Voulez-vous travailler en France? Práce ve Francii v kostce

Vysoké odměny, zrychlené životní tempo, příjemné prostředí, ale i náročná práce. Nejen to vás čeká při letní práci na jihu Francie. Staňte se na pár měsíců součástí legendárního Saint-Tropez a setkejte se tváří v tvář se světoznámými celebritami. Můžete čekat tučné spropitné. Opovrhujete-li však nočním životem, nemáte pro strach uděláno nebo se těžko přizpůsobujete, zůstaňte raději doma. Šťastní tady nebudete.

0609 prace-ve-francii archivVysoké odměny, zrychlené životní tempo, příjemné prostředí, ale i náročná práce. Nejen to vás čeká při letní práci na jihu Francie. Staňte se na pár měsíců součástí legendárního Saint-Tropez a setkejte se tváří v tvář se světoznámými celebritami. Můžete čekat tučné spropitné. Opovrhujete-li však nočním životem, nemáte pro strach uděláno nebo se těžko přizpůsobujete, zůstaňte raději doma. Šťastní tady nebudete.

Rozlohou malé, ale věhlasem ohromné městečko Saint-Tropez je v období od června do října plné turistů, kteří okupují četné pláže za městem, vysedávají v restauracích, baví se v nočních klubech a obývají všudypřítomné hotely. Na péči o ně sami místní nestačí, pro brigádníky tedy zůstává dost možností.

Doprava

Nejpohodlnější a nejrychlejší cestou do Saint-Tropez je bezpochyby letadlo. S alespoň třítýdenním předstihem můžete z pražské Ruzyně odletět na Azurové pobřeží za 157 €. Do Saint-Tropez však nejede žádná přímá linka. Pokuste se co nejméně cestovat po silnici, využijte třeba železnice a dojeďte například do městečka Saint Raphael, odkud se dostanete do Saint-Tropez lodí. Pokud trváte na kolovém dopravním prostředku, na autobusy nespoléhejte. Raději si pronajměte auto nebo se domluvte se zaměstnavatelem, aby vás na letišti vyzvedl.

0609 prace-ve-francii 3 archiv-autorky

Silnice v okolí Saint-Tropez jsou v létě ucpané, přijeďte tedy brzy ráno nebo relativně pozdě večer. Ze stejného důvodu se nejrychleji dopravíte po městečku na skútru. Pro dopravu po Francii obecně platí: slevy pro železniční dopravu si sjednejte na nádraží - za cca 40 € na rok můžete cestovat se slevami až 50 %, ještě více ušetříte využíváním bezpečné spolujízdy, více zde.

Výdělky a daně

Pro práci ve Francii není zapotřebí pracovního povolení, ani povolení k pobytu (za podmínky platného cestovního pasu či OP). Daň z příjmu jste povinni odvádět, pokud ve Francii setrváváte déle než 6 měsíců (její průměrná výše je 28%), zaměstnavatel z vašeho platu strhává sociální pojištění ve výši 23%. Výše vašeho výdělku se odvíjí od typu práce, kterou vykonáváte – jako au-pair si vyděláte od 400 € za měsíc, za péči o dům kolem 2000 € a při práci v baru i 3000 €, samozřejmě záleží na fyzické a časové náročnosti práce.

Vydělané peníze neschovávejte doma, zřiďte si v bance účet, ze kterého na konci pobytu všechny peníze vyberte, převod na účet vedený v české měně je díky poplatkům bankám značně nevýhodný. Výhodný účet nabízí banka LCL, vedení od 1€ měsíčně.

Smluvní podmínky

Letní brigády bývají velmi často domlouvány pouze ústně, je tedy jen na vás, zda zvolíte tuto možná mírně dobrodružnou cestu, někdy vám ani nic jiného, pokud o práci opravdu stojíte, nezbude. Smlouvu můžete s jistotou očekávat při práci na delší dobu, tj. alespoň 6 měsíců.  Další možností je uzavřít smlouvu přes pracovní agenturu, čímž ale přijdete o část výdělku nebo jednorázový poplatek, který připadne agentuře.

0609 prace-ve-francii 2 cyrille-margarit

Jazyk

Francouzi jsou známí jako „studení čumáci“, kteří odmítají mluvit jinak než mateřským jazykem. Dovolenkové destinace jako Saint-Tropez jsou však připraveny na cizince všech národností, proto není perfektní francouzština zásadní podmínkou, základy byste ale určitě (už kvůli sobě) znát měli. Porozumíte tak alespoň trochu dění kolem sebe a nezapomeňte – pokud v úvodu rozhovoru prohodíte alespoň dvě tři zdvořilostní fráze francouzsky, druhá strana vás za vaši snahu ráda ocení pokračováním rozhovoru v angličtině. Koneckonců, francouzština není tak těžký jazyk.

Svou vášeň pro jih Francie jsem spojila s prací au-pair a nelituji jediného okamžiku.

Na podobné téma

8 typů profesí, které umožňují práci na dálku

Workcamp – něco mezi prací a hrou

I kluci můžou hlídat děti, třeba v Americe

Kde a jak sehnat práci v zahraničí