Příležitostné příjmy – jak na ně

23. 4. 2015 | Tereza Knězková
Rubrika: Práce, Podnikání | Doba čtení: 1,5 minuty

Občas pomůžete sousedovi na zahradě, čas od času něco prodáte na webovém bazárku a sem tam kamarádovi poradíte s matematikou. A tyto „příležitostné příjmy“ vám k životu stačí. Ale co na to stát? Musíte mu něco zaplatit na daních? Čtěte dále.

příležitostné příjmy, pracovní právo
příležitostné příjmy, pracovní právo
U příjmů z příležitostné činnosti je jednodušší říct, které příjmy to nejsou. Nejde o příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání a pracovně právních dohod, ze samostatně činnosti, tedy podnikání, příjmy z kapitálového majetku, což jsou výnosy z cenných papírů, životního pojištění a podobně, a příjmy z pravidelných nájmů.


Co je příležitostný příjem?

§ 10 zákona o daních z příjmů, který upravuje příležitostné příjmy, je tak jakousi zbytkovou kategorií – co se nevejde do předchozích „přihrádek“, spadá právě sem. A o které činnosti jde? Zpravidla půjde o různé výpomoci a pomocné práce, příležitostný nájem věcí, poskytování jednorázového poradenství či služeb, prodej oblečení či šperků na internetových bazarech a aukcích nebo prodej ovoce a zeleniny, kterou jste vypěstovali.
Ovšem pozor. Skutečně se musí jednat o příležitostný příjem, či možná lépe nahodilý nebo občasný. Pokud byste provozovali určitou činnost pravidelně s tím, že se vám jedná o zisk, jedná se již o podnikání. K tomu je zapotřebí povolení, nejčastěji živnostenský list. Jinak se jedná o neoprávněné podnikání, za které hrozí vysoké sankce.

Jak se příležitostný příjem daní?

Jak je to tedy se zdaněním těchto příjmů? § 10 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů stanoví, že „příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 30000 Kč.“ To znamená, že pokud vaše příjmy ze všech příležitostných příjmů za rok nedosáhnou této hranice, nemusíte tyto příjmy danit. Jestliže byste 30000,- přesáhli byť jen o korunu, je vaší povinností podat daňové přiznání a daň uhradit. Jelikož se jedná o souhrn příjmů za celý rok, doporučujeme si průběžně evidovat jednotlivé příjmy.

Daňové otázky nejsou příliš jednoduchou záležitostí. Proto máte-li pochybnosti o tom, zda máte své příjmy danit, či ne, obraťte se na daňového poradce nebo přímo na finanční úřad. Dobré je také sledovat změny v zákoně o daních z příjmů.

Na podobné téma

Na začátku podnikání zvolte správnou PRÁVNÍ FORMU

Jste na ÚP a nedaří se vám najít práci na HPP? Začněte podnikat

Brněnské Symposium pořádá AIESEC

Dělejte nemožnosti, vzkazuje vojenský analytik