Vydělávat o prázdninách libry není tak složité

Kdo by netoužil vydělat si desítky tisíc na letní brigádě? Snad jen opravdový šílenec. Získat peníze je tak jednoduché, stačí mít jen trochu odvahy a znát cizí řeč. Kolikrát se i ukázalo, že jazyková bariéra ve shánění práce nehrála žádnou roli.

Kdo by netoužil vydělat si desítky tisíc na letní brigádě? Snad jen opravdový šílenec. Získat peníze je tak jednoduché, stačí mít jen trochu odvahy a znát cizí řeč. Kolikrát se i ukázalo, že jazyková bariéra ve shánění práce nehrála žádnou roli. Berte to jako dobrodružné prázdniny, za které vám ještě zaplatí. Přinášíme rady, jak se zorientovat na britském trhu práce.

Znám několik způsobů, jak sehnat práci v Anglii. Avšak všichni nemají natolik silný žaludek, aby zkusili některé varianty. Začala bych radami pro ty z vás, kteří sebevědomím moc neoplývají. Nejjednodušší, ale ne moc spolehlivá možnost, se jeví jet s agenturou. Společnost vám slíbí ubytování s prací vašich snů. Jak je zvykem v České republice, opak se stává pravdou. Ze zkušeností okolí vím, že někteří od lidí získají peníze a zaměstnání nezařídí žádné. Na jejich stránkách se dočtete o sbírání golfových míčků za deset liber na hodinu. Avšak ve skutečnosti obdržíte nabídky prací skladníků či řidičů s dlouholetou praxí. Jiné agentury už oplývají trošku větší slušností. Do Británie vás opravdu dovezou, ubytují i dosadí na určitou pracovní pozici. Proto pokud máte zájem využít agenturních služeb, získejte si co nejvíce ohlasů a referencí na danou firmu.

Ti, kteří žijí s pocitem nejistoty, se raději uchýlí na farmy. Jenže, co to vůbec jistota je? Pracovat čtyři hodiny denně, z čehož výplata pokryje pouze náklady na ubytování a stravu. Nikdo vám v květnu nezajistí, že v červenci strávíte deset hodin sběrem ovoce. Tuhle situaci přece každý musí znát z vlastní zahrádky. Jeden rok vypěstujete česneku, až nevíte co s ním, no a druhý přesně naopak. V podstatě bych farmaření nedoporučovala. Takovou práci zvládají opravdu jen ti otrlejší. Spát v plesnivém karavanu, makat od nevidím do nevidím a jíst jen konzervy nezní úplně lákavě. Vyslechla jsem si mnoho příhod z karavanové osady, avšak ani jedna z nich neobsahovala kladné hodnocení. Někteří utekli kvůli špatnému finančnímu ohodnocení, jiní z nedostatku práce. Podmínky, ve kterých trávili své prázdninové dny, nebyly synonymem pro pohodlí ani komfort.

0152 prace-v-anglii 2 pixmac

S přítelem jsme si vybudovali vlastní taktiku. Preferujeme osobní kontakt. Nikdy nevíte, s jak slušným člověkem jednáte. Nám taky naslibovali práci v hotelu, ubytování plus stravu zdarma. Bohužel realita vypadala úplně jinak, žádné ubytování, žádný hotel, prostě nic. I přes všechny nástrahy jsme do Anglie dorazili. Pocházíme z vesnice, proto nás nemůže odradit pár nesnází. Nejlepší rada se skrývá v jednoduchosti. Odletět do Británie jen na „pas blink“ zní sice šíleně, ale troška dobrodružství ještě nikomu neublížila. Zprvu si vyberete město, jež chcete navštívit. Rozlišujeme nespočet lidských typů. Jedni by proleželi celé dny na pláži, druzí zase poznávali přírodu. Jih ostrovů nabízí příležitosti teplomilům, zatímco lesnatější sever horalům. Nejvhodnější volbu představuje průmyslové město. Kde se vyskytuje industrialismus, nachází se i pracovní místa. Problém však nastává, když nepřibírají cizince. I to se dá snadno vyřešit. Po celé Anglii jsou rozmístěny pracovní agentury, zvané Recruitment, které vás tam dosadí. Pokud budete mít štěstí, narazíte na společnosti s Čechy. Touto variantou si vyděláte nádherné peníze, ale nečekejte zdokonalení v jazyce. Vašimi spolupracovníky se stanou samí Češi, Slováci a hlavně Poláci.

Pokud jste získali dar plynulé řeči v angličtině, zkuste štěstí v obchodě nebo restauraci. Stačí jen o sobě tvrdit, že jste kolegiální, sebevzdělávací, motivující, no prostě ti nejlepší. Vlastnit úžasně zpracované CV znamená úspěšný krok k výplatě v librách. Občas narazíte na rodáky z Manchesteru nebo Liverpoolu, kterým nelze rozumět. Člověk je až ohromen nad jejich uměním řeči. Dokážou čtyři věty stáhnout do jediné. Z nich si dělají srandu i ostatní obyvatelé ostrovů. Proto nevěšte hlavu, chyba není na vaší straně.

Na závěr bych uvedla příklad brigády, kterou by asi nikdo nevykonával s nadšením. Což o to, zaplaceno se za ni dostává královsky, ale její náplň je víc než odstrašující. Nevím, komu by se chtělo osm hodin denně chytat kuřata v hangáru, zlámat jim přitom nohy a házet do kontejneru.

I když kurz libry hluboce klesl, stále se vyplatí vycestovat. Potraviny vyjdou na skoro stejné peníze jako u nás, proto všem radím odhoďte obavy, nebudete litovat. Tolik zkušeností a zážitků nikde jinde nezískáte.

{jcomments on}

Na podobné téma

Bavilo ji bruslit. Teď trénuje krasobruslaře v Norsku

Na co si dát pozor při hledání práce z domu

Roznos reklamních letáků – černá díra na čas?

Pozor na výdělek snadno a rychle