsem si členství v boardu, fundraising, ale také jaké to je organizovat nejrůznější akce. Zkušenost s tím, jaké problémy po příchodu do Brna řeší výměnní studenti, mi pomohly lépe uchopit přípravu stážistů před odjezdem.“
 

U pohovoru pomohly zkušenosti

Svůj úspěch při dvoukolovém přijímacím pohovoru, který musela Kristina absolvovat, přičítá částečně i tomu, že zde mohla prezentovat dovednosti získané v ISC. „Byla jsem schopná pojmenovávat konkrétní situace z ISC, při nichž jsem využila kompetence, které by koordinátor měl mít. Příklady kde a jak jsem potřebné dovednosti uplatňovala, byly pro mě tedy ohromný zdroj zkušenosti a na výsledku přijímacího pohovoru se to jistě odrazilo.“ A jak se Kristina o pracovní pozici vlastně dozvěděla? „O nabídce mi řekla kamarádka, která věděla, že končím školu a na projekty právě někoho hledali. Dala mi echo, já zkusila jít na pohovor a vyšlo to.“

 

Nácvik ve studentském spolku, v práci už naostro

Shodou okolností je Kristinina kamarádka také bývalou členkou ISC. Právě v ISC se obě seznámily a pracovaly na společných projektech. Nyní už jsou kolegyněmi v pravém slova smyslu. I ona souhlasí s tvrzením, že členství ve studentském spolku jí pomohlo v přípravě na budoucí zaměstnání. „V ISC jsem se naučila pracovat s lidmi, koordinovat projekty, organizovat velké akce. Určitě také čerpám ze znalosti angličtiny, která byla při komunikaci se zahraničními studenty nutností,“ dodává Zuzana Vašíčková, která pracuje jako asistentka grantové podpory. V otázce jak se liší současná práce od práce pro studenty, se obě shodují. „Když se něco v organizaci nepovede, škody jsou vždy minimální, protože jde spíše o práci, která přináší dodatečné extra výstupy. V opravdové práci je to už větší zodpovědnost. Musíte si dávat dvakrát větší pozor, protože každá chyba má reálný dopad na finance a lidi, pro které koordinujete stáž," dodává Kristina. „Současná práce je sice placená, ale méně zábavná," přidává se s úsměvem Zuzana. No a co myslíte? Není lepší si to nejprve zkusit nanečisto a zároveň užít trochu legrace? Já myslím, že určitě!

A kde najít studentskou organizaci, která vám bude vyhovovat? Třeba na akci Jarmark spolků 2015.

Na podobné téma

Akce pro budoucí pedagogy organizuje Studentský klub

Návštěva virtuálního veletrhu na vlastní kůži

Poradci: proč stojí za to pomáhat

Spolek přírodovědců: seberealizace i zkušenosti