Pohovor přes telefon

5. 4. 2017 |
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 1,5 minuty

S otráveným výrazem zvedáte cizí číslo a připravujete si sérii břitkých výroků, kterými rádoby taktně odbudete horlivého operátora nabízejícího sadu hrnců. Jaké je vaše překvapení, když vám volají z firmy, kam jste se hlásili na brigádu snů.

pohovor přes telefon, práce, kariéra, HR
pohovor přes telefon, práce, kariéra, HR

Máte na mě dvacet minut čas?

Snažím se rychle dožvýkat zbytky snídaně, abych nezněla do telefonu příliš hamižně, a okamžitě také musím zapnout stále neaktivované mozkové buňky, které v osm ráno nejsou zrovna v nejlepší kondici. „Ale jistě, můžeme začít,“ odpovídám rádoby suverénně a snažím se potlačit nervozitu v hlase. Můj intelekt je záhy vystaven těžké zkoušce a považuji za životní výkon, když si vzpomenu, že dvacet procent ze šedesáti je dvanáct. Sice popletu modus s mediánem, ale nikdo nejsme dokonalý a stále to vypadá nadějně. Pak však přijde zrada.
 

A teď mi povězte, proč chcete pracovat právě u nás... v angličtině

Odpověď na tuto otázku je pro nepřipraveného kandidáta obvykle těžké vypotit i ve svém rodném jazyce, ale tohle byla rána pod pás. Rozhostila se trapná chvíle ticha, během které si paní na druhé straně nejspíš stihla uvařit kafe a nalakovat nehty. Když už tato chvíle trvala příliš dlouho a paní mě netrpělivě pobídla, vypotila jsem ze sebe tři krkolomné věty a pak se zeptala, jestli to stačí. „No, bohužel asi ne.“ Můj intelekt ji prý oslnil natolik, že se mi možná ozvou s nabídkou jiné pozice, ale kvůli angličtině nejspíš pozici nedostanu.


Připravte se na možnost telefonátu

Profesionální uchazeči o práci laskavě prominou a přeskočí pár řádků. Pokud odpovídáte na pracovní pozici, o kterou máte skutečný zájem, buďte vždy připraveni na pohovor přes telefon. V ideálním případě si projděte všechny jejich požadavky a zkuste si odpovědět, proč vy jste ideálním kandidátem, a proč stojíte právě o tuto pozici. Pokud je na danou práci potřeba angličtina, musíte počítat i s možností, že vás zaměstnavatel bude chtít slyšet mluvit. Přestože jste za normálních okolností profík, u pohovoru můžete znejistět a najednou si prostě nevzpomenete ani na jedno slovíčko. Připravte si pár vět o sobě v angličtině a tato nepatrná příprava, která vás bude stát asi pět minut, vám ve výsledku může zachránit místo.

Na podobné téma

Jak na životopis podle šablony

Kdy máte v zaměstnání nárok na pracovní volno 1

Start roku přinesl právní zemětřesení. I v pracovní oblasti?

Několik rad, jak správně prezentovat