Stáž v zahraničí na vlastní pěst? Bez obav!

9. 4. 2013 | Externista
Rubrika: Stáže, Práce

Přemýšlíte o stáži v zahraničí, ale nechce se vám za zprostředkování? Nebo jste prošvihli přihlášky na stáže přes program Erasmus? Univerzální návod nemám a obávám se, že ani neexistuje, ale můžu vám dát pár tipů...

Přemýšlíte o stáži v zahraničí, ale nechce se vám za zprostředkování? Nebo jste prošvihli přihlášky na stáže přes program Erasmus? Univerzální návod nemám a obávám se, že ani neexistuje, ale můžu vám dát pár tipů a říct vám, jak jsem na to šla já. Třeba se necháte inspirovat… A kdo ví, třeba taky budete mít to štěstí, že budete moci stážovat tam, kde jsem právě já.

V současné době pracuju v krásném a starém německém městě Hamburk. Dělám na česko-anglické sekci online slovníku. Mým úkolem je práce na obsahu stránek a slovníku, překlady do češtiny a přirozeně propagace bab.la portálu v Česku. Mezi mé povinnosti patří i šéfování blogu Lexiophiles.

Bab.la je poměrně mladý a ambiciózní projekt, start-up, který si klade za cíl být největším a nejlepším online slovníkem na světě. Zda se to bab.la povede, to nevím, ale potenciál rozhodně má. Je ohromné, že někdo věnuje tolik energie, nadšení a tvrdé dřiny tomu, aby poskytnul mladým lidem z celého světa příležitost naučit se něčemu novému.

A jak jsem se k tomu tedy dostala? Bylo vlastně velmi jednoduché. Na elektronické vývěsce Masarykovy univerzity jsem si přečetla inzerát, poslala firmě CV a motivační dopis, vyměnili jsme si pár e-mailů, absolvovala telefonní pohovor a bylo to! Ani jsem nečekala, že to bude tak jednoduché. Shánění stáží a celé zařizování a papírování je v Německu poměrně snadná záležitost, protože je to zde běžné. Spousta firem bere (i zahraniční) studenty na stáže, často i neplacené. Stáže neboli praktika jsou většinou pro německé studenty dokonce povinné. Pokud chcete stáž sehnat relativně snadno a neřešit moc papírů, můžu Německo jen doporučit.

0884 staz-v-hamburku morguefile

A tady je pár praktických tipů, kde a jak se dá stáž na vlastní pěst hledat:

1) Máte-li vybranou vysněnou firmu, určitě se jim ozvěte a dejte jim o sobě vědět! Radši si od toho mnoho neslibujte, ale kdo se nezeptá, nic se nedozví. Třeba budete mít štěstí.

2) Sledujte pravidelně vývěsku a stránky Centra zahraničních studií MU.

3) LinkedIn funguje a nabídek stáží je tam mnoho. Tak si aktualizujte profil a hurá do hledání. Pokud hledáte práci v Německu, tak tam frčí nejen LinkedIn, ale i XING, který funguje na podobném principu.

4) Rozhoďte sítě a ptejte se známých a kamarádů. Nikdy nevíte, kdo má jakou zkušenost nebo známost. Za zkoušku to stojí.

5) I bab.la na svých stránkách inzeruje nabídky stáží od spřátelených firem v Německu.

A nebo prostě „zagooglete“...

AUTORKA:
Dagmar Wiesnerová
Studentka PDF MU, která je na stáži v Hamburku

Na podobné téma

Brigáda v call centru není tak špatná, jak se zdá II.

Doučování: snadný výdělek, nebo zkouška trpělivosti?

Stáže pomohou vyzkoušet teorii v praxi

Důvěra na prvním místě, tvrdí bezpečnostní technik