Odhalujeme zákoutí Stáží pro mladé

/I. díl/ Stáže pro mladé je poměrně nový program Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, který má brzkým absolventům usnadnit vstup na trh práce. Díky nabitým zkušenostem a nově navázaným kontaktům by tam absolventi už neměli v takové míře končit na úřadu práce. Naše redakce právě zkouší, jaké to je mít v redakci stážistu. Již brzy! Protože je to pro nás i pro stážistu nová zkušenost, rozjíždíme novou reality show.


Stojaté vody českých firem a podnikatelů nyní víří grantový program Stáže pro mladé, který realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Zaměstnavatelé dostávají finanční dotaci na to, že vypíšou stážistické místo a stážisté dostanou mzdu 60 kč/hod.
 

Proč jsme se zapojili do projektu Stáže pro mladé

O stážích jsme několikrát psali, a tak nás napadlo, že na vlastní kůži zjistíme, jak fungují takovéto grantové programy. Jak se hledá a vybírá stážista a jak se řídí stáž pod dohledem ministerstva… Jsme redakce plná mladých lidí, a tak se k nám nový stážista bude skvěle hodit, když bude šikovný, bude pro nás velkou přidanou hodnotou a přinese nám nejen hotovou práci, ale i nové nápady a v neposlední straně motivaci do dalších let provozu. 
Vyplnili jsme tedy kolonky, počkali na vyjádření a po schválení vypsali inzerát a sdíleli, sdíleli, sdíleli. Na základě této zkušenosti jsem připravila pro zaměstnavatele, kteří plánují vypsat pracovní pozici v rámci tohoto grantu, soupis přínosů, ale i trochu nemilých překvapení.


Co nás zaskočilo u Stáží pro mladé

Odměna pro zaměstnavatele je nemalá, a i když to může být pěkné přilepšení do rozpočtu malé on-line redakce, peníze nejsou zadarmo. Co musíte za několik desítek tisíc za vypsání stážistického místa udělat:
– přečíst více než 50stránkový manuál + všechny FAQ otázky nebo další sekce na stránkách projektu
– musíte číst ještě víc – i když myslíte, že jste všechno pročetli a část se i naučili nazpaměť, najde se něco, co vás stejně překvapí a překazí vaše plány
– jak bývá u grantů a dotací zvykem, musíte se obrnit trpělivostí a připravit se na dost kolonek, oskenovaných formulářů a dalších dokladů. A když už všechno máte, objeví se na poslední chvíli další nový formulář
– musíte si připravit vlastní propagační kampaň. Bez vašeho úsilí se vám také na místo nemusí nikdo přihlásit, což také znamená, že přislíbená dotace vám unikne a stážistické místo bude zrušeno.
– musíte správně zvolit a zacílit zaměření své stáže. V programu máte na výběr z několika desítek stáží. Když se budete jako zaměstnavatel rozhodovat, kterou zvolit pozici, musíte mít nejen náplň práce a mentora z oboru, ale také okruh potenciálních žadatelů, které máte možnost oslovit. Není-li ve městě vysoká škola vašeho zaměření, bude velmi těžké najít ty správné kanály a oslovit studenty, které podle tabulky grantu studují ty správné obory pro vaši pozici.
 
Toto byl jen stručný vhled do tematiky další reality show. Příště vám popíšu výběrové řízení v rámci tohoto grantu a pak předám „tužku“ nové pracovní síle v naší redakci a tuto reality show si povede přímo studentka či student, který bude od 1. 10. 2014 psát zápisky ze stáže.

Na podobné téma

Stáže pro mladé: Zájemce máme. Nyní si jen vybrat

Jako výhra v loterii: Mám zahraniční stáž!

Mám vybráno! Bude ze mě Petruška „Dedruška“

Tisková mluvčí Turnova? Jak to kvůli sekretářce nevyšlo…