/ROZHOVOR/ Po dobu konání každých voleb zasedá ve volební komisi. Letos už podesáté. Začala jako běžný člen, později se stala předsedkyní komise a při posledních volbách vykonávala funkci zapisovatelky. Jak probíhá volební den, co se děje po uzavření volebních místností a jaké kuriozity lidé do uren vhazují místo volebních lístků jsme se zeptali studentky Pedagogické fakulty MU Magdy Třískové.
Ve volební komisi letos zasedáš už poněkolikáté. Jak tě napadlo zvolit takový typ přivýdělku?
K brigádě u voleb mě přivedla máma, která se takhle voleb účastní pravidelně. To mi bylo osmnáct. Myslela jsem, že být ve volební komisi bude zážitek, ale nadšení mě přešlo hned po prvních pár hodinách. Hodně se vlekly. U těchto voleb zasedám v komisi asi podesáté. Párkrát jsem byla jmenována předsedkyní komise, letos poprvé i zapisovatelkou.
Jak vypadá den ve volební komisi?
První den se komise schází hodinu před otevřením volebních místností. Musíme zkontrolovat umístění vlajky, státního znaku, schránky a volební zástěny. Také musí být vyvěšeny vzory volebních lístků. Rozdělujeme si úřední obálky, hlasovací lístky a abecední seznam voličů. A pak už jen sedíme a kontrolujeme voliče – jejich občanky. Pokud dojdou obálky nebo přijde volič s neplatnou občankou, řešení má na starosti předseda komise nebo zapisovatelka. Samotný průběh dne záleží na tom, v jak velkém volebním okrsku sedíte. V malých okrscích utíká den pomalu, ale o to rychleji skončí sčítání hlasů. V těchto volbách jsem byla v největším okrsku ve městě s 1200 registrovanými voliči, přicházelo hodně lidí, dveře se netrhly a hodiny tak utíkaly rychleji.
Co se děje po uzavření volební místnosti?
Po skončení prvního volebního dne zapečeťujeme volební schránku a vstupní dveře, za což odpovídá předseda komise. A po definitivním uzavření volebních místností v sobotu odpoledne začíná sčítání hlasů. Odpovědnost za správné sečtení má zapisovatelka. V prvním kole těchto voleb byla vysoká účast, a tak sčítání trvalo přes dvě hodiny. U parlamentních voleb jsou pro nás komplikací zase preferenční hlasy. Jednou se nám díky nim sčítání protáhlo na čtyři hodiny. Po sečtení zapisovatelka vyhotoví Zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku, který podepisují všichni členové komise. Tento dokument spolu s předsedkyní komise odevzdají na městském úřadě, kde si počkají na verdikt ČSÚ, jestli se nenajde chyba – pokud ano, musí se vrátit do volební místnosti, kde zatím čekají ostatní členové komise a sčítání proběhne znovu. To se stává běžně.
Bylo první kolo prezidentských voleb v něčem jiné než ostatní volby?
Přicházeli lidé, kteří byli u voleb poprvé. Ptali se nás, zda je to jejich volební okrsek, a pokud k nám nepatřili, kam vlastně patří. Takovou účast jsem ještě nezažila. Nedalo se říct, jestli chodí víc mladších nebo starších, poprvé jsem viděla zastoupení všech.
Zažila jsi u voleb něco zajímavého?
Tak běžně se stává, že voliči vloží do obálky dva hlasovací lístky. Někteří voliči však do obálky přidávají různé předměty, zanechávají nám písemné vzkazy nebo hlasovací lístky poškodí. Jeden volič nám například obálku pětkrát oblepil izolepou. Často se objevují lístky s nápisy „volím sám sebe“. Letos jedna volička vhodila do urny obálku i se svou občankou, která jí mohla být vydána až po skončení sčítání hlasů – v tomto případě až další den.