Do Bruselu, Lucemburku i jinam

4. 3. 2016 | Tereza Knězková
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Není stáž jako stáž. Můžete se zapsat u menší lokální společnosti. Nebo vyjet za zkušenostmi za hranice, ke gigantu jako je Evropská unie! Následující řádky vám poradí, jak na to a co vás případně čeká.

eu, evropská unie, práce, ec.europa.eu
eu, evropská unie, práce, ec.europa.eu

Evropská unie, či spíše její orgány nabízejí jak studentům, tak absolventům několik desítek stážistických míst. A nejde pouze o studenty právnických a ekonomicky zaměřených fakult, ale také o lingvisty a překladatele.
 
Záleží na vás, pro kterou z institucí se rozhodnete. Výběr je skutečně velký – od Evropské centrální banky, přes Evropský parlament až k Evropskému veřejnému ochránci práv. Liší se také délka nabízených stáží; v průměru se pohybuje okolo pěti měsíců.
 
Jak se tedy přihlásit? Na webových stránkách europa.eu naleznete přehledný rozcestník se základními podmínkami pro přihlášení na stáž pro každý z orgánů EU. Po výběru formy (tj. traineeship pro absolventy, lingvisty či studenty) a instituce se dostanete na stránku příslušného poskytovatele, kde naleznete podrobné podmínky, které musíte jako uchazeč splňovat. Nejčastěji půjde o dosavadní dosažené vzdělání v daném oboru, ale také občanství EU, potřebnou jazykovou vybavenost a podobně.
 

Hurá do světa!

Na těchto webových stránkách pak zpravidla naleznete i přihlášky a návody, jak je správně vyplnit. Ondřej Procházka, absolvent ESF MU a student PrF MU, který nyní absolvuje stáž u Evropského parlamentu, radí: „Do formuláře je třeba vyplnit mimo jiné absolvované studium, závěrečnou práci, praktické zkušenosti, znalosti jazyků a motivační dopis. Jiné informace než ty uvedené v přihlášce se o uchazeči nezjišťují, takže je potřeba jí věnovat náležitou pozornost. Z deseti tisíc přihlášených vyberou totiž asi dvě stě budoucích stážistů. Důležité je zdůraznit vlastní zájmy, ideálně podložené praxí v oboru a podle toho také vybrat Directorate-General (DG), do kterého se člověk hlásí.“ A pokud máte štěstí, hurá do světa!

Ale co zázemí? Kde budu bydlet, co budu jíst? „Ubytování si musí každý stážista vyřešit sám, parlament pouze na vyžádání pošle email s „užitečnými“ odkazy, které mně až tak užitečné nepřišly. Nejlepší je kontaktovat dosluhující stážisty a domluvit si převzetí nájmu. Slušné bydlení se dá sehnat za asi 400-500 €. Hromadná doprava slouží poměrně dobře, měsíční „šalinkarta“ vyjde na 50 €. V parlamentu je mnoho barů, kaváren a jídelen, kde se dá dobře najíst, na zdejší poměry levně – 5 € za základní oběd, 1 € za kafe. Tyto výdaje hravě pokryje měsíční stipendium 1215 €,“ říká Ondra.
 

Mladí lidé z celé Evropy

Pracovní náplň každé stáže se pak odvíjí od instituce a oddělení, kam je člověk přidělen. Ondra byl přidělen Central Financial Unit, která je zodpovědná za výklad interních pravidel o zadávání veřejných zakázek. Pomáhal zodpovídat dotazy ostatních DG, spravoval FAQ na stránkách, aktualizoval různé guidelines, psal různé rešerše. Samozřejmou byla také účast na různých kurzů, přednášek a zasedání.
 
A co říci závěrem? Slovo má opět Ondra: „Co se samotné práce týče, dají se podobné zkušenosti získat i kdekoliv jinde. Stáž v Evropském parlamentu má ale jiné výhody. Je tu velká, pro stážisty přístupná knihovna, lze sledovat debaty na zasedání podvýborů, zdokonalit se v jazyku, poznat nové město. Navíc sem společně míří přes dvě stě mladých lidí z celé Evropy, takže se tady dá užít spousta zábavy.“

Na podobné téma

Čeští tlouštíci jsou klienti absolventy lékařských věd

Pokladní: jako prodavačka na vietnamské tržnici

Stáž v Mladé Frontě může být i veselá

Mluvčí brněnského Dopravního podniku získala praxi při studiu žurnalistiky