Noční brigáda v expediční firmě

Možná jste si někdy všimli plechových beden, které stávají vedle trafik a slouží k uchovávání novin. Než se noviny každé ráno dostanou do této bedny, předchází tomu dlouhý proces. Díky brigádě v expediční firmě vám mohu popsat jeho průběh.

0942 nocni-brigada 1 katerina-hromadkovaPoté, co novináři odešlou své výtvory do tiskáren, začíná článkům jejich další příběh. Vytištěné časopisy a noviny putují do třídíren. Tam jsou balíky tiskovin pro jednotlivé trafiky zkompletovány, aby je pak mohli řidiči rozvézt po celé Moravě. Ještě v noci tak dochází k uložení tiskovin do beden vedle prodejen s tiskem. Tam si je trafikanti při příchodu do práce ráno vyzvednou. To je jen stručné shrnutí celého procesu expedice.

Brněnská firma distribuující tiskoviny hledala před prázdninami brigádníky, kteří by v létě zastoupili zaměstnance na dovolené. S kamarádkami jsme se rozhodly, že tuhle práci zkusíme i přesto, že je v noci.

První dny jsme se zaučovaly. Poté, co jsme nabraly obratnost při manipulaci s časopisy a novinami, jsme už měly na starost tzv. celou kóji. Každý pás je rozdělen na pět kójí a každá pracovnice expeduje několik titulů, které mají vyjít následující ráno. Časopisy jsou každý den jiné, některé vycházejí jednou za týden, některé méně často. Noviny vycházejí každý den tytéž. Zaměstnankyně na pás kladou přesný počet tiskovin, který trafikanti požadují.

0942 nocni-brigada 1 katerina-hromadkova

Nástup do práce je vždy kolem 20:00. V hale už čekají časopisy, které mají uzávěrku dříve než noviny, takže se mohou expedovat ihned. To trvá několik hodin. Po přestávce jsou postupně přiváženy noviny. Jejich expedice trvá dalších pár hodin. Ve tři v noci bývá hotovo a řidiči odvážejí balíky, které pak umisťují do zmiňovaných beden k trafikám. Pracovnice od pásů odjíždějí domů a zhruba ve čtyři hodiny v noci konečně přijde na řadu spánek. Expeduje se šest nocí v týdnu kromě té sobotní. V pátek se do práce chodí až po půlnoci, protože v sobotu vycházejí pouze noviny.

Během léta jsem zjistila, že noční expedice není práce pro každého. Někteří by si mohli říci, že u pásu může dělat každý. Podmínkou však je dobrá fyzická zdatnost – stát na jednom místě několik hodin nezvládne každý. Kromě toho je potřeba jemná motorika, protože časopisy i noviny se odpočítávají rukama a vzhledem k pohybu pásu se musí člověk snažit, aby se nemusel stále zastavovat a brzdit tak ostatní. Stejně jako obratnost se musí člověk naučit rychlému rozhodování. Časopisy bývají v kójích nachystány v balících třeba po padesáti kusech. Když má trafikant požadavek např. 30 časopisů, pracovnice se musí rychle rozmyslet, zda na pás pošle balík padesáti časopisů a odečte z nich dvacet, nebo rovnou co nejrychleji odpočítá 30 časopisů.

Důležitou podmínkou je také schopnost zvyknout si na nestandardní režim, kdy člověk přichází domů kolem čtvrté hodiny ranní. Dva měsíce se to však vydržet dá a odměnou je kromě výplaty, která je v porovnání s ostatními brigádami mírně nadstandardní, i ten skvělý pocit při čtení ještě „teplých novin.

Na podobné téma

Dobrý den a na slyšenou

10 míst, kde najít brigádu

Brigáda v call centru není tak špatná, jak se zdá II.

Přivydělejte si svým koníčkem: prodávejte své výrobky!