Moje cesta na Erasmus pobyt

11. 6. 2012 | Magdaléna Daňková
Rubrika: Seriály, Práce v zahraničí | Doba čtení: 2,5 minuty

Studium v zahraničí – výzva pro každého studenta. Kdy je nejlepší odjet, co musí obsahovat přihláška a je všechno to byrokratické papírování skutečně náročnější než celý pobyt? V příštím akademickém roce se chystám, stejně jako stovky dalších studentů, na studijní pobyt přes program Erasmus. Podat přihlášku jsem se rozhodla dva dny předem. Jen tak, abych si celý přijímací proces vyzkoušela, a světe div se, vyšlo to.

stipendium, erasmus, příprava, studium v zahraničí
stipendium, erasmus, příprava, studium v zahraničí

Zatímco někteří si plánují pobyty na zahraničních univerzitách měsíce dopředu, mé rozhodnutí bylo spíše impulzivní. Jistě, také já jsem měla v plánu využít semestrální pobyt na některé evropské univerzitě, ale až na magisterském stupni studia, vždyť příští akademický rok mě čeká povinná praxe, psaní bakalářské práce a státnice. Když však koordinátor zahraničních pobytů na katedře žurnalistiky apeloval, aby si zájemci o Erasmus pobyty podali přihlášku právě tento semestr, jelikož je zájemců málo a míst hodně, rozhodla jsem si výběrové řízení alespoň vyzkoušet. Dva dny před uzávěrkou.

Přihlásit se lze až na tři zahraniční univerzity
Během těch následujících dvou dnů jsem dala dohromady přihlášku, jazykový certifikát, životopis, motivační dopis a výpis známek. Přihlásit se můžete až na tři zahraniční instituce. Vzhledem k nabídce naší katedry a svému studijnímu průměru, jsem se rozhodla všechno vsadit pouze na jedinou možnost – Université Michel de Montaigne Bordeaux. Motivační dopis jsem sepsala dle vzorů svých přátel, kteří již byli na zahraniční studijní pobyt nominováni. Součástí motivačního dopisu je také výpis předmětů, které na dané univerzitě chcete studovat. Ať jsem pátrala, jak jsem pátrala, webové stránky francouzské univerzity mi žádný výpis předmětů neposkytly. Tak jsem zaimprovizovala, management mají snad na každém oboru.
 
Způsob podávání přihlášek je na každé katedře odlišné
Způsob přihlašování k výběrovému řízení je na jednotlivých katedrách různý. Někde stačí poslat všechny náležitosti emailem, někde je musíte odevzdat sekretářce, a některé katedry vyžadují oba způsoby. Mé katedře naštěstí stačilo poslat všechny dokumenty emailem. V den odevzdání jsem totiž zaspala a uzávěrku tak málem nestihla. Za dvě hodiny po uzávěrce jsem si všimla, že má přihláška neobsahovala výpis známek. V jednu chvíli jsem to chtěla vzdát, ale kamarádka mi řekla ať neblázním a pošlu jej dodatečně s omluvou. Za tři dny jsem na výběrové řízení zapomněla a v duchu se smála sama sobě, že jsem na chvíli snila o tom, že příští jaro strávím v jihozápadní Francii.
 
Čekání na nominaci
Za týden po termínu výběrového řízení přišel informační email s nominacemi. Na listu sice nefiguroval nikdo z mých známých, za to jsem tam našla své univerzitní číslo, jméno a vedle jména instituce taky délku pobytu – podzimní a jarní semestr 2012/13. Zprvu jsem si myslela, že špatně vidím, po třetím otevření emailové přílohy mi došlo, že to asi vtip nebude, a že jsem byla nějakým záhadným způsobem vybraná. Překvapení střídalo zděšení a to vystřídalo euforii.
Momentem potvrzení své nominace, které se v případě odmítnutí již nemusíte znovu dočkat, jsem se dostala do koloběhu byrokratického papírování, které skončí až po mém ročním pobytu. Beru to však jako takovou malou daň za to, jaké zážitky a zkušenosti mě čekají.
 
S dostatečným množstvím informací to zvládne každý
Nyní mám za sebou první informační schůzku, kterou pro všechny nominované pořádalo Centrum zahraničních studií. Zde všem vysvětlili celý administrativní proces a zdůraznili, které dokumenty je třeba odevzdat před odjezdem, během pobytu a po příjezdu ze zahraničí. Po nominaci zahraniční institucí musí každý student odeslat přihlášku na danou univerzitu se všemi náležitostmi a prozkoumat věci spojené se studiem, jako je ubytování, průběh akademického roku a tak dále.
Tisíce studentů všechny ty byrokratické kroky zvládly, tak proč ne vy nebo já. Vždyť ani při prvních krocích na vysoké škole nikdo nikoho nevede za ručičku a neříká, kam máme jít a co máme dělat. A jestli je všechno to vyřizování různých papírů a dokumentů náročnější než celý pobyt uvidím na podzim.

Na podobné téma

Voulez-vous travailler en France? Práce ve Francii v kostce

Po škole rok dobrovolničit pro EU. Proč ne?

Au pair: Jak vyrazit do zahraničí na vlastní pěst? I

Au-pair ve Francii aneb hlídala jsem „Malého prince“