Jaké brigády měli studenti před 30 lety?

10. 7. 2017 | Janetta Halíková
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2 minuty

Dnešní studentský kolotoč určitě všichni známe. Ráno do školy, honem na oběd, honem do práce. Večer unaveně padnout do postele a ráno nanovo. Ale bylo to tak vždy? A co takhle před 30 lety?


MVDR. DAGMAR POKOROVÁ, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
rok ukončení 1981
 

Jako první práci na vysoké škole jsem během prázdnin dělala u benzinové pumpy. Tam jsem chodila s kýblem a myla řidičům okna, i když byla čistá. Aby se mě zbavili, dávali mi do nastrčené kapsy drobné. Oficiální honorář nebyl nijak závratný, ale každý peníz se hodil.

Zcela výjimečná po finanční stránce byla brigáda v novinovém stánku. Získaly jsme s kamarádkou budku naproti Grandu. V té době to bylo velmi lukrativní místo na prodej novin a cigaret. Ráno jsem nastupovala kolem páté hodiny ranní a prodávala denní tisk do práce pospíchajícím lidem. Po obědě mě střídala kamarádka, která pracovala asi do 18. hodiny, a pak odnášela tržbu na poštu na nádraží.Koncem měsíce jsme dělaly takzvanou remitendu, neboli spočítaly neprodaný tisk. Tím však moje brigádnická aktivita skončila, protože jsem dodělávala školu s miminkem a tudíž bez brigád.


KATEŘINA KAŠPAROVSKÁ, Mendelova univerzita Brno, Provozně ekonomická fakulta
rok ukončení 1987

 

Pokud si dobře pamatuji, tak za nás ta nutnost sehnat brigádu byla mnohem menší, než je nyní. My jsme měli vše zdarma. A pokud jsme dosáhli na prospěchové stipendium, tak to byla úplná pohoda. Pravděpodobně trochu složitější to měli ti, co byli z daleka a bydleli na kolejích. Ti občas nějakou brigádu měli. Většinou ovšem nárazovou a nepravidelnou.

Co ale fungovalo, byly brigády zařízené školou, například chmel. Jak zavěšování, tak potom česání. Moje nejzajímavější práce probíhala v rámci takzvané. „Mezinárodní komise“. To byla skupina lidí, která se starala o zahraniční studenty, kteří přijeli na stáž, nebo jen tak na návštěvu. Na základě této práce jsem jela na pět týdnů na brigádu do Ruska. Opravdu vzácná zkušenost a na tehdejší dobu i dobře honorovaná. Co se týče pravidelných brigád, tak si nevzpomínám, že by někdo z mých přátel chodil během školního roku někam pracovat.

Jak se hledalo studentům zaměstnání v letech 1986 a 1992?

Na podobné téma

Kde hledají studenti Masarykovy univerzity brigádu?

I matematik může být redaktorem

Občanka ve volební urně. I tu našla brigádnice u voleb

Brigáda v call centru: ano, nebo ne?