Stáže pomohou vyzkoušet teorii v praxi

19. 6. 2014 | Petra Štorková
Rubrika: Stáže, Práce

Není nic horšího než prázdný životopis absolventa vysoké školy. Mnoho zajímavých pracovních míst v oboru vyžaduje alespoň minimální zkušenosti, k těm se ale vytížený student dostává těžko. Skvělé studijní výsledky jsou dobrou vizitkou, nicméně zisk vysněného zaměstnání příliš negarantují. Pracovat při studiu je ale obtížné, a tak řada studentů praxi.

Dobrým řešením, jak si rozšířit pracovní portfolio ještě během studií, je stáž. Studenti tím získají nejen cenné zkušenosti, ale také kontakty na budoucí zaměstnavatele. Stáže jsou výhodné jak pro uchazeče, tak i pro zaměstnavatele.


Další výhodou stáže je fakt, že si na praxi můžete ověřit, že jste si zvolili obor, který vám sedí. Pokud vyzkoušíte chuť vašeho oboru v reálu zavčas, třeba je ještě čas případně změnit směr. Vyzkoušet si práci, která vás bude po absolutoriu živit, se určitě vyplatí.

Každá větší firma pozice pro stážisty běžně nabízí. Inzeruje je buď na svých internetových stránkách, nebo také na pracovních veletrzích pro vysokoškoláky, případně na webových portálech.

Trainee program

Tréninkové programy se od stáží liší tím, že vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem se podobá pracovnímu poměru. Trainee program je nejčastěji na¬bízen studentům vyšších ročníků a ještě častěji absolventům. Tento typ zaměstnání je vypisován jako volná pracovní pozice, jejíž náplní je obejít kolečko oddělením, kam je uchazeč podle svého vzdělání přijat. Programy jsou vypisovány na půl roku až rok a po jejich absolvování zaměstnanec dostává stálé místo na konkrétní pracovní pozici.

5x PRO stáž:

1/ získáte položku do životopisu
2/ naučíte se něco navíc
3/ získáte kontakt na zaměstnavatele
4/ ověříte si, zda je studovaný obor ten pravý
5/ odreagujete se od učení

TIPY, JAK NAJÍT STÁŽ

– na personálních portálech (prace.cz, jobs.cz apod.)
– na stránkách jednotlivých společností, které hledají stážisty
– na fakultních či katederních webech
– přímo u vyučujících nebo garantů oborů
– z doslechu či na doporučení spolužáků nebo známých

RADA: Nevypisuje vaše vysněná firma stážistické místo? Oslovte ji sami!

Na podobné téma

Koncipient našel práci díky brigádě při studiu

Co má zájemce vědět o brigádě v McDonaldu

Jak se pracuje v McDonaldu

Typy stáží: Není stáž, jako stáž