Na stáži ve Francii vyvíjel software

3. 3. 2011 | Monika Michalovová
Rubrika: Stáže, Práce

/ROZHOVOR/ Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity se nebojí za zkušenostmi vycestovat i do zahraničí. Příkladem může být i student Marek Olšák, který získal praxi ve francouzské společnosti INRIA. Marek má za sebou Aplikovanou informatiku na bakalářském stupni, nyní se věnuje magisterskému oboru Počítačová grafika. Ve Francii vyvíjel software na modelování měkkých tkání.

/ROZHOVOR/ Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity se nebojí za zkušenostmi vycestovat i do zahraničí. Příkladem může být i student Marek Olšák, který získal praxi ve francouzské společnosti INRIA. Marek má za sebou Aplikovanou informatiku na bakalářském stupni, nyní se věnuje magisterskému oboru Počítačová grafika. Ve Francii vyvíjel software na modelování měkkých tkání.

0083 staz-fi-marek-olsak is-muPřes jaký program ses dostal do Francie?

V mém případě šlo o dohodu. V laboratoři síťových technologií uvažovali o spolupráci s francouzskou stranou Akademie věd (INRIA), ti však místo spolupráce na dálku nabídli pozice pro stážisty. Pak následovala nutná byrokracie – založení bankovního účtu, nutnost sociálního pojištění, bez kterého se člověk nezaměstná a tak dále.

V čem spočívala tvoje práce?

Moje práce spočívala ve vývoji softwaru na modelování měkkých tkání, to je například vnitřních orgánů, ale i třeba oka. Implementoval jsem grafické algoritmy, které sloužily k co nejrealističtějšímu zobrazování. To znamená, aby například oko vypadalo jako oko a ne jako pingpongový míček. Aby se lesklo jako oko, aby se zobrazily vrásky a vlásečnice a aby uživatel viděl, že svorky jsou z kovu. A aby když si k tomu sedne chirurg, viděl přesnou simulaci operace oka a ne jen hezkou animaci. K tomu bylo samozřejmě zapotřebí nastudovat si fotky a videa ze skutečných operací.

Jaké byly pro tebe největší přínosy stáže?

Poznal jsem francouzskou kulturu a seznámil se s jiným systémem práce na projektech. Projezdil jsem Francii vlakem, prolétal letadlem, prošel Paříž, Lille, něco jsem se naučil. Vyzkoušel jsem si některé složitější modely osvětlení v grafice.

0083 staz-fi-inria infia.frCo bys poradil studentům, kteří účast na stáži teprve zvažují?

Určitě bych jim poradil do toho jít a zvláště pak diskutovat o problémech. Pokud dostanou zadání, které je nejasné nebo neúplné, musí o tom s kolegy diskutovat, vymýšlet řešení, klidně i oslovit někoho z nadřízených. Hlavní je nezačít se v tom plácat a nenechat se znechutit. Stáž je zároveň i skvělá příležitost zúčastnit se nějakého setkání odborníků v oboru. Třeba já jsem se zúčastnil neveřejné mezinárodní vědecké konference v oblasti modelování měkkých těles, to mě hodně bavilo.

Na podobné téma

Cestujte a pracujte již při studiu, radí mladá personalistka

„Lezl jsem dřív, než chodil,“ říká vydavatel časopisu

Praxe aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Co dělat, když chcete pracovat v Holandsku