TIP NA KNIHU: Jak budovat kariéru

Literaturu přímo pro něžné pohlaví připravilo v Edici pro ženy vydavatelství Computer Press. Knihu Jak budovat kariéru napsalo dámské autorské duo Ulrike Ley a Regina Michalik a zaměřilo na základní principy kariéry – konkurenci a konflikty. V 132stránkové příručce se tak naučíte zacházet s konflikty ve svůj prospěch a postavit se konkurenci. O příklady z praxe není nouze.

 

Autorky v knize představují nový princip kariéry, který označují KO-KON – KONFLIKTY a KONKURENCE, což jsou základní kameny jejich filozofie tvoření kariéry. „Naučte se zacházet s konflikty a postavte se konkurenci,“ tak zní základní ráda, jak vybudovat kariéru.

Kniha oslovuje ženy a cílí na ženy, je třeba ji ale číst s jistou dávkou odstupu a vědomím, že autorky značně zobecňují. Dílem takové generalizace je například souhrn vlastností, které ženám brání v budování kariéry. Těmi jsou podle nich skromnost, sebekritičnost či obava z konkurence. Kniha je plná srovnání mužů a žen, a to v různých odvětvích (nejen pracovním prostředí).

Jak budovat kariéru. Foto: Archiv vydavatele.

Příklad – citát str. 41:

Co dělají muži a ženy, když skončí přednáška, mítink nebo prezentace? Muži jdou za přednášejícím, za šéfem a dělají mu poklony, chválí přednášku, koncept, argumenty, cokoliv. A ženy? Ty jdou rychle pokračovat v práci. Pro ně je rituál nepříjemný. Ani vůči ženám nereagují jinak. (…)

RADA:

Poskytujte zpětnou vazbu a přikládejte ji upřímně a věcně k tomu, co vás osobně oslovilo. Vždycky se dá najít něco zajímavého. Řekněte: „Tvůj příklad z oblasti marketingu mě opravdu přesvědčil.“ Nebo: „Váš úvod mě okamžitě přiměl k pozornosti.“ Upozorníte tím na sebe, ukážete se jako „velká“ a „velkorysá“.

Oživením publikace jsou případové studie, které připomínají kariéry vysoce postavených žen, například političek nebo podnikatelek. Jednou z nich je například Angela Merkelová, která se obklopuje pracovním týmem žen nebo mladých mužů. Autorky to vysvětlují tak, že starší muži jí konkurují nebo už nemají co říct.

Knižní dílko Jak budovat kariéru nabízí pohodové čtení, které je sice místy dost popisné, ovšem dokáže přivodit k inspiraci a zamyšlení. Paradoxem ale zůstává, že spíše než „jak vybudovat kariéru“ se dozvíte „jak to dělají muži, že jsou v kariéře úspěšnější“.

Dozvídáme se tak, že muži:
- mají vysoké sebevědomí a naparují se
- kariéru berou jako hru a prioritou je pro ně vyhrát
- někdy o svém úspěchu více mluví, než je realita

Kniha je členěna do desíti kapitol, přičemž poslední obsahuje tipy na seriály, filmy, webové stránky a sumář závěrečných rad. Jedna z rad na závěr: „Zvolte si motto – jako uvítání v mobilu, jako heslo v bankingovém program. A jakmile se změní cíl daného úseku, tak motto změňte.“ (s. 131)

 

Důležité údaje

Rok vydání

2005/2006 (zahraniční /české vydání)

Vydání

první

Vydavatelství

COMPUTER PRESS, www.cpress.cz

Počet stran

132

Vazba

Brožovaná lepená

Cena

269 Kč

Dostupnost

www.cpress.cz

 

O autorkách

Dr. Ulrike Ley je sociální vědkyně a kouč, má vlastní firmu v Lipsku a Berlíně.

Regina Michalik je diplomovaná psycholožka, mediátorka a kouč, založila firmu Interchange.

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Myšlenkové mapy v byznysu

TIP NA KNIHU: Start-Up Nation

TIP NA KNIHU: Jak hledat a najít zaměstnání

TIP NA KNIHU: Černý Petr radí… Jak udělat kariéru