Assessment Centrum: co vás může potkat

20. 9. 2011 | Julie Veselá
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2,5 minuty

Na Assessment Centrum si určitě nepůjdete jen tak posedět. Hodnotitelé připravují různé úkoly, které simulují pracovní náplň. Chtějí odhalit, zda máte vhodné předpoklady zvolené povolání vykonávat. Testování při AC se odvíjí od zvolené pozice a občas vás potkají skutečné perličky. A proto není na škodu znát některé z možných modelových situací a technik. Kdo je připraven, není ohrožen.

assessment centrum, pohovor
assessment centrum, pohovor

První, na co je třeba se myslet, je osobní prezentace

Nejčastěji se setkáte s prověřením vašich prezentačních schopností. Při tomto úkolu se hodnotí nejen příprava a komunikační schopnosti, ale i umění očního kontaktu či práce s gestikulací. V příručkách frčí hlavně doporučení navození příjemné atmosféry a pozitivního postoje. Určitě je zapotřebí si pamatovat, že každé hodnocení začíná otevřením dveří a končí jejich zavřením. Budete-li mluvit o sobě, dbejte zejména na plynulost vyjadřování. Při sebeprezentaci je důležité nevychloubat se jen samými pozitivy, ale zmínit i své slabé stránky. Ty je nutné v zápětí podpořit důvody, proč je pro vás nová pozice tak atraktivní. Následovat budou inteligenční a osobnostní testy.

Kdo si neumí týmově hrát, není správný uchazeč?

Další oblíbenou technikou je týmová hra. Při té se hodnotí vaše sociální dovednosti, schopnost pracovat v podřízené roli, kreativita nebo vedení skupiny. Nepodceňují se ani schopnosti motivovat své kolegy či asertivní prosazování názoru. Mezi kandidáty je to nepříliš oblíbená technika, protože ne všichni jsou dostatečně vycepováni v tom, aby byli maximálně soutěživí a přitom si zachovali osobní kouzlo. Pohovor nabývá mírného rozměru oblíbených amerických castingů.

"S touto technikou jsem se setkala v rámci pozice asistentky obchodního týmu pro místní rádio. Ve skupině se nás sešlo šest dívek. Prvním úkolem bylo vyřešit hlavolam. Na tabuli byly nakresleny čtyři body ve tvaru obdélníku, které jsme měly spojit třemi čarami. Zde u nás pozorovali tvořivost, koučování a vliv jednotlivce na skupinu při řešení úkolu. Banální věc jsme nevyřešily ani jedna, protože v místnosti bylo třicet stupňů a po dvou hodinách soustředění pro nás bylo těžké být připravené na něco, co nás ve snu ani nenapadlo, že po nás kdy bude někdo na pohovoru chtít," líčí svoji zkušenost z Assessment Centra uchazečka o práci Marie.

Přesvědčte manažera!

Od řešení banalit se pohovor přesouvá k úkolům, kdy ve dvojici či skupince musíte opravdu něco předvést. Realizátor vás postaví před konkrétní modelové situace, které se dotyčné pozice týkají. To jsou řešení v rámci tzv. případových studiích. Například dostanete zadání, abyste vymysleli obchodní dopis pro nové zákazníky a prezentovali jim služby, nebo se manažer jednoduše zuje a postaví před vás botu. Pak je přesvědčte, proč si ji mají koupit. Ačkoliv se to může zdát poměrně lehké, opak je pravdou. Na pohovoru nejste sami a kromě dávky nervozity tu zásadní roli hraje i to, že pořád s někým soutěžíte. A každý se chce předvést, proto je dobré soustředit se na sebe a na své myšlenky. Promluví-li váš sok první, snažte se navázat na to, co říká nebo co pozapomněl či si všimnout i jiných věcí, které by mohly s botou souviset. Z toho také vyplývá, že na pohovor musí uchazeč přijít vyzbrojen řádně vygooglenými informacemi, co vše asi bude daná pozice ve firmě obnášet a čím se firma zabývá. Při této diskuzi hodnotitelé pozorují, jak reagujete na ostatní členy skupiny, zda jim umíte naslouchat nebo získat komunikační převahu.

Assessment centrum je klasickým příkladem toho, že co nás nezabije, to nás posílí. Minimálně o tu zkušenost, jak dobře známe vlastní kvality.

Na podobné téma

Psaní a publikování je dovednost, ale často i povinnost

Kalendář absolventa: kdy obíhat úřady

Znalosti doženete, ale bez schopností to nejde

Několik rad, jak správně prezentovat