3 pohledy: Multi-level marketing jako přivýdělek

29. 11. 2013 | Lucia Blahútová
Rubrika: Brigády, Práce

Multi-level marketing (MLM) je forma podnikání, při němž prodejci získávají podíl ze svého prodeje a zároveň i z prodeje jiných lidí. Tato forma výdělku ale není pro každého a člověk musí být velmi pilný, pokud chce vidět výsledky. Vyzpovídali jsme 3 lidi, kteří mají s MLM vlastní zkušenosti.

0975 mlm-jako-privydelek 1 pixmacMulti-level marketing (MLM) - slovo, při kterém se některým staví chlupy na rukou a jiní ho opěvují. MLM je forma podnikání, při němž prodejci získávají podíl ze svého prodeje a zároveň i z prodeje jiných lidí, jež do systému přivedli. Většina ze studentů již jistě o MLM slyšela a mnozí z nich si položili otázku: zkusit MLM, nebo si raději najít „klasickou" brigádu? Na to odpovídají 3 studenti.

Cesta k bohatství?

Americký obchodní magnát Donald Trump řekl v jedné televizní show, že kdyby přišel o všechny peníze a musel začít od nuly, našel by si dobrou multi-level marketingovou společnost a začal na sobě pořádně pracovat. Argumentoval, že v MLM si prodejci nemohou dovolit lhát svým zákazníkům jako reklamy v televizi, protože by o nich ihned přišli. Také se mu líbila vzájemná podpora lidí v jednom systému. Vydělává jen ten, kdo má výsledky. Když má výsledky člověk pode mnou, vydělávám i já.

0975 mlm-jako-privydelek 1 pixmac

Já osobně znám lidi, kteří dělají nebo dělali v multi-level marketingu. Všimla jsem si, že se věnují svému osobnímu rozvoji, čtou mnoho knih a vyměňují si mezi sebou rady. Při přímém prodeji je důležité umět správně komunikovat, znát sebe sama a odhadnout ostatní. Myslím si, že tato stránka podnikání v MLM je velmi sympatická. Na další věci týkající se této práce jsem se zeptala lidí, který mají s MLM bližší zkušenosti.

Ptala jsem se, proč dali přednost podnikání v MLM před brigádou s pevným pracovním časem a platem a jak je pro ně tato práce časově náročná. Dále mě zajímalo, zda si myslí, že vydělají úměrně věnovanému času, který MLM věnují. Poslední otázka byla, zda používají výrobky, které prodávají.

Hodně práce, malé ohodnocení

Julián bere MLM jako dobrou zkušenost do života, ale už by ho znovu dělat nechtěl. Podnikal v MLM na konci střední školy. Začal, protože tehdy neměl jinou práci a v tom momentě se mu zdálo super pracovat v MLM, potkávat nové lidi a získávat zkušenosti. Ze začátku tomu nevěnoval tolik času, ale pak se do toho dostal a pracoval i více jako 8 hodin denně. Myslí si, že určitě nevydělal přiměřeně k tomu, kolik pracoval. Občas se mu jednorázově podařilo vydělat více. Výrobky, které prodával, samozřejmě i sám používal. Uměl díky tomu přesně poradit zákazníkům.

Neměnila bych!

0975 mlm-jako-privydelek 2 pixmacNarozdíl od Juliána, studentka Lenka je spokojená se svým podnikáním. Proč dala přednost MLM před brigádou? Nikdy jsem neměla štěstí na brigády, tvrdí Lenka. Přišla mi nabídka pracovat v MLM, která byla zajímavá, a tak jsem ji přijala. Nyní si již brigádu nehledám i kvůli loajalitě ke svému týmu. Této práci věnuje několik dní do týdne, záleží na dalších povinnostech. Podle ní je relativní, jestli vydělá přiměřeně k času, který MLM věnuje. První rok to možná není přiměřené, takové už jsou začátky. Ale když si člověk vybuduje dobrý systém, udělá stejnou práci za výborné finanční ohodnocení. Na otázku, jestli používá výrobky, které prodává, odpověděla jasně: Samozřejmě.

Jsem na začátku a práce se mi líbí

Dominika začala dělat MLM před několika měsíci. Líbí se jí, že není je sama sobě pánem. Nemá stres, otravné kolegy nebo šéfa. Práce pro ni není časově náročná, všechno si může zařídit podle sebe. Za den má pár schůzek, jednou do měsíce má seminář a společné týmové akce. Je spokojená s poměrem výdělku a odpracovaného času. Výrobky, které prodává, používá i ona sama.

Podnikání v MLM určitě není tak snadné, jak se mnohým zdá. Chce to čas a píli, než se někde vypracujete. Úspěch v MLM dost záleží i na tom, kterou firmu si vyberete. Stále zůstává základem pracovat pro spolehlivé společnosti a nebýt zaslepený vidinou snadného výdělku. Je pouze na vás, čemu dáte přednost. 

Na podobné téma

Podnikatelé si i letos na paušálech připlatí

Jak vytěžit z praxe co nejvíce?

Tvůrce aplikace: Obklopte se aktivními a motivujícími lidmi

Na vlastní kůži: JobAcademy pohledem řečníka