Zúčastnil jsem se STEPu

23. 10. 2013 | Tereza Knězková
Rubrika: Stáže, Práce

/ROZHOVOR/ Studenti právnických fakult mohou získat praxi v zahraničí v rámci programu STEP (Student Trainee Exchange Programme). Přinášíme rozhovor s Markem Chadimou, který se STEP stáže zúčastnil a díky ní také získal stipendium na prestižní zahraniční univerzitě.


0957 STEP2 2 MarekChadima/ROZHOVOR/ Studenti právnických fakult mohou získat praxi v zahraničí v rámci programu STEP (Student Trainee Exchange Programme). Přinášíme rozhovor s Markem Chadimou, který se STEP stáže zúčastnil a díky ní také získal stipendium na prestižní zahraniční univerzitě. Marek je touto dobou za oceánem, a tudíž se náš rozhovor odehrál přes internet. 

Ve které zemi a u které instituce ses STEPu zúčastnil? Jak dlouho stáž trvala?
Účastnil jsem se stáže v advokátní kanceláři Erikel Hukuk v Ankaře v Turecku. Stáž trvala jeden měsíc, z toho jsem necelý týden strávil v Istanbulu.

Proč právě Turecko? Pro Evropana je to poměrně exotické země...
ELSA prezentovala stáže v Turecku jako ty nejžádanější proto, že jsou plné kulturních zážitků. A opravdu, stáž předčila má očekávání.

0936 STEP-staz 2 ELSAV čem?
Když jsem se chystal do Turecka, očekával jsem, že každý den bude vypadat stejně: celý den v práci, večer se najíst a spát. To bylo daleko od pravdy. ELSA Turkey, mí přátelé a kancelář mi připravili bohatý program. Navštívil jsem Istanbul, byl jsem na večeři s předsedou advokátní komory, byla mi poskytnuta individuální prohlídka Ústavního soudu Turecka, jeden den jsem strávil na Ankara University a podobně. V Turecku vás nemastná a neslaná rutina rozhodně nečeká.

Co bylo náplní tvé práce?
V kanceláři jsem většinu času trávil tvořením právně komparativních studií a připomínkováním smluv s mezinárodním prvkem. Asi dvakrát jsem napsal memorandum k případu, který byl mimo jiné regulován právem EU.

Co ti tato pracovní příležitost přinesla?
Poznal jsem jinou kulturu, hodně jsem cestoval a mí turečtí přátelé mi poskytli bohatý kulturní program. Mimo to, absolvování takové stáže je samozřejmě skvělou položkou do životopisu. Mi konkrétně to pomohlo získat stipendium na The John Marshall Law School v Chicagu.

0957 STEP2 2 MarekChadimaMohl bys našim čtenářům přiblížit i tento pobyt?
V Chicagu trávím jednosemestrální stipendijní pobyt. Na americké law school zpravidla nejsou přednášky, veškerá výuka je vedená v seminářích, formou diskuse. Nejvíc mne zaujaly lawyering skill classes - je to soubor několika praktických předmětů, kde se naučíte například jak psát právní dokumenty, jak vystupovat před soudem nebo jak vyjednávat s protistranou. Nejlepší na to všem je však samotný život v Chicagu. Jelikož jsem v USA poprvé, chodil jsem první týden s otevřenou pusou. Ta odlišná architektura vás prostě dostane. Chicago je město sportu a kultury. Já jsem veliký fanoušek basketbalu a amerického fotbalu (Bulls a Bears). Jako stipendijní student se účastníte mnoha oficiálních obědů a večeří, které jsou skvělou příležitostí pro poznávání lidí a networking.

Chtěl bys něco čtenářům vzkázat?
Pokud nejste osoba, která vyžaduje každodenní „ordnung“ a naučíte se na schůzky chodit o třicet minut později, přihlaste se na stáž v Turecku. Je to neuvěřitelný kulturní zážitek, od turecké ELSA se vám dostane skvělé péče a nudit se rozhodně nebudete. Navíc, jak jsem již zmínil, pracovat v zahraniční advokátní kanceláři je skvělá položka do životopisu. Proto neváhejte a vyplňte přihlášku.

VIZITKA

Marek Chadima
student 5. ročníku Právnické fakulty MUnyní studuje na The John Marshall Law School, Chicago

Pokud máte na Marka dotazy, kontaktujte jej na marekchadima[at]gmail.com nebo si jej přidejte na LinkedIn

Více i stážích programu STEP: Malý krůček, nebo přímo STEP?

Na podobné téma

Občanka ve volební urně. I tu našla brigádnice u voleb

Koncipient našel práci díky brigádě při studiu

Zúčastnil jsem se STEPu

Doučování zprostředkovávají i weby