Řecko: lákavá destinace turistů i brigádníků

S blížím se létem přichází doba dovolených. Řecko patří mezi oblíbené destinace Čechů. A to nejen turistů, ale také sezónních pracovníků. Vydala jsem se na ostrov Kos a přivydělávala si za barem.

 

Na Kosu za barem

Nejvíce turistů zavítá v létě na jeden z mnoha řeckých ostrovů. Já jsem strávila dva měsíce na ostrově Kos, kde jsem pracovala v místním baru. Historie toho, jak jsem se k brigádě dostala, není nijak složitá. Kamarádka, která v tomtéž baru pracovala minulé léto, mi před začátkem léta nabídla, jestli nechci jet letos s ní. O práci za barem mluvila v superlativech, navíc jsem měla v plánu vydělat si přes léto nějaké peníze. Na nabídku jsem tedy kývla a ani ne za dva týdny jsem si balila kufry. I když jsem díky ní věděla, do čeho jdu, byla jsem zvědavá, jak všechno bude vypadat v reálu. Každé léto sice trávím v zahraničí, tentokrát jsem se ale poprvé rozhodla vyjet za prací. Zpětně musím uznat, že jsem za tuto zkušenost velmi vděčná.


 

 

Denní rutina

V baru jsme musely být každé ráno v deset hodin. Jedna z nás končila ranní šichtu už ve dvanáct, aby mohla přijít na šestou, kdy bar po čtyřhodinové siestě znovu otevíral, zatímco druhá zůstala do dvou a přišla znovu v osm. Tento rozvrh zajišťoval šestihodinové odpolední volno, které jsme využívaly k načerpání nových sil. Ranní pohodu totiž střídal večerní mumraj a někdy i dost zběsilé pracovní tempo se zavírací dobou v pět hodin ráno. Odpočinek byl potřeba i proto, že jsme pracovaly každý den bez tzv. days off. Některé večery byly náročné a ani jsme se nezastavily, jindy bylo zákazníků poskrovnu a směna zas tak náročná nebyla. Paradoxně jsme ale měly raději, když bylo práce nad hlavu, než když bar zel prázdnotou. Jednak práce rychleji ubíhá a jednak z čistě pragmatického-finančního hlediska: byly jsme odměňovány v závislosti na tržbách a připadalo nám také spropitné. Denní výplata se tak pohybovala v rozmezí od 30 do 50 Euro. Po odečtení nákladů za letenku, ubytování a běžné výdaje, jsem si za dva měsíce práce odvezla slušnou sumu.

 

Čech kam se podíváš

Bar vlastnil Řek, který si před pár lety začal všímat přílivu českých turistů na ostrov a právě z tohoto důvodu se rozhodl najmout český personál. Je pravda, že spousta Čechů neovládá cizí jazyk, a tak je pro ně bar s českou obsluhou oázou porozumění. Češi tvořili přibližně 80% zákazníků. Do baru ale chodili i Angličané, Holanďané nebo turisté ze Skandinávie. Řecky jsme tím pádem umět nemusely, angličtina postačila i v komunikaci s místními.
 

Brigáda u moře jako náhrada dovolené

Někdy byla práce stresující a měla jsem toho až nad hlavu, ale ve většině případů jsme se v baru skvěle bavily i v pracovní době. Seznámily jsme se s mnoha příjemnými lidmi, se kterými udržujeme kontakt i po skončení jejich dovolené. Bylo hezké vidět, že ochotná a příjemná obsluha může lidem zpříjemnit dovolenou natolik, že na vás vzpomínají i týdny poté. Navíc jsem si poprvé uvědomila, že nejen znalost světových jazyků, ale i češtiny, může být při práci v zahraničí výhodou. Uvolněná atmosféra přímořského letoviska, každodenní přísun slunečních paprsků a srdečnost místních obyvatel občas způsobovaly, že jsem na chvíli zapomněla, že v Řecku nejsem na dovolené, ale za prací.

 

Na podobné téma

Pořádání (nejen) prázdninových akcí

Jistý přivýdělek díky přímému prodeji?

Jak se nestát podomním prodejcem namísto hostesky

Kariéra prodavačky popcornu rychle skončila