Absolvent Agrobyznysu nemůže nenajít práci, tvrdí pořadatelka veletrhu

Studentka Agrobyznysu na Mendelově univerzitě v Brně Soňa Jonášová vystupuje z řady svých spolužáků. Ke konci školy už jí zbývají jen dvě zkoušky a za sebou už má tři úspěšné projekty. Významným krokem v její kariéře byla studijní cesta do Holandska.

Soňa Jonášová, Mendelova univerzita, Agrobyznys
Soňa Jonášová, Mendelova univerzita, Agrobyznys

Během studia jste absolvovala cestu do zahraničí. Co vám dala tato zkušenost?

To je událost, která mi změnila všechno. V Holandsku jsem byla dohromady rok. Půl roku na studijním pobytu a půl roku na stáži. Zkušenosti a znalosti, které jsem tam získala, mi vlily energii do žil a budu z nich čerpat celý zbytek života. Na nové výzvy kývám a říkám: „Proč ne?“ Vnímám zodpovědnosti za každé svoje rozhodnutí a snažím se žít naplno.
 

Proto jste založila projekt Uplatni.se?

Ano. V Holandsku studenti v rámci bakalářských či magisterských oborů absolvovali stáže, které byly ve velké míře zahraniční, závěrečné práce stavěli na reálných projektech a spolupracovali s firmami v oboru. To jim dalo zkušenost, kontakty a znalosti. Chtěla jsem, aby něco obdobného fungovalo i u nás. Uplatni.se je portál zprostředkovávající kontakt mezi firmami a studenty či absolventy.
 

Krom toho je to i kariérní veletrh, který pořádáte na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Jak je na tom trh práce v agronomických oborech?

Trh práce v agro oborech je na tom velmi dobře pro ty, kteří v něm hledají uplatnění a velmi špatně pro ty, kteří práci nabízejí. Je doslova, jak se říká, hlad po absolventech agronomické fakulty. Dnes a denně se setkávám s nabídkami firem z oblastí zemědělství a potravinářství a dalších příbuzných oborů. Mohu bez nadsázky tvrdit, že pokud student agronomické fakulty skutečně hledá uplatnění v oboru, nemůže práci nenajít.
 

V některých vysokoškolských oborech je rvačka o pracovní uplatnění po konci studia...

Zemědělství je oblast, která byla, je a bude základním stavebním kamenem kvality našeho života. Dobře fungující sektor zemědělství a navazující sféra agrobyznysu přímo působí na životní prostředí, kvalitu potravin, poskytuje nespočet pracovních míst. Často se setkávám s názorem, že zemědělství je malý, zanedbatelný obor, který je v rámci ukazatele HDP zanedbatelnou položkou. Zde bych dodala jediné: „NO FARMERS = NO FOOD“.
 

Vedle vašich úspěšných studentských projektů Uplatni.se a Zajímej.se jste nyní ještě založila neziskovou organizaci INCIEN. Jaké to je zakládat takovou instituci?

Je to jak stavět velký dům, ve kterém se nám bude dobře žít. Chce to mít jasnou vizi, jak má dům vypadat, hodně síly, abychom ho mohli postavit, přátele, kteří nám dle svých schopností pomohou s různými úkony, dobré nápady, jak vybavit jednotlivé místnosti a zejména srdce, které do všeho dáme, aby se u nás lidem líbilo. A to ještě nemluvím o připojení na sítě, péči o chod domu, krásnou zahradu a finance na placení účtů... A tohle všechno potřebuje i neziskovka. Je to ale především krásný pocit budování něčeho vlastního. Dobrá myšlenka je polovina úspěchu a všichni, kteří ji mají, by ji měli realizovat.


Co je nyní vaše práce?

Implementace principů cirkulární ekonomiky v podmínkách České republiky. Pracuji na tom, aby INCIEN fungoval, chrlil jeden projekt za druhým a s každým z nich měnil svět kolem nás. Každodenní aktivity jsou přednášky na obcích o kompostování, protože v roce 2015 se soustředíme na problematiku bioodpadů. Je to ale také psaní projektů, potkávání nových lidí a vymýšlení nových aktivit, konference a oficiality potřebné pro fungování neziskovky.
 

Nemáte v rukávu nějaké rady, jak toto všechno zvládnout a k tomu ještě studovat vysokou školu?

Jestli se vám podaří na nějaké dobré rady narazit, sem s nimi! Uznávám, že v současné době jediné, co se snažím zvládnout řídit, je čas. Ovšem nevnímám ho jako nepřítele, ale jako dobrého partnera, který se mi snaží klást překážky a tím mě vycvičit. Není pravda, že máme málo času, jen ho neumíme kvalitně využít.
 

Jak při vašem profesním zápřahu zvládáte studium?

Školu chci dokončit letos v červnu. Už „jen“ dvě zkoušky, diplomka a státnice. To musím zvládnout!
 
Pokud chceme mít čas úplně na všechno, dělejme to, co nás baví. Pak nemusíme oddělovat pracovní, osobní či studijní život a můžeme si užívat  ten pestrý slet aktivit.
Bc. Soňa Jonášová
zakladatelka Institutu Cirkulární Ekonomiky
Institut Cirkulární Ekonomiky
www.incien.org

Agronomická fakulta MENDELU
Agrobyznys
Žije v Praze.
V roce 2013 založila Uplatni.se, rok poté Zajímej.se. Letos založila Institut Cirkulární Ekonomiky.
 

 

Na podobné téma

Jak se spolčit na Filozofické fakultě

Předsevzetí redaktorů jdipracovat.cz

STEP – krok vstříc zkušenostem

Absolvent Agrobyznysu nemůže nenajít práci, tvrdí pořadatelka veletrhu