Místo diplomové práce napsal bestseller

Petr Ludwig napsal v roce 2013 knihu Konec prokrastinace. Publikace se stala bestsellerem a dnes čeká na překlad do více než pěti jazyků. Kromě toho se odborník na problematiku odkládání povinností věnuje osobním konzultacím v institutu GrowJOB.

Konec prokrastinace, Petr Ludwig, GrowJob institut
Konec prokrastinace, Petr Ludwig, GrowJob institut

Vystudoval jste počítačovou grafiku a multimédia na VUT v Brně a studoval jste také právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Jak jste se dostal k tématu prokrastinace?

S pár kolegy jsme chtěli už během studií začít podnikat. Založili jsme proto menší firmu. I když se nám postupně začalo dařit, tušili jsme, že fungujeme jen na zlomek našich možností. No a jednou jsme zjistili, že náš problém už někdo pojmenoval – prokrastinace. Začali jsme o ní hledat informace a našli různé vědecké výzkumy. Na jejich základě jsme vytvořili jednoduché metody, které nám začaly s prokrastinací pomáhat. A tak jsme si řekli, že by bylo fajn to předat více lidem. Začali jsme dělat přednášky na školách a ve firmách. A nakonec mě oslovilo vydavatelství, ať o tom napíšu knihu.
 

Jedná se o problém dneška nebo prokrastinací trpěli také lidé v minulosti?

Ukazuje se, že lidé svoje úkoly odkládali od nepaměti. Prokrastinaci zmiňuje už antický básník Hesiodós ve své básni Práce a dni. Dnešní doba ji však stále více nahrává. Máme kolem sebe mnoho nových lákadel, které nám neustále narušují soustředění. Naučit se s prokrastinací bojovat je jednou z nejdůležitějších dovedností dnešního člověka.
 

V říjnu loňského roku jste řekl, že zvažujete, zda začít přednášet v angličtině, nebo raději oslovit globální trh. Jak jste se rozhodl?

Už jsem absolvoval několik anglických přednášek a hotová je i anglická kniha. Také otvíráme pobočku firmy v Londýně. Je to sice velká výzva, ale jednou bych litoval, že jsem to nezkusil. Život je krátký na to nedělat velké věci.
 

Byla jsem na vaší přednášce v Brně, Scala byla vyprodaná. Jsou právě pozitivní ohlasy vaším hnacím motorem?

Hlavním motorem jsou reálné změny lidí. Pokud mi přijde e-mail od čtenáře, který na základě aplikace metody zvané buzer-lístek z mé knihy zhubl dvacet kilo, je to pro mě velmi silný okamžik.
 

Je něco čeho byste chtěl dosáhnout do budoucna?

Určitě bych chtěl napsat nějakou další knihu. Plánujeme také dělat ještě více kurzů naživo. Zatím hodně času zabírají překlady Konce prokrastinace. Mimo angličtinu řešíme asi pět dalších jazyků včetně čínštiny.


Před několika lety jste se setkal s významným americkým psychologem Philipem Zimbardem, který je známý díky stanfordskému vězeňskému experimentu. Jaké bylo setkání?

Pan Zimbardo je úžasný člověk, plný energie a silných myšlenek. Nejzajímavější část setkání byla, když si vzal fixu a namaloval si na čelo velkou černou tečku. Když člověk s černou tečkou na čele půjde ven, přestane mu postupně vadit, že se na něj lidé dívají zvláštně. Zvykne si opouštět takzvanou sociální komfortní zónu. Díky tomu se zvyšuje možnost, že například zastaví u nehody a pomůže. Zimbardo tomuto konceptu říká hrdinství a jeho výzkumy ukázaly, že hrdinou se člověk nerodí, ale v průběhu života stává.

Máte další osobnosti, které byste chtěl potkat?

Dnes máme výhodu, že můžeme cestovat a máme internet a e-maily. Takže potkat se s kýmkoliv na světě je snadnější, než kdykoli jindy. Loni jsem měl možnost se setkat s Martinem Seligmanem, zakladatelem oboru pozitivní psychologie a člověkem, který asi nejvíce ovlivnil výzkumy depresí.Často stačí najít odvahu těm lidem napsat.

Na své přednášce jste zmiňoval, že jste začal provozovat dříve neoblíbený běh. Stále běháte nebo jste to už vzdal?

Běhání je dobrý zdroj energie, dokáže člověka nakopnout. Ale největší problém je začít. Pro mě bylo velmi důležité začít s málem, nechtít po sobě ze dne na den zvládnout tři kilometry. Daleko lepší je lepší jít běhat a uběhnout jen pár stovek metrů. Návyky se tvoří opakováním.

Važte si svého času, protože jak říkal římský filosof Seneca: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“
Ing. Petr Ludwig
HeadConsultant
GrowJOB s.r.o.
www.growjob.com

Fakulta informačních technologií VUT
Počítačová grafika a multimédia
Vzdělání si doplnil i na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.

Jeho bestseller Konec prokrastinace vyšel v květnu 2013.

Na podobné téma

Medicína je těžká jako mateřská škola

Ráda dělám věci, které mají smysl, říká šéfka spolku

Dobrovolnictví otevírá dveře

MUNIE pořádá akce i nabízí praxi