Adeus, Coimbro!

Místo plánovaných tří měsíců jsem na své první pracovní stáži v zahraničí (Erasmus Internship Placement) zůstala o měsíc déle. „Měla bych být ráda, že jsem si tak skvělý pobyt mohla ještě o něco prodloužit,“ říkám si, když balím kufry a v hlavě si rekapituluji, co všechno jsem v portugalské Coimbře za tu dobu zažila. Vděčná jsem, to ano. Stejně se ale neubráním pocitům určité nostalgie.

 

0986 konce state archiv SHMísto plánovaných tří měsíců jsem na své první pracovní stáži v zahraničí (Erasmus Internship Placement) zůstala o měsíc déle. „Měla bych být ráda, že jsem si tak skvělý pobyt mohla ještě o něco prodloužit, říkám si, když balím kufry a v hlavě si rekapituluji, co všechno jsem v portugalské Coimbře za tu dobu zažila. Vděčná jsem, to ano. Stejně se ale neubráním pocitům určité nostalgie.

Saudade

Portugalci na to mají dokonce zvláštní termín, který se prolíná celou portugalskou historií a tvoří podstatnou součást jejich nátury. Slovíčko saudade značí smutek a stýskání si. Abych ten kuturní zážitek měla pěkně autentický, projdu si v příštích dnech asi docela slušnou fází „suadade. Nebude to ale pocit nepříjemný, nýbrž doprovázený vědomím, že mám na co vzpomínat a kam se vracet.

Zakončení administrativního kolečka

0986 konce state archiv SH

Tak jako je začátek stáže spojen se spoustou byrokracie, i na jejím konci vás nějaké to papírování nemine. Do deseti dnů potom, co se vrátíte na rodnou hroudu, musíte na Centrum zahraničních studií doručit „Confirmation of Erasmus placement period, což je v podstatě důkaz o tom, že jste si v dané instituci odkroutili slíbený čas a že vše proběhlo v souladu s tzv. „Training agreementem, dalším důležitým dokumentem, který vyřizujete na začátku stáže. Nesmíte také zapomenout vyplnit online závěrečnou zprávu NAEP (Národní agentura pro vzdělávací programy). Mimochodem, tyto závěrečné zprávy jsou skvělým zdroje informací pro ty, kteří se na stáž nebo obecně na nějaký mobilitní program teprve chystají. Můžete si v nich přečíst všechny podrobnosti z pobytů vašich kolegů – jak postupovali v administrativních záležitostech, kde sehnali ubytování a kolik za něj platili, ale také tipy a rady kam vyrazit večer apod. Pokud jste si s vaším garantem praxe domluvili přidělení určitého počtu kreditů za vaši praxi (většinou se jedná o kredity typu C), nezapomeňte si je po vašem příjezdu nechat uznat.

Samé plusy

Papírování úspěšně vyřízeno, teď už zbývá jen návrat do reality. Za dobu své stáže v Jazz Ao Centro Clube jsem viděla kolem 80 koncertů, přičichla jsem k tomu, jak to chodí v hudebním průmyslu, seznámila jsem se se spoustou zajímavých lidí, nasála jsem do sebe zase o trochu více portugalské kultury... s touto pozitivní bilancí bych mohla pokračovat dále, ale asi by to vydalo na další článek.

Další díly o tom, jak šla Štěpánka do světa na zkušenou.

Na podobné téma

Absolventka žurnalistiky hledá práci

Praxe v MF Dnes a jak to kvůli Babišovi nevyšlo

PR agentura, vtipný balíček a jak to kvůli poště nevyšlo

Odhalujeme zákoutí Stáží pro mladé