Au pair: Jak vyrazit do zahraničí na vlastní pěst? I

Práce au pair je obzvlášť mezi mladými dívkami stále velmi oblíbená. Existují prakticky dva způsoby, jak tuto zahraniční brigádu sehnat – buď si zaplatit služby agentury a nechat veškeré zařizování na ní, nebo vzít situaci do svých rukou.

au pair, na vlastní pěst,  australie
au pair, na vlastní pěst, australie
Když jsem se v devatenácti letech chystala k maturitní zkoušce, už jsem přemýšlela, co budu dělat během těch čtyř měsíců volna, která mě čekají před nástupem na vysokou školu. Do ciziny mě to táhlo vždy, ale bylo mi jasné, že po absolvování všeobecného gymnázia a bez jakýchkoliv relevantních pracovních zkušeností můžu na kvalifikovanou brigádu v zahraničí zapomenout.

Vykonávat klasickou manuální práci by mi nevadilo, ale nechtěla jsem skončit v kolektivu dalších zahraničních pracovníků, protože mezi těmi místní kulturu nepoznáte a jazyk si taky příliš nezlepšíte. Proto jsem se rozhodla sehnat si práci jako au pair. V podobné situaci se po maturitě ocitne řada dalších dívek, před kterými stojí volba, zda si vyřídit pobyt sama, nebo si zaplatit agenturu? A pokud se rozhodnu jet na vlastní pěst, co všechno mě čeká?
 

Vyrazit na vlastní pěst stojí víc úsilí

Pokud alespoň trochu ovládáte angličtinu a jste zvyklí jednat a rozhodovat se samostatně, tak by pro vás sehnání rodiny a vyřízení všech formalit neměl být problém. Pro au pair na volné noze fungují různé stánky, kde si stačí založit profil a už můžete kontaktovat konkrétní rodiny. Pár rad pro úspěšné hledání, dejte si na profilu záležet, protože na pár úsečných vět nikoho nenalákáte. Nebojte se rozepsat, rodiny chtějí co nejvíc informací o člověku, kterému svěří své děti. Zdůrazněte, jaké máte zkušenosti s dětmi. Pokud jste s nimi nikdy profesionálně nepracovali, zmiňte mladší sourozence, bratrance nebo sestřenice. Můžete se podívat i na profily ostatních au pair pro inspiraci. Nezapomeňte přidat fotky. Nečekejte, až vás nějaká rodina osloví sama, rozesílejte žádosti i sami. Největší konkurence je u anglicky mluvících rodin, takže zde začněte hledat i několik měsíců dopředu.

Rodinu si prověřte

Jakmile najdete rodinu, která o vás bude mít zájem, přichází nejdůležitější část: musíte si rodinu co možná nejlépe prověřit! Na webových stránkách si totiž může založit profil prakticky kdokoliv, takže se vám může stát, že narazíte na podvodníky, kteří z vás jen budou chtít vytáhnout peníze. Druhou kategorií jsou rodiny, které se ke svým au pair nechovají dobře. Úplně nejhorší je, když přijedete k někomu, kdo je kombinací těchto dvou skupin. Internet je plný takových příběhů a i já mám ve svém okolí jeden podobný případ, takže si opravdu dávejte pozor.

 

Na podobné téma

Po škole rok dobrovolničit pro EU. Proč ne?

Učil jsem angličtinu v Indonésii. Díky AIESEC

Anglická farma: Brigáda mezi kapkami deště

S angličtinou nejdál dojdeš