Nově: Podpora v nezaměstnanosti pro studenty

Novela pracovního práva účinná od prvního ledna letošního roku přinesla řadu změn. Jednou z nich je podpora v nezaměstnanosti pro studenty. Kteří studenti a za jakých podmínek mají na podporu nárok?

0629 dpp david-storkNovela pracovního práva účinná od prvního ledna letošního roku přinesla řadu změn. Jednou z nich je podpora v nezaměstnanosti pro studenty. Kteří studenti a za jakých podmínek mají na podporu nárok? I když jí zatím studenti moc nevyužívají, protože o ní vesměs nevědí, mohou si v určitých případech o podporu v nezaměstnanosti požádat.

O podporu v nezaměstnanosti může od 1.1.2012 žádat student, který je přihlášen jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce. Stát se uchazečem o zaměstnání může ale pouze ten student, který je přihlášen k dennímu studiu a který v posledních dvou letech před zařazením do evidence získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění alespoň 12 měsíců. Skutečnost, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, je fyzická osoba povinna krajské pobočce Úřadu práce oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, nebo osobně anebo písemně do 8 dnů ode dne zahájení soustavné přípravy na budoucí povolání.

Jinými slovy řečeno, je vhodným adeptem pro podporu v nezaměstnanosti pouze uchazeč o zaměstnání, kterým se student může stát za podmínek, že:

  • se přihlásí na Úřadu práce
  • je přihlášen k dennímu studiu
  • v posledních 2 letech vykonával zaměstnání (na základě pracovního poměru nebo dohody o provedení práce), při kterém získal činností dobu důchodového pojištění alespoň 12 měsíců

Na zkušenosti s touto částí novely zákona o zaměstnanosti jsem se zeptala pracovníků Úřadu práce Šumperk – dislokovaná pobočka Mohelnice, kteří mi velmi ochotně sdělili, že jsou připraveni na nové uchazeče, avšak také podotkli: Prozatím nemáme zkušenosti s  evidencí studentů, od ledna letošního roku se žádný student na Kop Mohelnice nezaevidoval.“

0629 dpp david-stork

Co říkají na tuto novinku ti z nás, kterých se přímo týká? Zeptala jsem se dvou pracujících studentů. Ani jeden z nich o této novince nevěděl.

Ondra: 23 let, pracuje jako programátor, studuje čtvrtým rokem Fakultu informačních technologií na VUT v Brně

Pavla: 23 let, pracuje jako učitelka TV a Biologie na střední stavební škole, studuje čtvrtým rokem Fakultu sportovních studií na MU v Brně

Co na tuto novinku říkáte?

Pavla: Možnost se mi samozřejmě líbí, protože to pak pro člověka není takový šok, když ztratí práci. I student může být na práci finančně závislý a když nemá plat, na  který byl zvyklý, tak aspoň nějaká podpora.

Ondra: Může to být zajímavé, ale skoro nic o tom nevím, takže nemůžu soudit.

Pokud byste přišli o zaměstnání, přihlásili byste se o podporu?

Pavla: Určitě bych o tuto podporu žádala.

Ondra: Myslím, že v oboru IT je velmi mnoho pracovních nabídek, přitom se dá dost   dobře dělat i na živnostenský list (freelancing), takže bych tu podporu ani   nevyužil, pokud by to tedy nebyla nějaká horentní suma.

Na podobné téma

Když se svět točí kolem dohod a pracovních smluv

U pohovoru rozhoduje i faktor chemie

V Canvě vytvoříte snadno a rychle originální a kreativní životopis

Cíl: Najít práci. Jak? Jinak!