PR praxe: Filmový kolotoč Cinema Mundi

14. 2. 2011 | Petra Havlišová
Rubrika: Stáže, Práce

Jako student se dostanete k ledajaké práci: od sezónního sběru ovoce až k pozici projekt manažera v nadnárodní společnosti. Já jsem se spolu se spolužačkou a v současné době i kolegyní Monikou Futákovou dostala k zajímavé brigádě loňskou zimu.

Jako student se dostanete k ledajaké práci: od sezónního sběru ovoce až k pozici projekt manažera v nadnárodní společnosti. Já jsem se spolu se spolužačkou a v současné době i kolegyní Monikou Futákovou dostala k zajímavé brigádě loňskou zimu. Vše začalo povinně volitelným předmětem Praktikum – základy práce na tiskovém a PR oddělení, který nabízí Fakulta sociálních studií v Brně.

Cílem předmětu bylo odpracovat určitý počet hodin na vybraném tiskovém nebo PR oddělení, v PR agentuře či jako asistent osoby provozující takovou činnost. Prakticky ještě dříve, než jsem začala shánět svého budoucího zaměstnavatele, jsem se dostala k práci na Mezinárodním filmovém festivalu Cinema Mundi.

Práce na nárazové akci jakou je festival, představuje postupnou práci po celý rok, avšak největší kumulace práce nastává přirozeně v posledním měsíci před samotným festivalem a pak v jeho průběhu. My jsme se dostaly k této práci právě asi měsíc před konáním festivalu, takže jsme vlastně naskakovaly do rozjetého vlaku, a že byl rozjetý pořádně rychle. Před akcí je samozřejmě důležité zajistit publicitu a informovat novináře o blížící se akci. Proto bylo náplní práce příprava tiskových zpráv o festivalu, tiskové konference v Brně i v Praze, jednání s potencionálními mediálními partnery, sponzory a dalšími. Čím více se blížilo datum konání, tím více přibývalo práce. Naší největší devizou bylo umění improvizace.

0121 praxe-cinema-mundi archiv-petry-havlisove

A pak přišel začátek. Slavnostní zahájení. Hosté z celého světa, z domácí scény, novináři a každodenní kolotoč psaní novinek, organizace formálních i neformálních setkání s hosty a řešení náhle vyvstalých problémů. Být v práci i dvanáct hodin denně se nezdálo být nic neobvyklého. Souběžně s informováním o programu, změnách a novinkách, jsme shromažďovaly mediální ohlasy. Naší kanceláří se provizorně stala kavárna v horním patře Velkého Špalíčku, která nesla honosné označení Presscentrum, a kde jsme byly po celou dobu přítomné novinářským dotazům. Festival probíhal podle Murphyho zákonitostí přesně v době, kdy bylo nad hlavu i ostatních povinností, tedy přesně v době začátku semestru. Hektické odbíhání na první hodiny, lekce španělštiny a angličtiny a do mé „stálé“ práce v PricewaterhouseCoopers na pár hodin administrativní výpomoci skoro každé ráno se zdálo jako nezvládnutelné, ale nakonec jsem přežila. Jak se říká, co vás nezabije, to vás posílí. 

I když se zdá, že po skončení festivalu nastalo období klidu a míru, opak je pravdou. Přišlo období hodnocení, psaní festivalové závěrečné zprávy, shromažďování mediálních ohlasů a postupnému přemítání, co dál. Díky nadšení organizačního týmu a kladným ohlasům se již po skončení začalo pracovat na ročníku dalším. Výstupem ze školního předmětu se stal hodnotící formulář a prezentace na závěrečném semináři před ostatními studenty kurzu. Přidělení 4 kreditů však nepřekonalo množství praktických zkušeností, které jsme nabyly během naší práce na festivalu a o to šlo především. Uběhl skoro rok a druhý ročník již klepe na dveře. Nový ročník znamená i nové perspektivy, nové spolupráce a vetší zkušenosti s organizací. Doufáme, že se festival opět povede a že se tam s vámi všemi setkáme.

Cinema Mundi: 2.–9. března 2011 bude Brno již podruhé hostit mezinárodní filmový festival Cinema Mundi. Kromě filmů z celého světa, které byly vyslány do soutěže o nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, se můžete těšit na zajímavé hosty (Boleslav Polívka, Jaroslav Dušek, Jiří Menzel, Hilda Hidalgo a Mostofa Sarwar Farooki). Více informací na: www.cinemamundi.info

Na podobné téma

Headhunter – tak trochu jiný personalista?

Na stáž do Bruselu s oborem Evropská studia

Poměrně hodně lidí nezvládá týmovou práci

Ze stážisty finančním ředitelem