Být, či nebýt? Informatika na VUT, nebo MU?

27. 2. 2013 | Externista

/ROZHOVOR/ Středoškoláci, kteří mají IT vlohy, řeší dlouholeté dilema – FI, nebo FIT? Masarykovu univerzitu, nebo Vysoké učení technické? K nejčastějším dotazům budoucích studentů patří „Jaký je rozdíl mezi FI MUNI a FIT VUT?“

/ROZHOVOR/ Středoškoláci, kteří mají IT vlohy, řeší dlouholeté dilema – FI, nebo FIT? Masarykovu univerzitu, nebo Vysoké učení technické? Protože k nejčastějším dotazům budoucích studentů patří „Jaký je rozdíl mezi FI MUNI a FIT VUT?“, kontaktovali jsme studenta, který vyzkoušel obojí. Vojtěch Oram studoval dva semestry Aplikovanou informatiku na FI MUNI a poté přešel na FIT VUT.

Je skutečně FI teoretičtější než FIT VUT, jak se říká?

Ano, FIT VUT je zaměřeno spíše na praktické programování, což neznamená, že by nešlo tak do hloubky jako FI, ale nepožaduje se po studentech až tak velká teoretická znalost učiva. Je na FITu méně matematiky? Nebo aspoň je ta matematika lehčí? Matematiky je tu asi stejně jak na FI (obor Aplikovaná informatika), a je srovnatelná i obtížnostně. Oproti oboru Informatika je tu ale matematika asi lehčí.

0843 muni-vs-vut pixmac

Na FIT VUT je prý menší volnost při výběru předmětů – máte nějaký pevně daný studijní plán?

Ano, je tu menší volnost – v prvním semestru máte dané všechny předměty (celkem je jich šest, jediný nepovinný, který si můžeme zapsat, je Fyzikální seminář), v druhém semestru si ale můžete vybrat dva ze čtyř volitelných předmětů. Ve druhém ročníku již lze vybírat ze všech akreditovaných předmětů. V každém předmětu se dá dosáhnout maximálně 100 bodů, z toho přibližně 30–49 bodů se dá nasbírat přes semestr (jak u kterého předmětu), a pro úspěšné ukončení stačí mít 50 bodů a více.

0843 logo muJaké jsou na FIT VUT obory?

Pouze Informatika, bez nějakého dělení.

Kolik tam máte děvčat, méně nebo více než na FI?

V tomhle se nelišíme od FI, děvčat je tam hodně poskrovnu.

Co kvalita/dosažitelnost kolejí a menz, liší se nějak výrazně?

FIT má docela dobře umístěné koleje relativně blízko budovy (cca 10 minut chůze). Menza na Purkyňově ulici je dobrá, velký výběr. Dokonce máme už menzu i na Božetěchově, nicméně je tam otevřeno jen do půl třetí. Celkově mi přijde, že FIT má koleje blíž (ale neznám přesně umístění všech kolejí FI). Stravování je srovnatelné, akorát ta otevírací doba mě štve.

Zabere ti studium na FIT VUT více nebo méně času než na FI?

Rozhodně méně času. Požadavky na studenty nejsou tak vysoké, když se občas vynechá přednáška (nebo častěji), tak se to dá většinou v pohodě dohnat.

0843 logo vutJaké jsi měl předměty v prvním semestru a který z nich byl nejhorší?

Měl jsem Assemblery, Diskrétní matematiku, Teorii obvodů, Úvod do softwarového inženýrství, Základy programování a jako nepovinný předmět Fyzikální seminář. Nejtěžší byla asi matematika, tu nám vtloukali do hlavy docela podrobně. Assemblery taky nejsou zrovna jednoduché, ale není to takový problém.

Michaela Judasová
Prvákoviny Fakulty informatiky 2008

Na podobné téma

LeMUr.cz – šance pro začínající novináře

Barbora Poláčková má v rukou Scalu

Kombinace oborů: Několik úspěšných příkladů z praxe

Všude dobře, tak co doma?