Jak se odstřelit u výběrového řízení

17. 10. 2013 | Adam Fajnor

Při výběrovém řízení děláme hodně chyb a pak se divíme, že nás zaměstnavatelé nevybírají mezi úspěšné kandidáty. V článku přinášíme důvody, proč se u personálních konkurzů sami stoprocentně vyřadíme.

0068 jak-zalozit-zivnost ms-officeZískat pracovní pozici, o kterou jste požádali, není vůbec jednoduché. Ani dostat se k samotnému pohovoru není zrovna cesta rájem. Může se stát, že zapomenete poslat motivační dopis anebo k CV přiložíte nevhodnou fotku, například v plavkách z dovolené. Při pohovoru je důležité se správně obléci a také chovat.

První kontakt

Není vhodné navázat první kontakt se zaměstnavatelem e-mailem s textem: „Nazdár, někde sem zahlédl inzerát, že hledáte někoho na už ani nevym jakou pozici. Tak se hlásím a v příloze vám posílam fotku mého životopisu a múj portrét. Kdy mohu nastoupit?“ Nepolepšíte si ani, když zapomenete napsat průvodní nebo motivační dopis a v životopise nemáte žádnou praxi, jenom vaše koníčky, které navíc s nabízenou pozicí ani nesouvisí.

Jak se nedostat k pohovoru:

- místo motivačního či průvodního dopisu do těla mailu nepište nic, nebo nějaký blábol
- pošlete mail a životopis s hrubkami
- odflákněte životopis a neuvádějte tam vaši praxi a pracovní zkušenosti
- šeď pohovorů okořeňte nějakou crazy fotkou

Kdo si počká, ten se dočká 

Času máme všichni dost a zaměstnavatelé nejvíc. Proto se nesnažte být nějak extra dochvilní. Právě naopak, dejte o sobě vědět, že jste osobnost, že vy jste ten, na koho se čeká. A když přijedete upachtění, spocení a tak dezorientovaní, že ani nevíte, kam a za kým jste přišli, máte vyhráno.

0068 jak-zalozit-zivnost ms-officeTak mě tady máte

Až dojedete na místo konání pohovoru, celí zadýchaní se složte na pohovku v recepci a doufejte, že recepční pozná, za kým jdete na pohovor. S poznamenáním jména personalisty jste se samozřejmě neobtěžovali. Pokud víte, za kým jdete, tak nečekejte na to, až si vás personalista zavolá do kanceláře. Jednoduše zaklepejte na dveře, otevřete si a řekněte, že jste přišli na pohovor. Zapomeňte na formality, jako potřesení ruky nebo čekání až vám nabídnou místo na sezení.  Sednete si a začnete o sobě říkat jenom a jenom vaše nejlepší vlastnosti, úspěchy a proč vy budete ten pravý zaměstnanec. Nemusíte mluvit výhradně spisovným jazykem. Seďte uvolněně, ležérně, nohy od sebe, lokty na stole, trochu se hrbte a nasaďte poker face. Personalistu byste k slovu měli pouštět jen zřídka, téměř vůbec. On stejně hned oněmí, jak uvidí váš outfit. Vše zapečeťte laxností a nepřipraveností.

Jak se ztrapnit u pohovoru:

- oblečte se neformálně, důležité je přeci odhalit svoji osobnost
- přijďte pozdě, upocení a bez jména toho, u koho se máte hlásit
- buďte nevychovaní a přehnaně sebevědomí
- nepřipravujte si informace o firmě, ani o pozici, o kterou žádáte

Jedna drobná rada na závěr

Pokud ve výběrových řízeních postupujete takto, přijmou vás jen ti nejotrlejší personalisté. Je to ale hodně nepravděpodobné, tak pokud máte zájem práci získat, nechovejte se jako v tomto článku.

Na podobné téma

Šaty (ne)dělají člověka: Co o vás může prozradit styl oblékání

Jak na životopis podle šablony

První zaměstnání mi přinesl pracovní veletrh

Nenásilná grafická originalita se u životopisu cení