Za zaměstnání absolventa dotace

Myslíte si, že nemáte po ukončení studia co nabídnout? Z praxe jste absolvovali pouze pár brigád v kavárnách? Nabídněte svému zaměstnavateli refundaci vaší roční mzdy. Čerství absolventi už nemusejí být tak znevýhodněni, jak se může zdát!

Myslíte si, že nemáte po ukončení studia co nabídnout? Z praxe jste absolvovali pouze pár brigád v kavárnách? Nabídněte svému zaměstnavateli refundaci vaší roční mzdy. V současnosti existuje díky státní podpoře a podpoře z Evropské unie řada různých programů podporujících růst zaměstnanosti a jeden z takovýchto programů se zaměřuje právě na absolventy bez praxe evidovaných na úřadu práce.

Ten je určený pro absolventa vysoké školy a absolventa střední školy s maturitou, který je evidovaný na úřadu práce po nějakou dobu (tato doba není pevně stanovena, ale doporučuji minimálně měsíc), přičemž nesmí být někdy v minulosti zaměstnaný na hlavní pracovní poměr a nesmí být ani osobou samostatně výdělečně činnou.

Dotace není nároková, což znamená, že nemusí být vždy schválená, ačkoliv uchazeč o práci splnil podmínky, nemusí mu být finanční podpora přiznána. Většinou však bývá odsouhlasena, ačkoliv ne v maximální možné výši.

A jak je to v praxi?

O výše zmíněnou dotaci si žádá sám zaměstnavatel, ovšem většina z nich o této možnosti čerpání vůbec netuší, a není proto od věci v průběhu pohovoru na tuto skutečnost upozornit a informovat zaměstnavatele, že právě vy spadáte do kategorie uchazečů o práci, na kterou lze čerpat podporu. Dále vyplní zaměstnavatel několik jednoduchých formulářů u místně příslušného úřadu práce a čeká, zda mu bude podpora přiznána. V současné době dotace činí až 12 000 Kč/měsíc (od října bude činit až 24 000 Kč/měsíc) a zaměstnavatel na ni má nárok po dobu jednoho roku (se zaměstnancem musí být pro získání dotace uzavřena smlouva na dobu neurčitou).

Je třeba si při hledání zaměstnání uvědomit, že největší zájem ze strany uchazečů o zaměstnání je o administrativní pracovní pozice a někdy až do té míry, že je mnohdy personalista nemá ani čas všechny probrat. Proto je dobré odlišit se od ostatních a nabídnout něco navíc. Bude to právě refundace mzdy po dobu jednoho roku?

Dobré rady:
Neslibujte si od svého prvního zaměstnání žádný velký zázrak, ale nepohrdejte ani prací, o které víte, že se jí do budoucna živit nechcete. Jenom tím, že poznáte nové lidi a ukážete, co je ve vás, máte šanci získat nové známé, ukázat se na trhu práce jako schopný pracovník, růst a nabírat na hodnotě.

Mimo medicíny a některých technických oborů si troufám říci, že u nás není fakulta natolik náročná, aby nám zároveň neumožňovala pracovat. Využijte proto času a mimo učení a zábavy věnujte již při škole čas hledání brigád. Ale nezaměřujte se jenom na ty v kavárnách nebo manuální, ale hledejte přivýdělek, který později vašemu zaměstnavateli poskytne vaši adekvátní praxi, kterou požaduje.

Na podobné téma

Vrácená daň jako další přivýdělek

Dohoda o provedení práce možná ztratí na atraktivitě

Co dělat, když přijdete o práci?

Učitelské platy: vše, co o nich potřebujete v roce 2020 vědět