Můj první den v práci

První den v práci je jedním z mála „poprvé“, která se odehrají vícekrát za život. Ze svého kouzla tím ale nic neztratí a navíc: můžete tak využít možnosti se neustále zlepšovat. Každý však tento den vnímá úplně jinak – pohodáři si v něm mohou až libovat, pro stresaře může být noční můrou i několik dní dopředu. Jedno je však jisté – udělat dobrý dojem jistě není k zahození.

0811 prvni den 2První den v práci je jedním z mála „poprvé“, která se odehrají vícekrát za život. Ze svého kouzla tím ale nic neztratí a navíc: můžete tak využít možnosti se neustále zlepšovat. Každý však tento den vnímá úplně jinak – pohodáři si v něm mohou až libovat, pro stresaře může být noční můrou i několik dní dopředu. Jedno je však jisté – udělat dobrý dojem jistě není k zahození.

Projdete-li úspěšně pohovorem, který představuje už sám o sobě dost stresující záležitost, mohlo by se zdát, že všechny související zážitky zvedající hladinu adrenalinu v krvi už máte za sebou. Možná ano -  záleží na tom, jak dobře snášíte přechod do nového prostředí a související adaptaci.

0811 prvni den 1

Je jisté, že byste rádi, aby vše proběhlo hladce a bez problémů, což může znamenat některé z následujícího: příjemní kolegové a téměř jistý předpoklad toho, že spolu budete dobře vycházet, jasně zadané úkoly, vyhovující náplň práce a příjemné pracovní prostředí. Jistě, spolupracovníky si nevybíráte, ale také po vás nikdo nechce, abyste spolu trávili dovolené. Dobrému startu do nové pracovní etapy můžete napomoci dost dobře vy sami.

Samozřejmostí je dorazit včas, vhodně oblečení a dobře naladění. Jinými slovy pokud ne aspoň 10 minut předem, tak určitě přesně v dohodnutou dobu, v oblečení, ve kterém se cítíte dobře, ale nejste oděni vyzývavě, či neadekvátně situaci a náplni práce a s čistou myslí a odhodláním se s prvním kontaktem se vším novým se ctí vypořádat.

Jak zapadnout do kolektivu a neutrhnout si ostudu

Dobré vztahy na pracovišti jsou základem toho, abyste se v práci rychle adaptovali. Nezapomeňte – nejste na jazykovém kempu a nehledáte si přátele, se kterými můžete procvičovat angličtinu. Proto se nesnažte být přehnaně přátelští hned od počátku, vezměte si čas na pozorování toho, jak to ve společnosti chodí, a jaké jsou obecně vztahy mezi kolegy. Stejně tak se vyvarujte příliš osobních poznámek: v přátelské rovině může být peprná historka dobrým způsobem, jak rozbít ledy, v pracovních vztazích s tímto trumfem raději počkejte, než se jako mezi přáteli budete opravdu cítit.

Stejně tak si dejte pozor, abyste zbytečně neprotlačovali svoje znalosti, kterých máte jako absolvent bezesporu plno. Mohli byste tím nechtěně zpochybňovat zkušenosti starších kolegů, což k odbourání počátečních rozpaků rozhodně nepomůže. Vztahy je nejlépe navazovat nenuceně, je samozřejmé, že k některým kolegům pocítíte přirozené sympatie už od počátku, neváhejte je požádat o pomoc, pokud si nejste jistí s řešením úkolu. Zcela jistě si pamatují svoje začátky, kdy byly také trošku ztracení, ulehčete jim i sobě práci tím, že si budete dělat poznámky o postupech nebo programech, které při práci užíváte, příště už si budete umět poradit sami.

0811 prvni den 3

Kláře se lepila smůla na paty, přesněji na podpatky...

To, že průběh vašeho prvního dne závisí také na oboru, potvrzuje zkušenost Kláry, která byla bez problému přijatá do brněnské internetové reklamní agentury a měla se dostavit v osm hodin ráno k úvodní schůzce s ostatními vybranými uchazeči. Podařilo se jí však zaspat a probudila se půl hodiny před začátkem setkání s tím, že cesta trvala 35 minut. S kartáčkem v puse volala novému šéfovi, že se bohužel zdrží, a to nejspíš 15 minut – první telefonát. Na hlavním nádraží se jí díky nepozornosti podařilo nenastoupit do správného trolejbusu, takže nabrala dalších 10 minut zpoždění – druhý telefonát. S vědomím, že na ni čeká pět lidí, se u kýžené výstupní zastávky vrhla ke dveřím, aby záhy zjistila, že zastávka je pouze na znamení, které samozřejmě nevyslala – třetí telefonát, dalších 10 minut zpoždění. V botách na podpatku doběhla pěkně splavená do firmy, nejdřív nevěděla, jakou strategii má zaujmout, ale pak si řekla, že už se omluvila dostatečně v předchozích třech telefonátech, proto vstoupila hrdě a podala šéfovi ruku. Šéf si ji přeměřil od hlavy k patě a s úsměvem na rtech poznamenal: „Koukám, že jste vášnivá sportovkyně. Víte o tom, že provozujeme také internetovou fitness televizi? Máme zrovna nové dresy – o přestávce vám pro jeden dojdu, myslím, že byste nás mohla slušně reprezentovat.“

A proto tedy hlavu vzhůru, buďte hlavně sví a věřte, že všechno zvládnete s přehledem.

Článek vyšel v časopisu Jdi pracovat! 02/2013. 2. číslo letošní tištěné brožury Jdi pracovat! ke stažení zde

Na podobné téma

I v humanitních vědách se dá „stážovat“ o sto šest

Jak získat zahraniční praxi pod hlavičkou univerzity

Pedagogické praxe aneb jak a kam se chodí na PdF

Práce z domu: Pro a proti