Tři tipy, které vám pomůžou sehnat investora pro váš business

Rubrika: Podnikání, Práce | Doba čtení: 1 minuta

Zakládáte startup a nutně potřebujete peníze na začátek. Problém by vyřešil najít investor, který by byl
ochotný vás podpořit. Jenže jak na to? Řečníci panelové diskuse StartupClubu přinesli tři tipy, jak si u
investorů zvýšit šanci na úspěch.

Zkuste zapřemýšlet nad tím, jakou míru rizika pro potencionálního investora znamenáte. Foto: JIC
Zkuste zapřemýšlet nad tím, jakou míru rizika pro potencionálního investora znamenáte. Foto: JIC

1. Globální potenciál

Dobrou zprávou je, že nezáleží příliš na tom, zda jste startup nebo živnostník, sehnat investora může každý. Podmínkou však často bývá globální potenciál vašeho projektu. „To je ze všeho nejdůležitější. Investor chce, aby to vydělalo stovky milionů. Pokud za ním přijde živnostník s tím, že chce dělat business za pět milionů ročně, tak mu řekne, ať si raději půjčí v bance. Pokud ale má globální plán a cílí na velké peníze, šanci má,“ vysvětluje zakladatel společnosti OrganizeTube Vladimír Sedlařík, jehož projekt zainvestoval y Soft Ventures.

2. Snižte riziko

Zkuste zapřemýšlet nad tím, jakou míru rizika pro potencionálního investora znamenáte. Obáváte se, že riziko není malé? Alternativou investice může být půjčka. „Můžete mu nabídnout, že pokud vám dá milion a půl, budete mu splácet každý měsíc třicet tisíc. A to i v případě, že projekt nevyjde podle plánu,“ radí zakladatel společnosti Court of Moravia Petr Pouchlý. Samotný investor se pak na takovou půjčku může dívat i jako na podání pomocné ruky. „Například tím, že vám nastartuje strategii, případně poradí s produktem nebo marketingem,“ říká Pouchlý.

 

3. Nechte se najmout

Podle Pouchlého je investorem prakticky každý, kdo vám dá peníze. Například váš zaměstnavatel. „Jediný důvod, proč jako zaměstnanec dostanete výplatu, je ten, že vás někdo dokáže prodat dráž, než kolik jej sami stojíte,“ uvádí Pouchlý. Právě toho se dá v případě investorů využít – nechte se od nich najmout. Pro korporaci nebo velkou firmu je efektivní najmout si startup, protože jeho tým bývá podle Pouchlého vysoce motivovaný k práci „Najmout zaměstnance je pak úplně stejná investice jako vložit peníze do startupu. Nový zaměstnanec vám také zezačátku negeneruje zisk, ale stojí vás peníze. Až po nějaké době se ukáže, jestli je šikovný,“ vysvětluje Pouchlý.

Investice byly jedno z témat, které zaznělo na panelové diskuzi StartupClubu na téma Spokojeným zaměstnancem nebo pánem svého času? Na celý záznam se můžete podívat tady: https://youtu.be/zgA84KLHC8w. Další bezplatné přednášky na témata spojená s rozjížděním projektů můžete najít v kalendáři akcí JIC

Na podobné téma

Každá zkušenost filologa je výhodou

Letní brigády v kostce

Důvěra na prvním místě, tvrdí bezpečnostní technik

Život s autorskými honoráři, část 1