Práce z domu: Pro a proti

21. 3. 2016 | Alena Klimková
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Práce z domova neboli homeworking či homeoffice je snem mnohých z nás. Tato forma výkonu práce má nejen svá pozitiva, ale i negativa. Své by o tom mohli vyprávět třeba programátoři, grafici, specialisté na online marketing, korektoři, překladatelé nebo pisálci na volné noze. Přinášíme stručný souhrn výhod a nevýhod, které jsme zažili na vlastní kůži.

práce z domu, efektivita, výhody a nevýhody
práce z domu, efektivita, výhody a nevýhody

Výhody

Úspora času

Když se rozhodnete pro homeoffice, nemusíte tím pádem dojíždět z domova do zaměstnání, což znamená značnou úsporu času, ale i peněz. Řekněte, kdo by chtěl třeba dvě hodiny denně dojíždět do klasického zaměstnání? Nepřijde vám to jako zbytečná ztráta času?

Flexibilní pracovní doba

Pokud pracujete z domova, práci si můžete rozvrhnout tak, jak vám to osobně vyhovuje. Tento fakt přijde vhod hlavně typickým sovám, které jsou nejproduktivnější především v noci. Díky flexibilní pracovní době, která je pro homeoffice typická, si navíc můžete odskočit, kdy potřebujete, a řešit třeba osobní záležitosti. To by rozhodně v klasické práci nebylo možné.

Nejde o odpracované hodiny, záleží na výsledcích vaší práce

Lidé pracující z domova nejsou zpravidla placeni od hodiny, ale v závislosti na výsledcích své práce. Když se budou snažit pracovat co nejefektivněji a vyhnou se případné prokrastinaci, mohou stanovené úkoly či smluvené zakázky splnit za daleko kratší dobu, než kdyby je měli plnit v rámci klasického zaměstnání. Tím pádem se mohou pustit do dalšího úkolu či další zakázky, což ve výsledku znamená i více peněz, nebo jim naopak zbude více času na osobní záležitosti.

Nevýhody

Vysoké riziko úpadku pracovní morálky

Zažil to snad každý, kdo se rozhodl pro homeoffice. Řeč je o úpadku pracovní morálky. Od práce vás přitom v pohodlí domova můžete odvádět takřka cokoli. Třeba domácí práce, venčení psa, hraní videoher nebo surfování po internetu. Někteří lidé zvládnou také při práci v pohodlí domova sledovat televizi či film, nebo dokonce pít alkohol.

Zanedbaný vzhled
Ráno vylezete s postele, dáte si kafe a pustíte se do práce. Je vám fuk, že jste stále v pyžamu, máte vlasy jako vrabčí hnízdo a nevyčištěné zuby. Takhle vydržíte klidně až do odpoledne. Stejně vás takhle nikdo jiný neuvidí. Možná až na vašeho partnera, který se má vrátit kolem čtvrté z práce…

Sociální a profesní izolace

Zpočátku si asi práci z domova nebudete moci vynachválit, ale možná, že vám začne postupem doby lézt na mozek samota a budete toužit po spolupracovnících. Třeba potom budete rádi, když se zastavíte na kus řeči za sousedem nebo pozdravíte prodavačku v nedalekém krámku.

Na podobné téma

Kam se vrhnout ze socpedu – část třetí

Správné lidi pomohou najít i otázky z matematiky

Mladá absolventka prošla grafickou rekvalifikací

Proděkanka Škarabelová: ESF jde praxi naproti