Chce to v práci změnu? Najděte si vzor výpovědi

13. 9. 2017 | Externista
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 1 minuta

Rozhodli jste se změnit zaměstnavatele? Je na čase podat výpověď. S tou je ale spojena řada dalších požadavků. Pamatujte třeba na to, že zaměstnavatel vás pravděpodobně nepustí hned.

Výpověď není běžný úkon, proto je dobré podívat se na vzory, které obsahují výpověď z pracovního poměru, ke stažení je jich na internetu dost.

Černé na bílém, nebo stačí e-mailem?

Výpověď je platná pouze v případě, že ji odevzdáte zaměstnavateli v písemné podobě. Buď ji můžete donést osobně, nebo poslat poštou. Opatrně však v případě e-mailové korespondence či zmínky výpovědi při konverzaci se zaměstnavatelem. To by totiž byla výpověď neplatná.

Pevná výpovědní lhůta, či dohoda?

Součástí výpovědi z pracovního poměru je i výpovědní lhůta. V případě, že jde o výpověď dohodou, na datu, kdy ukončíte pracovní poměr, se společně dohodnete. V opačném případě musíte počítat s výpovědní lhůtou. Ta obvykle činí dva měsíce počínaje prvním dnem nového měsíce.

 

Hledání nového místa s motivačním dopisem

Hned na začátku motivačního dopisu se nesnažte okouzlit budoucího čtenáře vznešenými frázemi. Mnohem lépe vypadá, když přímo sdělíte, o jakou pozici se ucházíte, proč chcete pracovat právě u této konkrétní společnosti či kde jste nabídku našli a co vás zaujalo.Druhým klíčovým bodem správného motivačního dopisu je ukázat, že právě vy jste tím, koho hledají. Své kvality popište od nejdůležitějších po méně důležité. Nezapomeňte zmínit i své zkušenosti a schopnosti, ale zvolte maximálně tři stěžejní. Odborné znalosti a sítě kontaktů rozhodně nevynechávejte, protože jsou často pro výkon práce rozhodující. Stručnost a jasnost jsou i v této části dopisu pomůckou, kterou je dobré se řídit.

Ideální délka motivačního dopisu je půl až tři čtvrtě strany. Pamatujte, že v tomto případě je méně určitě více!

TIP, jak zvýšit své šance při hledání nového zaměstnání

Přehledný trefný životopis je při hledání práce nezbytností. Plusové body vám dodá i motivační dopis. Pokud se rozcházíte v dobrém, doporučujeme zavčas získat doporučení pro nového zaměstnavatele. Není totiž nic lepšího než pozitivní reference z předchozího zaměstnání.

Na podobné téma

SPOLKY Masarykovy univerzity

Veletrh pracovních příležitostí bude největší v historii

Firemní benefity jako motivace zaměstnanců

Na pohovor se sebejistotou. Nebojte se ukázat, co ve vás je.