Podnikatelka a studentka 2 fakult: Na prokrastinaci není čas

Zvládat dvě školy a k tomu podnikat se zdá jako nadlidský úkol. Startup Gameful je první česká firma zabývající se výhradně gamifikací a součástí tohoto týmu je i studentka Lenka Holubová. Účast na StarCube akcelerátoru jim otevřela dveře do světa byznysu.

Zvládat dvě školy a k tomu podnikat se zdá jako nadlidský úkol. Navíc když jde o studium ekonomie a práv. Startup Gameful je první česká firma zabývající se výhradně gamifikací, tedy importem herních principů například do webových stránek. Součástí tohoto týmu je i studentka Lenka Holubová. Účast na StarCube akcelerátoru jim vynesla třetí místo a otevřela dveře do světa byznysu.

StarCube akcelerátor nabízí možnost, jak se během tří měsíců plných workshopů a kooperace připravit na rozjezd podnikatelského záměru. „StarCube nás nakopl, donutil nás přemýšlet o věcech, které nás třeba ani nenapadly – zpracovat si konkurenční analýzu, popřemýšlet o různých formách spolupráce a podnikání, rozjeli jsme naše webovky a naše podnikání dostalo výraznější kontury. Umístili jsme se na třetím místě a získali podporu v podobě právních konzultací či pronájmu kancelářských prostor zdarma,“ uvádí Lenka.

Tak jako skoro každý startup, i tým Gameful se před svým zrodem zamýšlel nad mnoha podnikatelskými nápady. Nakonec se nápad založený na gamifikaci zrodil u vánočního cukroví. „Poprvé s tím přišli kamarádi Štěpán Hruda a Jirka Zlatohlávek. Oba působili jako game designéři, vyznali se tedy opravdu dobře ve story-tellingu, herních mechanikách a věděli, co lidi baví, což je vlastně podstatná část gamifikace. Když byl nápad na světě, začali hledat lidi, kteří by se na projektu chtěli podílet.“ A to, že se nakonec sešla opravdu zajímavá parta lidí, Lenka potvrzuje: „Naší hlavní konkurenční výhodou je pravděpodobně náš tým. Rozumíme hrám, rozumíme psychologii spotřebitele a gamifikací žijeme. Jsme schopní gamifikovat i to, co se zdá zpočátku jako nemožné. Pracujeme na skutečně komplexních řešeních na míru.“ Během necelého roku působení již GameFul pracuje na řadě projektů.

0759 gameful 1 lenka

„První realizovaný projekt byla gamifikace webu Universator. Momentálně také finišujeme s gamifikací pro brněnskou Čajovnu Za Zrcadlem, kde se jedná skutečně nejen o gamifikaci webu čajovny, ale o gamifikaci ve „fyzické“ podobě. Formou plnění úkolů, sbírání bodů, fyzické odměny a tak podobně. Dále pracujeme na interaktivní exhibici v žateckém muzeu, která by měla proměnit nudnou prohlídku muzea v dobrodružný zážitek,“ říká studentka.

0759 gameful 3 lenka

Lenka se momentálně nachází na studijním pobytu v Kanadě, a jak sama říká, když člověk opravdu chce pracovat, čas si najde i při studiu. „Upřímně, kolik času dnešní vysokoškolští studenti opravdu tráví doma učením a prací do školy? Pokud má člověk chuť něco dělat, tak do toho jde, a je jedno, jestli po nocích nebo brzo ráno před školou. Na prokrastinaci ale opravdu není čas,“ dodává mladá podnikatelka. Jedna z věcí, co jí pomáhá do začátku, jsou nabyté vědomosti z univerzity, především účetní znalosti nebo marketingové techniky. „Umožňuje mi to také vnímat nás v širších souvislostech a nejen jako osamocenou jednotku. Jsem schopná lépe definovat naše zákazníky, odhadnout konkurenci nebo například ocenit naše služby. Vědět, co jsou to náklady obětované příležitosti, se při zakládání podnikání opravdu hodí. Práva také pomohla. Těším se, až více proniknu do práva duševního vlastnictví, které je pro nás zásadní, jelikož dodáváme autorsky chráněné „nápady“. A budoucnost? Hlavním cílem je teď dokončit studium na ESF, aby se mohla více věnovat gamifikaci a podnikání.

„Studium je sice krásná a užitečná věc, důležité je ale také něco dělat. Každý rok školy vyplivují tisíce nezaměstnatelných absolventů bez jakýchkoliv zkušeností a praxe. Jako absolvent bez praxe nechci skončit. Proto jsem začala pracovat a teď už i podnikat. Netoužím se stát právníkem, takže práva mám spíš jako podpůrný bod. A nikdo nemá rád utrácení peněz za právníky, když začíná podnikat. Tak snad ušetřím peníze alespoň na tomhle,“ uzavírá povídání.

„Nenechte se odradit tím, že nemáte peníze do začátku podnikání. V Česku je peněz pro zajímavé projekty dost a je tu mnoho nadšených investorů, kteří hledají zajímavé a nápadité projekty.“

VIZITKA
Bc. Lenka Holubová

právní a ekonomické záležitosti
Gameful Studio
www.gameful.cz

Ekonomicko-správní fakulta MU + Právnická fakulta MU
Podniková ekonomika a management + Právo a právní věda
University of Victoria, Canada

Účast na projektu 1 rok.

Jdi pracovat! 01/2012 ke stažení

Na podobné téma

EET a nejčastější studentské přivýdělky na ŽL: (ne)budou evidovat?

„Dělat, co má člověk rád, je k nezaplacení,“ potvrzuje kouč

Nebojím se myslet jinak, říká mladý podnikatel

Jste na ÚP a nedaří se vám najít práci na HPP? Začněte podnikat