Z bakalářské práce se stal projekt, který pomáhá studentům Masarykovy univerzity

29. 3. 2017 | Anna Jančevová
Rubrika: Práce, Podnikání | Doba čtení: 2,5 minuty

Zjednodušit život posluchačům některých vysokých škol se nedávno rozhodl Marek Krupka. Student třetího ročníku Vysoké školy finanční a správní v Praze vyvinul aplikaci Muni IS, která umožňuje číst data z informačního systému v mobilu.

 informační systém, 880, Google AdWords, aplikace, android
informační systém, 880, Google AdWords, aplikace, android
S vývojem začal v listopadu roku 2015, kdy si téma „Android aplikace na zobrazování rozvrhu“, zvolil nejprve jen jako bakalářskou práci na své mateřské univerzitě. „Zpočátku jsem si myslel, že vývojem strávím jen pár desítek hodin, ale pak jsem zatoužil vytvořit opravdu užitečnou aplikaci, kterou by studenti mohli reálně používat každý den,“ vzpomíná Marek Krupka.
 

Na vývoji pracoval šest set hodin

A tak začal Krupka trávit nad aplikací dlouhé hodiny a hodiny. Většinou pracoval sám, pouze několikrát mu s technickými nejasnostmi pomohl vyučující a bratr. Jeho univerzita mu také umožnila využívat čtyři měsíce výkonnější školní počítač, díky čemuž se práce výrazně urychlila. S Masarykovou univerzitou, ani s Vysokou školou technickou a ekonomickou se ale student nezkontaktoval. „Vyučující mi řekl, že spolupráce s Masarykovou univerzitou by byla zpoplatněná, proto jsem se pokusil udělat maximum sám. Do informačního systému obou škol mi pak umožnili přístup kamarádi, kteří tam studují,“ říká mladý vývojář.

Hotovo měl Krupka už po necelých osmi měsících práce, kdy aplikaci nabídl zdarma studentům v obchodu Google Play. „Abych tam mohl aplikaci zveřejnit, zbývalo jen zaplatit registrační poplatek ve výši 25 dolarů,“ objasňuje Krupka a dodává, že celkově strávil vyvíjením aplikace déle než 600 hodin.
 

Na odpověď univerzit zatím čeká

V současnosti mohou aplikaci bezplatně využívat studenti brněnské Masarykovy univerzity, Vysoké školy finanční a správní v Praze a posluchači Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. „Aplikaci na mé univerzitě využívá méně lidí, proto jsem rád, že jsem ji mohl nabídnout právě studentům Masarykovy univerzity,“ vysvětluje Krupka. Do budoucna by ji ale rád zpřístupnil všem školám, které informační systém z dílny brněnské univerzity využívají. Potřebovat ale k tomu bude jejich spolupráci. „Školy jsem kontaktoval už v prosinci, zatím jsem ale bohužel neobdržel žádnou odpověď,“ dodává s mírnou lítostí Krupka.

Za rok vývoje nasbíral Krupka mnoho cenných zkušeností, jeho úloha ale zdaleka ještě neskončila. „V poslední aktualizaci jsem přepracoval grafické prostředí a i do budoucna bych se rád nadále věnoval právě informačním systémům a Android aplikacím,“ uzavírá pozitivně Krupka.

Z obyčejné bakalářské práce se tedy nakonec stal velký projekt, který může pomoci mnoha studentům. Zda se bude aplikace líbit i vyučujícím se uvidí v červnu, kdy Krupku čeká obhajoba. Aplikaci si do telefonu zatím nainstalovalo přes 300 lidí.

Co všechno mobilní aplikace umí?
Aplikace slouží nejen k rychlému zobrazení rozvrhu, ale umožňuje také snadno zjistit termíny zkoušek, informace o předmětech a uživatel si může dokonce do mobilu stáhnout i studijní materiály k předmětům. A i v dohledné době plánuje mladý student spoustu úprav. „Chci reagovat na podněty některých studentů, a proto chystám například přihlašování na zkoušky prostřednictvím aplikace,“ říká Krupka. Aplikaci si stahnete na Google Play.

Na podobné téma

Co musí vědět OSVČ v roce 2012

Tvůrce aplikace: Obklopte se aktivními a motivujícími lidmi

Podnikat ve víně není hračka, zkuste bio

Brněnské Symposium pořádá AIESEC