Jak se dá skloubit brigáda a studium přírodovědy?

/ANKETA/ Možná přemýšlíte o tom, že byste se po nějaké brigádě poohlédli, ale odrazují vás jisté obavy ze skloubení studia a práce. Dá se pracovat a zároveň věnovat studiu? Jak na to radí studentky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

/ANKETA/ Možná přemýšlíte o tom, že byste se po nějaké brigádě poohlédli, ale odrazují vás jisté obavy ze skloubení studia a práce. Dá se pracovat a zároveň věnovat studiu? To ve většině případů záleží na typu brigády, na šéfovi, ale především na vás. A jak to zvládají studenti Přírodovědecké fakulty na Masarykově univerzitě?

 

Nikola Vavrečková (obsluha v cukrárně)

Brigádu nemám v Brně, ale v Bílovci, kde bydlím, takže skloubit se to dá jednoduše. Přes týden chodím do školy a o prázdninách, volných dnech (svátcích) a víkendech chodím na brigádu.

Soňa Niedermayerová (strategický marketing u firmy E.ON)

Ve své práci si naštěstí volím pracovní dobu podle toho, jak mi to vyhovuje (po dohodě se šéfem), ale pokud se nic nestane, tak ji mám celý semestr stejnou. V dobách písemek/zápočtů je to náročnější zvládat, ale pokud si to člověk dobře rozvrhne, dá se to stíhat.

Ludmila Navrátilová (obsluha v restauraci)

Práce a škola se skloubit dá, protože ji využívám pouze o víkendech. A když nemůžu, tak jít nemusím. Jsou to většinou nárazové akce.

Dagmar Plháková (brigáda v hudebním klubu Leitnerka)

Brigáda se dá skloubit se studiem jako takovým, ale v podstatě tím odpadá studentský život. Člověk by řekl, že se mu po práci třeba ještě někam bude chtít jít, nebo třeba vidět se aspoň s přáteli, ale opak je pravdou. Většinou jsem tak unavená, že dojedu na privát a místo toho, abych se aspoň učila na další den, jdu spát. Brigáda se dá skloubit se školou, protože si sami můžeme přesouvat seminární skupiny. Bez toho by to opravdu nešlo. Výuka u nás probíhá do osmi hodin, a to u mě v úterý, středu ani čtvrtek nepřichází v úvahu, takže jsem si v podstatě musela překopat celý rozvrh. Ale naštěstí jsem tam našla i nějakou chvilku volna – po zrušení pár dobrovolných předmětů.

Katarína Palatinusová (call centrum)

Pracuji podle toho, kdy si dám směny. Ty trvají pět hodin denně, někdy se pracuje i přes víkend. Směny si dávám většinou dvakrát týdně – víc nestíhám kvůli škole a učení.

Miriama Gardianová (uklízení v penzionu Integrity)

Po dohodě s vedoucí chodím do práce jen v pátek, abych se ostatní dny mohla plně věnovat škole. Takže touto brigádou si nevydělám na ubytování nebo stravu, ale je to na přilepšení mého kapesného. Myslím ale, že se škola s brigádou skloubit dá. Jen je potřeba si přizpůsobit rozvrh, což MU umožňuje, a odepřít si část volného času.

Tereza Eliášová (pojišťovací kancelář)

Brigáda se dá skloubit se školou, protože můj šéf mě tam potřebuje ve dvě hodiny odpoledne asi dvakrát až třikrát týdně. Pracuji tedy asi 10 hodin týdně, což se dá zvládat.

 

0032 brigada-a-studium-prf archiv-jany-faltynkove

Na podobné téma

Co dělají budoucí ekonomové přes prázdniny?

Přivydělejte si svým koníčkem: prodávejte své výrobky!

Upeču vám něco dobrého! Zn. geologická přednáška zdarma

Doučování: Brigáda, po které vám zešediví vlasy