Podnikatelem roku je František Piškanin

15. 2. 2013 | Adéla Beranová
Rubrika: Podnikání, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Podnikatelem roku se letos stal František Piškanin, majitel logistické společnosti HOPI. Už třináctý ročník soutěže vyhlásila společnost Ernst & Young, která vybírá zajímavý a úspěšný podnikatelský příběh v České republice. „Naše země potřebuje pozitivní podnikatelské vzory,“ řekla k motivaci pořádat soutěž vedoucí partnerka Ernst & Young Magdalena Součková.

podnikatel roku 2012
podnikatel roku 2012

Letošní vítěz František Piškanin začínal s podnikáním od nuly, otevřením malých potravin v Karlových Varech. Dnes patří jeho ryze česká firma HOPI mezi největší logistické a transportní společnosti ve střední a východní Evropě.

Rozhodující může být příběh

V soutěži nerozhodují jen čísla, ale především zajímavý podnikatelský příběh a mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu. Kromě celorepublikového vítěze, který bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále v Monte Carlu, oceňuje porota i nejlepší podnikatele v krajích. V Jihomoravském se jím stal Pavel Sobotka z Frentech Aerospace. „Uvědomil jsem si, že podnikání je hlavně o skromnosti, poctivosti a odpovědnosti,“ řekl Sobotka. Jeho stoprocentně česká firma je známým dodavatelem mechaniky pro letecký a vesmírný průmysl.

Předsedou poroty byl v letošním již třináctém ročníku soutěže Jannis Samaras ze společnosti Kofola, který se stal Podnikatelem roku 2011. „Byl to úspěch celé firmy, světové kolo v Monte Carlu bylo pro mě nečekanou příležitostí setkat se s velmi zajímavými podnikateli z celého světa,“ říká ke svému vítězství Samaras. Porota se při rozhodování řídí mezinárodními pravidly, mezi která patří strategická orientace, globální dosah a například finanční výsledky podniku. Hodnocení zohledňuje také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh.

Soutěž vznikla už v roce 1986

Vedle hlavní kategorie Podnikatel roku je možné se ucházet ještě o ocenění Technologický, Začínající a Sociálně prospěšný podnikatel roku.

Soutěž Enst & Young Podnikatel roku, která vybírá nejúspěšnější podnikatelské průkopníky, vznikla v roce 1986 ve Spojených státech. Rozšířila se do celého světa a v současnosti jde o jedinou světově uznávanou soutěž svého druhu, která se pravidelně vyhlašuje v padesáti zemích na šesti kontinentech.

Regionální vítězové

Jihomoravský kraj: Pavel Sobotka, Frenchtech Aerospace, s. r. o.
Plzeňský kraj: Zdeněk Blažek, REPLAST Holding, s. r. o.
Moravskoslezský kraj: Mieczyslaw Molenda, GASCONTROL, s. r. o.
Olomoucký kraj: Josef Žáček, Česko-slezská výrobní, a. s.
Královehradecký kraj: Josef Novák, VEBA, textilní závody a. s.Praha a Střední Čechy: Zdeněk Pelc, GZ Digital Media, a. s.

Na podobné téma

Stáže pomohou vyzkoušet teorii v praxi

Kam se vrhnout ze socpedu – část třetí

Bodies Revealed – vypusťte mediky!

Tipy na zvýšení pracovní produktivity II