Recenzujte knihy pro iDnes.cz

9. 4. 2015 | Adéla Beranová
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Psaní recenzí je jednou z činností, kterou je možné dělat prakticky odkudkoli, a přitom může být zajímavou položkou ve vašem životopise. Internetové knihkupectví knihy.idnes.cz nabízí všem píšícím knihomolům možnost stát se jejich dvorním recenzentem.

recenze, idnes, recenzujte, blog
recenze, idnes, recenzujte, blog
Já sama jsem se k psaní pro iDnes.cz dostala asi jako v případě všech mých pracovních zkušeností tak trochu náhodou. Hledala jsem, co bych si tak přečetla ve volném čase (většinou mezi druhou a třetí hodinou ranní) a vyskočila na mě nabídka jakékoli e-knihy nebo audioknihy zdarma a na oplátku jsem měla jen napsat recenzi podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tak proč to nezkusit.

Výhodou psaní recenzí tímto způsobem je, že záleží jen na recenzentovi, kolik knížek stihne přečíst. Očekává se jen, že když už si o nějakou tu literaturu řeknete, bude článek hotový do měsíce. Hotovou recenzi pak umístíte na svůj blog, na profil na blog.iDnes.cz nebo přímo na Knihy.iDnes.cz a odešlete odkaz člověku, který vás má jako recenzenta na starosti. Komunikuje se napřímo e-mailem, není potřeba se nikde registrovat nebo používat nějaký interní systém.
 

Nekomplikovaná praxe a motivace

Hodnocení a vyznění recenze je zcela na recenzentovi. Z vlastní zkušenosti vím, že pozitivní recenze sami zadavatelé rádi sdílejí a odkazují na ně, pak se dá pod článkem najít i celkem příjemně vysoké číslo čtenosti. V nabídce se sice píše 50 až 70 tisíc přečtení, to je ale podle mých dosavadních zjištění trochu přemrštěné číslo. V tisících se ovšem pohybovat dá, velmi záleží na žánru a tématu recenzované knihy.

Psaní recenzí pro knihy.iDnes.cz je potřeba brát jako velmi příjemnou praxi, kterou děláte z domova a kdykoli máte čas. Finanční ohodnocení sice nemá, ale jako položka v životopise vypadá „recenzent knih na iDnes.cz“ hodně dobře. Pro mě osobně to má ještě jednu velikou motivační výhodu. Od té doby, co recenzuji, taky víc čtu. Protože když už dočtu knížku a sepíšu článek, tak proč si rovnou nevzít další. Takže moje frekvence je teď jedna přečtená knížka měsíčně, a to není vůbec špatné.

Top bloger jako meta

Co se mně osobně moc líbí, je i možnost se vypracovat a získat další výhody. Po nějaké době mi byla nabídnuta pozice TOP blogera, kterých je jen pár a kteří mají své výhody. Předně dostáváme možnost číst vybrané novinky určené exkluzivně úzkému okruhu recenzentů. Recenze vycházejí přímo na knihyidnes.blog.idnes.cz, ale je možné v nich odkazovat i na vlastní blog, takže člověk získává vlastní nové čtenáře.

Jak přibližně lze recenze psát se můžete podívat třeba přímo na mém blogu. Tady je pak nabídka pro recenzenty včetně kontaktu.

Na podobné téma

Zdravotníkem na letním táboře

Brigáda v kavárně: namíchat koktejl i připravit kávu

Plusy a minusy práce z domu

Darja Janíčková – práce virtuální asistentky