Bodies Revealed – vypusťte mediky!

28. 7. 2015 | Martin Zelinka
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2,5 minuty

Studenti si často přivydělávají jako průvodci. V Brně se vyskytla možnost šitá na tělo přímo medikům. Kdo by odmítl dělat průvodce na jedinečné výstavě, která zavítala do Česka teprve podruhé? Navíc za dvojnásobek běžného platu!

Bodies Revealed, medicína, medici, brigáda
Bodies Revealed, medicína, medici, brigáda
Pro medika není lehké najít brigádu, kde by mohl využít své znalosti. Ve zdravotnictví nejsou peníze nazbyt ani pro pravidelný personál. Řada mediků proto stážuje v nemocnicích zadarmo. Z čeho ale platit účty? V Brně dostali studenti lékařské fakulty výjimečnou příležitost jak si vydělat a řada mediků se jí chytla jako záchranného lana.


Značka: Hledáme mediky

O možnosti pracovat jako průvodce na výstavě Bodies Revealed jsem se dozvěděl prostřednictvím Facebooku. Pořadatelé hledali mediky, náplní práce měly být průvodcovské služby, smlouva zajištěna formou dohody o provedení práce. Podezřele vypadal pouze nadstandardní nabízený plat – 130 až 150 Kč za hodinu.
Stačilo absolvovat školení, naplánovat si směnu a mohl jsem začít. Průvodce jsem sice nikdy nedělal, ale zjistil jsem, že nejde o nic těžkého. Pokud nepřišla organizovaná skupina, tak stál v každé galerii jeden průvodce, který odpovídal na dotazy návštěvníků. Pokud přišla skupina (například škola), tak se jí některý z průvodců ujal a provedl ji celou výstavou (devět galerií).
 

Pražská bouře, brněnské ticho

Průvodce na výstavě dělali pouze studenti všeobecného nebo zubního lékařství. Když byla výstava Bodies v Česku poprvé (roku 2007 v Praze), vzbudilo právě zapojení mediků velké kontroverze. Katolický kněz Tomáš Halík tehdy řekl, že „by se k medikům, kteří s výstavou nemají žádný problém, v budoucnosti nerad šel léčit.“ Tomáš Halík dokonce požadoval, aby tehdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl „zjednal nápravu“. Rektor studentům pouze doporučil důkladně zvážit své působení na výstavě.

Takovéto eskapády se naštěstí brněnské výstavě vyhnuly. Dílem patrně proto, že Brno není v takovém centru pozornosti jako Praha, dílem proto, že se po pražské výstavě nenaplnily apokalyptické vize o posunutí vnímání smrti a vystavování nebožtíků na každém rohu.


Organizace směn? Urvi si co můžeš!

Organizace výstavy byla v celé řadě ohledů nezvládnutá. Například skupinové vstupenky se objednávaly přes pražské centrum. Tito lidé v Praze byli schopní objednat i 300 lidí na stejný čas, což mělo za následek přeplnění výstavy, vydýchaný vzduch a následkem toho mdlobu některých návštěvníků.

Nešťastný byl i systém rozdělování směn, kdy si v rozvrhu každý napsal směnu tak, jak se mu hodilo. Manažeři výstavy prostě využili toho, že měli dostatek mediků a nechali je prát se o směny. Tento systém často selhával a docházelo ke zmatkům a hádkám. Na druhou stranu na medické šatně byla vždy k dispozici káva, mléko, čaj a někdy dokonce i koblihy! Takže nemohu říci, že by nás vedení úplně zanedbávalo.

Ačkoliv konečný plat byl menší, než původně slibovaných 130 až 150 Kč za hodinu, i tak byl velmi nadstandardní, zvláště při uplatnění „růžového prohlášení“ na slevu na dani pro studenty.
 

Odhalená těla? Spíš odhalené problémy návštěvníků  

Díky výstavě Bodies Revealed jsem zjistil, které zdravotní problémy český národ nejvíce trápí (pohybový aparát, srdce a cévy a trávicí ústrojí). Rozhodně nesouhlasím s tím, že by návštěvníci výstavy toužili po nějaké perverzní senzaci. Lidé se často přišli podívat, jak vypadá to, co je trápí, přišli se poradit a někdy prostě jen svěřit. Díky této výstavě se alespoň trochu nabouralo privilegium lékařů na poznání lidského těla. A to je dobře.
Medik Martin našel tuto brigádu díky Facebooku. Nepropásněte možnost také získat brigádu či práci díky našim Facebookovým oborovým skupinám Jdi pracovat!

Na podobné téma

10 nejčastějších brigád, kterými si přivyděláte na vánoční dárky

Z brigády se stalo zaměstnání a je po problému

3 pohledy: Multi-level marketing jako přivýdělek

Co má zájemce vědět o brigádě v McDonaldu