6 nejčastějších předvánočních přivýdělků

18. 12. 2017 | Janetta Halíková
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2 minuty

Vánoce se blíží, hromadně skupujeme dárky pro naše milé a peněženka zeje prázdnotou. Co s tím? A co takhle zkusit nějakou „vánoční brigádu“? Jaké nejčastější předvánoční brigády provází studenty a co každá z nich obnáší?

vánoční brigáda, vánoce, prodavač, prodavačka
vánoční brigáda, vánoce, prodavač, prodavačka

Prodej vánočních kaprů

Poměrně dobře placená brigáda je prodej vánočních kaprů. Většinou se uskutečňuje v posledním týdnu adventu a končí ve Štědrý den před dvanáctou hodinou. Pro tuto práci je potřeba vytvořit skupinku dvou až pěti zájemců, kterým je minimálně 18 let a vlastní zdravotní průkaz.
Placeni budete za rozličné služby vykonané na vyloveném kaprovi: od zabití, přes kuchání a zbavování ploutví a šupin, až po nadstardandní úkony jako filetování a podobně. Vaše finanční ohodnocení je také závislé na počtu prodaných ryb. Platí, že největší nápor je zhruba dva dny před Štedrým dnem, a tudíž tady nejvíce záleží na tom, jak jste rychlí a šikovní. Brigáda není určena pro křehké povahy. U stánku budete stát celý den (i noc, kvůli hlídání stánku), v dešti i sněhu. Záleží pouze na tom, co si příroda daný den usmyslí.

 

Pečení cukroví na zakázku

Pokud jste nadšení a trpěliví kuchaři, můžete vyrábět cukroví na zakázku. Za jeden kilogram cukrovinek se účtuje běžně od 320 do 600 korun. Toto je ovšem jen pro ty, kteří mají velkou praxi v pečení a jsou si naprosti jisti nezávadností a složením svých výrobků. Nejčastěji pečou ženy v důchodu, popřípadě studentky, které již ukončily semestr a zbývá jim pár chvil, než Vánoce naplno propuknou.

 

Balení dárků

Kreativní a zruční jedinci mohou vydělat pár korun před svátky balením dárků. Je nutné být komunikativní, reprezentativně vypadající, a hlavně manuálně zručný. Sazba se pohybuje od 70 do 150 korun za hodinu. V této oblasti jsou upřednostňovány především zájemkyně ženského pohlaví.

Stánky na vánočních trzích i posily v obchodech

Častý zájem je také o výpomoc na vánočních trzích. Ať už se jedná o prodej svařeného vína, nahřívacích polštářků či výrobu trdelníků. Potřebujete dovršit věk 18 let, požadována je také komunikativnost, zručnost, ochota učit se nové věci, a hlavně časová flexibilita. Výhodou je znalost aspoň základů angličtiny nebo němčiny. Vypláceno bývá od 80 korun za hodinu jako nejnižší šarže. V tomto případě hodně záleží na druhu vykonané práce a zda je stánek umístěn venkonvím tržišti či v obchodním domě. Někdy můžete dostat i příplatky za vysoké pracovní nasazení či mimořádně úspěšný den. 


Prodej vánočních stromků

Vánoční stromeček je nejdůležtější tradicí Vánoc, tudíž každý rok zběsile sháníme a hledáme ten správný. Ale i tady se nabízí možnost brigády. Můžete se přihlásit sami, či je možné sehnat partu kamarádů, starat se o stánek a prodej stromků společně. U této činnosti jsou naopak vyžadováni brigádníci spíše mužského pohlaví. Stromky jsou opravdu těžké a velké, proto je potřeba jedinec fyzicky zdatný. Kromě jiného, stejně jako u prodeje kaprů, je nutné stánek nepřetržitě hlídat. Pracuje se za deště i mrazu. Na druhou stranu výdělky se běžně pohybují okolo 800 až 1000 korun za den.
 

Výpomoc na poště a u doručovacích společností

Za ne úplně tradiční vánoční brigádu je považována pomoc s balíky na poště. Před svátky se počet posílaných balíků a zásilek zvedne až o 50% oproti normálu. Hodně lidí nakupuje na poslední chvíli, oblíbené jsou především e-shopy s možností expresního vyřízení a doručení ještě před Štedrým dnem. Pošty nejčastěji nabírají právě z řad vysokoškolských studentů, kteří mají před Vánocemi relativní klid ve škole a jsou rádi, že si mohou přivydělat na dárky. Vypomáhá se hlavně s tříděním zásilek, popřípadě s jejich doručením o víkendech.
Převánoční čas je velkou zkouškou i pro soukromé doručovací společnosti. Například společnosti PPL v letošním roce přijala dvě stovky pracovníků na výpomoc při doručování balíků. V období adventu dopraví až 240 tisíc balíků denně. Požadavky na řidiče doručovací společnosti jsou kromě řidičského průkazu skupiny B také spolehlivost, zodpovědnost a fyzická zdatnost.

Kde ještě potřebují firmy posily z řad brigádníků, když vánoční šílenství vrcholí: 
– hostesky a promotéři
– doplňovači zboží a další pozice v supermarketech, zejména pokladní
– skladníci a výpomoc v e-shopech
– řidiči na poště ve specičních společnostech
– administrativní práce a výpomoc ve firmách (např. kompletace korespondence, příprava balíčků pro partnery atd.)

Na podobné téma

Turistický průvodce musí umět víc než jen text

Co dělají informatici při studiu

Jaké brigády mají studenti Přírodovědecké fakulty

Osobním asistentem v Lize vozíčkářů