Začátky společenských informatiků

Možná jste přišli na promítání PhD Movie, podpořili svoji fakultu na Unihrách, navštěvujete Tančírnu MU, nebo jste dokonce byli na plese SU FI. Nejen za těmito akcemi stojí Studentská unie Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Ačkoli má sotva 10 (tedy 2, preferujete-li desítkovou soustavu) roky, není v ní nouze o nadšení ani o akce a zkušenosti. Nejen informatikům pomáhá scházet se a bavit.

 

Fakulta informatiky dlouho neměla spolek vůbec žádný. O informaticích se totiž ví, že jsou asociálové, tedy nespolečenští. Že tomu tak není, ukázali jen v předmětu Divadelní hra, kde nacvičili několik her a zahráli si je před celou školou, a v laboratoři LEMMA, která již po 12. pozve na Filmový festival. Ale mimo předměty nic.
 

Informatiky spojil ples

Až v roce 2009 se dala dohromady skupina nadšenců, kteří chtěli, aby i Informatika měla svůj ples. Začali si říkat Studentská unie Fakulty informatiky, protože tradiční Spolek informatiků již nebyl k mání. V březnu 2010 Unie uzavřela plesovou sezónu v Brně Jarním plesem SU FI a hned se začal chystat další. Díky aktivním členům Unie dokázala ještě před plesem uspořádat několik turnajů a po něm Fakultní grilovačku na dvorku FI.

 

Při každé akci její členové získali zkušenosti a zúročili je v akci další. Čím větší akce, tím více zkušeností bylo třeba, ale tím více bylo zkušeností získaných. Hlavně díky plesu začala její existenci brát na vědomí i většina studentů, od nichž pocházely nejen podněty, ale také nabídky pomoci s akcemi, ačkoli se sami studenti nechtěli stát přímo členy. Z tlupy nadšenců jedné fakulty Unie za rok přerostla ve spolek celouniverzitního významu, začala navazovat kontakty se spolky z dalších fakult a pořádat zajímavější akce.
 

Kdo může, pomůže

Od samého začátku studentům pomáhali zaměstnanci FI, poskytovali své zkušenosti i prostředky, aby studenti akce dotáhli do konce a nebyly prodělečné. Tajemnice oslovuje jménem fakulty její průmyslové partnery se žádostí o sponzorské dary, zařizuje rezervace učeben a mnohdy poradí, na koho se s čím obrátit. V ateliéru navrhovali, upravovali a tiskli plakáty, doktor Šmíd poskytuje cenné rady ohledně právního ošetření akcí, pan plukovník Prokeš dodává užitečné kontakty a hospodáři a vrátní pomáhají nejen s propagací. I další spolky nabídly své zkušenosti a pomocné ruce při organizaci a díky tomu SU FI zdárně funguje, ačkoli má stále zhruba deset členů.

Unie umožňuje studentům dotáhnout do konce (a ještě dál) jejich nápady, které vznikly v hlavě jednoho či dvou lidí, a zaujmou celou MU, jako třeba Unihry nebo promítání PhD Movie, ale také Tančírna MU, která běží již přes rok. Zajímá se i o dění na fakultě, například o palčivou náročnost angličtiny, kterou se studentům snaží dávkovat nenásilně pomocí promítání filmů (a chystá se něco víc).

Členství v organizaci je velmi užitečnou položkou v životopisu, i když se ucházíte třeba o pozici programátora

Unie potřebuje všechny lidi, ať už ty, kteří ji udržují při životě jako takovou (předseda, pokladník či webmaster), nebo ty, kteří vymyslí a vezmou si na starost akci, ale i ty, kteří nárazově pomůžou, třeba vytvořením plakátu nebo při finálních přípravách. Stát se jejím členem tedy není nutné, ale ti, kteří tak učinili, nelitovali: Na univerzitě i fakultě se děje mnoho zajímavých a často i finančně ohodnocených akcí, o nichž studenti mnohdy ani neví, že by s nimi bylo potřeba pomoci. A jak lépe hledat aktivní a schopné pomocníky, než pomocí SU?
 

Krom hromady zkušeností a zážitků a kontaktů si akce, na kterých se podíleli, zapsali do životopisu, a získat místo v podstatě nebyl problém.

I když chcete místo, u nějž nevidíte, jak by se dalo členství ve spolku využít, velmi vám to pomůže. Zaměstnavateli to totiž říká, že jste ochotni něco dělat ze své iniciativy, pro něco se nadchnout, dotáhnout to do konce, samostatně se rozhodnout, spolupracovat, být za svou práci zodpovědný a další schopnosti, které se naučíte a využijete jak v organizaci, tak v jakékoli práci, o kterou se ucházíte.

Na podobné téma

Akce pro budoucí pedagogy organizuje Studentský klub

Být mezinárodní je IN

IFMSA: stáž mediků v zahraničí

Spolek přírodovědců: seberealizace i zkušenosti