Konec pracovního poměru: jak z kola ven

18. 10. 2019 | Monika Vrtělová
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2 minuty

Máte pocit, že musíte ze stávajícího zaměstnání pryč, protože vám už to nic nedává? Cítíte se podhodnoceni? Vyhořeli jste? Dostali jste lepší nabídku? Toto je pouze pár možností, které mohou vést k·podání výpovědi ze zaměstnání. Co tedy dělat, když chcete rozvázat pracovní poměr? Připravili jsme seznam variant, jak lze ukončit pracovní poměr.

zdroj: www.freepik.com
zdroj: www.freepik.com

Rozvázání pracovního poměru výpovědí

Pokud jste se již rozhodli pracovní poměr rozvázat, vězte, že jde o jednostranný právní úkon, vedoucí ke skončení pracovního poměru. Musíte ale splnit podmínku platné výpovědi, což není nic jiného než uplynutí výpovědní doby. Takže si budete muset počkat nejčastěji 2 měsíce. Zaměstnavateli tato doba dává možnost sehnat za vás adekvátní náhradu, nebo vás ještě naposled trochu podusit – to ale jen v případě, že jste nebyli právě jeho favoritem. Vám potom umožňuje najít si náhradu – pokud ji již nemáte.

Rozvázání pracovního poměru dohodou

Je možné, že se se zaměstnavatelem domluvíte na rozvázání dohodou, což vám umožňuje domluvit si konkrétní datum ukončení pracovního poměru. V praxi jde o to, že po domluvě můžete ukončit působení v dosavadním zaměstnání třeba hned od dalšího dne. Většinou to sice není tak rychlé, ale možné to je.

Zrušení ve zkušební době

Jde o nejjednodušší způsob ukončení pracovního poměru – neudávají se důvody ukončení, není problém ukončit ho třeba již druhý den. Pozor – platí jen ve zkušební době, a to ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele. Pokud už máte výpověď bez udání důvodu v ruce, zkuste se zaměstnavatele – teď již bývalého - zeptat na důvod výpovědi. Mohlo by vám to pomoct vyvarovat se podobných chyb v budoucnosti – tedy v případě, že jste nějakou chybu udělali. Pokud se dozvíte, že vás nechtějí třeba z důvodu vaší velké aktivity, nedejte se tím otrávit – problém v tomto případě pravděpodobně nebude ve vás, a svému novému zaměstnavateli to můžete uvést jako perličku…

Okamžité zrušení pracovního poměru

Tento způsob je využíván jen výjimečně v případě, že byste vykonávanou prací ohrozili svůj život a zaměstnavatel vám nenabídl jinou náhradní práci, popř. pokud vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat či jejich náhradu nebo její část do 15 dnů od uplynutí termínu splatnosti. Nezbývá než doufat, že tento případ se vás týkat nebude.

Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou

Tento způsob úvazku končí uplynutím sjednané doby. Před touto dobou platí stejné podmínky jako u pracovního poměru na dobu neurčitou. Rychlé, jasné, stručné, ale pro praktický život nejméně výhodný typ smlouvy.

Na podobné téma

Pohovorismus – co vás čeká na konkurzu?

Trochu života do životopisu

Desatero správného životopisu ve stručnosti

Jobote – neotřelý recruiting