6 nejčastějších předvánočních přivýdělků

18. 12. 2017 | Janetta Halíková
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2 minuty

Vánoce se blíží, hromadně skupujeme dárky pro naše milé a peněženka zeje prázdnotou. Co s tím? A co takhle zkusit nějakou „vánoční brigádu“? Jaké nejčastější předvánoční brigády provází studenty a co každá z nich obnáší?

vánoční brigáda, vánoce, prodavač, prodavačka
vánoční brigáda, vánoce, prodavač, prodavačka

Prodej vánočních kaprů

Poměrně dobře placená brigáda je prodej vánočních kaprů. Většinou se uskutečňuje v posledním týdnu adventu a končí ve Štědrý den před dvanáctou hodinou. Pro tuto práci je potřeba vytvořit skupinku dvou až pěti zájemců, kterým je minimálně 18 let a vlastní zdravotní průkaz.
Placeni budete za rozličné služby vykonané na vyloveném kaprovi: od zabití, přes kuchání a zbavování ploutví a šupin, až po nadstardandní úkony jako filetování a podobně. Vaše finanční ohodnocení je také závislé na počtu prodaných ryb. Platí, že největší nápor je zhruba dva dny před Štedrým dnem, a tudíž tady nejvíce záleží na tom, jak jste rychlí a šikovní. Brigáda není určena pro křehké povahy. U stánku budete stát celý den (i noc, kvůli hlídání stánku), v dešti i sněhu. Záleží pouze na tom, co si příroda daný den usmyslí.

 

Pečení cukroví na zakázku

Pokud jste nadšení a trpěliví kuchaři, můžete vyrábět cukroví na zakázku. Za jeden kilogram cukrovinek se účtuje běžně od 320 do 600 korun. Toto je ovšem jen pro ty, kteří mají velkou praxi v pečení a jsou si naprosti jisti nezávadností a složením svých výrobků. Nejčastěji pečou ženy v důchodu, popřípadě studentky, které již ukončily semestr a zbývá jim pár chvil, než Vánoce naplno propuknou.

 

Balení dárků

Kreativní a zruční jedinci mohou vydělat pár korun před svátky balením dárků. Je nutné být komunikativní, reprezentativně vypadající, a hlavně manuálně zručný. Sazba se pohybuje od 70 do 150 korun za hodinu. V této oblasti jsou upřednostňovány především zájemkyně ženského pohlaví.

Stánky na vánočních trzích i posily v obchodech

Častý zájem je také o výpomoc na vánočních trzích. Ať už se jedná o prodej svařeného vína, nahřívacích polštářků či výrobu trdelníků. Potřebujete dovršit věk 18 let, požadována je také komunikativnost, zručnost, ochota učit se nové věci, a hlavně časová flexibilita. Výhodou je znalost aspoň základů angličtiny nebo němčiny. Vypláceno bývá od 80 korun za hodinu jako nejnižší šarže. V tomto případě hodně záleží na druhu vykonané práce a zda je stánek umístěn venkonvím tržišti či v obchodním domě. Někdy můžete dostat i příplatky za vysoké pracovní nasazení či mimořádně úspěšný den. 


Prodej vánočních stromků

Vánoční stromeček je nejdůležtější tradicí Vánoc, tudíž každý rok zběsile sháníme a hledáme ten správný. Ale i tady se nabízí možnost brigády. Můžete se přihlásit sami, či je možné sehnat partu kamarádů, starat se o stánek a prodej stromků společně. U této činnosti jsou naopak vyžadováni brigádníci spíše mužského pohlaví. Stromky jsou opravdu těžké a velké, proto je potřeba jedinec fyzicky zdatný. Kromě jiného, stejně jako u prodeje kaprů, je nutné stánek nepřetržitě hlídat. Pracuje se za deště i mrazu. Na druhou stranu výdělky se běžně pohybují okolo 800 až 1000 korun za den.
 

Výpomoc na poště a u doručovacích společností

Za ne úplně tradiční vánoční brigádu je považována pomoc s balíky na poště. Před svátky se počet posílaných balíků a zásilek zvedne až o 50% oproti normálu. Hodně lidí nakupuje na poslední chvíli, oblíbené jsou především e-shopy s možností expresního vyřízení a doručení ještě před Štedrým dnem. Pošty nejčastěji nabírají právě z řad vysokoškolských studentů, kteří mají před Vánocemi relativní klid ve škole a jsou rádi, že si mohou přivydělat na dárky. Vypomáhá se hlavně s tříděním zásilek, popřípadě s jejich doručením o víkendech.
Převánoční čas je velkou zkouškou i pro soukromé doručovací společnosti. Například společnosti PPL v letošním roce přijala dvě stovky pracovníků na výpomoc při doručování balíků. V období adventu dopraví až 240 tisíc balíků denně. Požadavky na řidiče doručovací společnosti jsou kromě řidičského průkazu skupiny B také spolehlivost, zodpovědnost a fyzická zdatnost.

Kde ještě potřebují firmy posily z řad brigádníků, když vánoční šílenství vrcholí: 
– hostesky a promotéři
– doplňovači zboží a další pozice v supermarketech, zejména pokladní
– skladníci a výpomoc v e-shopech
– řidiči na poště ve specičních společnostech
– administrativní práce a výpomoc ve firmách (např. kompletace korespondence, příprava balíčků pro partnery atd.)

Na podobné téma

Naturistické občerstvení: Letní brigáda pro odvážné

Upeču vám něco dobrého! Zn. geologická přednáška zdarma

6 nejčastějších předvánočních přivýdělků

Kouzla táborové kuchyně