Chci jet na misi. S Lékaři bez hranic

Nejznámější organizací pořádající výjezdy do různých rozvojových zemí je humanitární organizace Lékaři bez hranic, která v současné době působí ve více než 70 zemích světa. Při rozhodování, zda jste dobrým kandidátem pro vyjetí na zahraniční misi, vám možná pomůže několik věcných informací o začátcích takovéto spolupráce.


Obdivujete lidi, kteří dokázali všeho nechat a jet do nepřístupných oblastí v rozvojových zemích? Máte v sobě nadšení i odhodlání k podobnému činu? Od chvíle, kdy se rozhodnete zúčastnit se výjezdu, ještě nemáte zdaleka vyhráno.
 

Profesionalita na prvním místě

Na misi nemůže jet každý. I mezi lékaři existuje pouze několik specializací, které mají reálnou šanci být vyslány. Lékaři bez hranic nespolupracují se studenty, protože odborná kvalitní pomoc je základním pilířem jejich práce. „Je opravdu důležité, aby na misi vyjížděli vysoce kvalifikovaní lidé,“ myslí si doktorka Irena Janoušková, která se v roce 2011 absolvovala misi v Afghánistánu, kde pracovala jako anestezioložka.
 

Bez hranic nejen lékaři

Kdo přesně tedy může o spolupráci uvažovat? Na misi nejezdí pouze zmiňovaní lékaři, ale také zdravotní sestry, farmaceuti, porodní asistentky, psychologové, logistici, technici a další. „Každý rok vyjíždějí na mise Lékařů bez hranic desítky spolupracovníků. Například roku 2013 to bylo 34 spolupracovníků, z toho 11 lékařů. Někteří se vydávají na mise i opakovaně,“ říká doktorka Janoušková.

Odbornost, odolnost, jazyky a zájem

Lékaři bez hranic od svých lékařů vyžadují minimálně 2 roky odborné praxe v oboru, který na misi budou zastávat. Z jazyků je nezbytná pokročilá znalost angličtiny, výhodou je francouzština (ta je pro některé profese povinná), španělština, arabština, ruština a jiné. Ani vzdělání ale není samo o sobě dostatečné. Pro úspěšné absolvování mise je nutné disponovat vlastnostmi, které vám pomůžou zvládnout nekompromisní podmínky, ve kterých se pracuje. Odolnost vůči stresu, angažovanost, smysl pro tým, organizační schopnosti, nadšení a idealismus jsou dobré předpoklady pro zvládnutí dlouhodobější ztížené situace. Mise trvají několik měsíců až rok, takže je potřeba si v daném termínu zajistit stoprocentní volno.
 
Mobilní klinika Lékařů bez hranic v Středoafrické republice. Vyšetření dětí s podezřením na podvýživu. Foto: Lékaři bez Hranic/Anna Surinyach

 

Vícestupňové výběrové řízení

Pokud splňujete výše uvedené podmínky a váš zájem se stále stupňuje, zkuste poslat kontaktní formulář, který najdete na webových stránkách Lékařů bez hranic. Obdržíte informační dopis a pro zjištění konkrétnějších informací budete pozváni na informační večer. Večery bývají pořádány pravidelně, a to v Brně, Praze a Bratislavě. Je důležité si pohlídat termín a na ten se dostavit. Zde již dostanete do ruky opravdovou přihlášku, která vás může dovést k pohovoru. Jestliže i ten úspěšně absolvujete, dělí vás od mise už jen několik kroků. Mezi nimi je nejvíce obávané Assessment Centrum, protože zde se ukáže, zda jste schopni efektivně pracovat v kolektivu. Teprve po jeho úspěšném absolvování se začne hledat pro kandidáta vhodná mise. Před samotným výjezdem na misi spolupracovníci podstoupí týdenní kurz o tom, co je na misi čeká, jak pracovat se stresem, o fungování cizích kultur a další.
 

Být užitečný i v ČR

Výjezd do zahraničí však není jedinou cestou, jak být užitečný a pomáhat. Možností jsou finanční příspěvky, pomoc studentů i dobrovolníků v pražské kanceláři nebo organizace výstav, diskuzí, promítání filmů a podobně. „Můžete nás sledovat na Facebooku nebo Twitteru, nosit tričko naší kampaně a také nám medici z IFMSA loni pomáhali s kampaní Den boje proti AIDS,“ poukazuje doktorka Janoušková. „Budeme rádi za jakoukoli podporu,“ dodává lékařka.
 

Více o organizaci Lékaři bez hranic

www.lekari-bez-hranic.cz
office@lekari-bez-hranic.cz
twitter.com/MSF_czech
facebook.com/lekaribezhranic

Foto: Lékaři bez hranic

Na podobné téma

UNIFER odhaluje novou tvář

Stáž v Mladé Frontě může být i veselá

Praxe je základ života žurnalisty

Stáž v zahraničí: nenaleťte podvodníkům