Hledáte práci? I univerzita může pomoci

21. 1. 2014 | Lenka Košťálová

Negativní prognózy o vysoké nezaměstnanosti demotivují studenty těšit se na hledání práce. Existuje však mnoho způsobů, v kterých univerzita v těchto směrech pomáhá.

0941 dobrovolna-praxe 1 MorguefileNegativní prognózy o vysoké nezaměstnanosti jistě demotivují studenty a absolventy těšit se na období „po studiu“, spojené s hledáním práce. Existuje však mnoho způsobů, v kterých univerzita jak již během studia tak i po něm pomáhá najít ten správný směr a poskytuje informace o pracovních nabídkách.

 

Kariérní centrum MU

Posláním Kariérního centra MU je vyplnit mezeru mezi studenty a subjekty pracovního trhu. Prostřednictvím různých školení se snaží zvýšit potencionální hodnotu studentů a absolventů MU a tím jím pomoci k lepšímu uplatnění na pracovních trzích. V rámci své působnosti poskytuje i konzultace ohledně životopisu či motivačního dopisu a pomáhá ho upravit na formu, která může výrazně ovlivnit možnost budoucího přijetí. Pro ty, kteří si nejsou jisti jakou cestou se po studiu vydat, pořádá KC profesně-psychologické testování, při kterém vám zdarma poskytne zpětnou vazbu o vaší osobnosti a nejlepšímu způsobu budoucího zaměstnání. V neposlední řadě také KC pořádá semináře, workshopy a kurzy, kde zaměstnanci aspolupracovníci centra spolu s hosty z různých oblastí pomáhají účastníkům získat hodnotový a kvalifikační náskok před ostatními uchazeči o zaměstnání. Velmi užitečné jsou i veletrh JobChallenge či konference JobAcademy, ale i další akce, které postupně Kariérní centrum MU přidává.  

Tržiště práce (kariérní vývěska partnerů MU)

V informačním systému můžete v levém panelu pod kolonkou „Vývěska“ najít i takzvané Tržiště práce, které shromažďuje veškeré partnery Masarykovy univerzity a je přehledně rozděleno i dle oborů. Každá firma zde má své vlastní vlákno a inzeruje zde své pracovní nabídky.

0951 jak-MU-pomaha 1 lenka

Inzerce práce na Vývěsce v ISu

Tamtéž jako Tržiště práce, tedy na vývěsce v ISu můžeme nalézt i záložku „Inzerce“, kde jsou pod kolonkou „Práce“ inzerovány brigády i pracovní pozice všeho druhu, pro studenty i absolventy MU. Nabídky práce jsou rozděleny do dvou kategorií, kdy v jedné z nich, takzvané „třídenní inzerci“, nabídky práce expirují a tudíž je mnohem přehlednější, nicméně je třeba ji kontrolovat častěji, aby vám něco neuniklo. Druhá kategorie není časově omezena, a tudíž zde můžete dohledat nabídky i staršího data.  

Fakultní a katederní weby

Nejen univerzita jako celek, ale i některé fakulty se snaží pomáhat při hledání nějakého zaměstnání nebo práce. Ne však všechny fakulty takové služby poskytují a snaží se tak studentům nabídnout alespoň přehled praxí a stáží. V některých případech tuto funkci přebírají i přímo katedry. Zde je pár zajímavých odkazů:

Přírodovědecká fakulta MU

Pedagogická fakulta MU

Fakulta informatiky MU

Lékařská fakulta MU

Fakulta sociálních studií MU - pouze pro Katedru mediálních studií a žurnalistiky

Právnická fakulta MU - pouze nabídka stáží 

Filozofická fakulta MU - pouze nabídka stáží - 

Ekonomicko-správní fakulta MU - pouze nabídka stáží 

 

Pro absolventy celé Masarykovy univerzity pak existuje stránka, na kterou odkazují své nabídky práce i fakulty, které takovou samostatnou sekci na svém fakultním webu nemají. 

 

Facebookové skupiny JDI PRACOVAT V...

Od loňského podzimního semestru byly spuštěny i facebookové skupiny pro všechny fakulty Masarykovy univerzity, kde správci společně s inzerenty ze skupiny zaměstnavatelů publikují nabídky práce přímo rozdělené dle oborů.

Jdi pracovat v EKONOMICKÝCH oborech
Jdi pracovat v HUMANITNÍCH oborech
Jdi pracovat v PEDAGOGICKÝCH oborech
Jdi pracovat v IT oborech
Jdi pracovat v PŘÍRODOVĚDECKÝCH oborech
Jdi pracovat v PRÁVNICKÝCH oborech
Jdi pracovat v LÉKAŘSKÝCH oborech
Jdi pracovat ve SPORTOVNÍCH oborech
 

 

Článek vyšel v časopisu Jdi pracovat! 02/2013. 2. číslo letošní tištěné brožury Jdi pracovat! ke stažení zde.

 

Na podobné téma

Virtuální veletrh Career Days bude 2.12. On-line!

Kam po absolvování bezpečnostních studií?

Na medicíně je živo díky aktivním studentům

Technika a humanitní obor v jednom. Zajímavé obory v Brně