Copywriting: skládala jsem stejná slova do nestejných vět

20. 11. 2015 | Adéla Beranová
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2 minuty

Ať už zní slovo copywriting zpočátku sebeděsivěji, jde v podstatě o nenáročnou práci. Může ji dělat téměř každý. Nejprve to bude chtít trochu potrápit mozek, ale postupně si už jen hrajete se slovy. Déle než tři hodiny denně to ale vydržet nejde.

práce brigáda kancelář
práce brigáda kancelář

Psala jsem popisky ke sportovnímu a módnímu oblečení a vybavení pro jeden nevelký e-shop sídlící v Brně. Třikrát týdně jsem si sedla do kanceláře na tři hodiny a psala dva odstavce o tričkách, kabelkách, bundičkách. Uznávám, že napsat patnáct vět o čistě bílém pánském tričku se může na začátku zdát nemožné, ale chce to jen trochu cviku.

Uznávám, že jsem to mohla mít proti ostatním jako studentka žurnalistiky trochu snazší, ale dobrý zaměstnavatel by měl každému ten start trochu usnadnit. My jsme třeba dostali seznam slov, která máme používat, dvoustránkový přehledný seznam doporučení a pokynů a k dispozici několik webových stránek pro inspiraci. A pak už vzhůru do práce.

Prokrastinátor nechť se nechá zavřít

Záleží na tom, pro koho budete takzvané marketingové texty psát. Wikipedie definuje copywritera jako každého, kdo píše čtivé a obchodně úspěšné texty reklam, webových stránek, tiskových zpráv, PR článků, katalogů a návrhy sloganů a názvů. Nejčastější je ale právě vytváření popisků na e-shopy s různým zbožím. Plat se většinou odvíjí od množství napsaného textu a pracuje se buď z domova, nebo se dochází někam do sídla firmy.

Nejde ani tolik o talent jako o trochu fantazie a schopnost skládat neustále stejná slova do nestejných vět.
 

Já osobně mám zkušenost s psaním přímo v kanceláři a musím to zpětně zhodnotit jako lepší. Doma bych od psaní utíkala na facebook, do lednice a do hospody, z kanceláře se člověk jen tak nehne. Takže pro prokrastinátory mého typu je určitě jednodušší se na těch pár hodit někam nechat zavřít a mít to za sebou, než to před sebou tlačit celý týden a pak den před uzávěrkou vůbec nespat.

Tři hodiny a dost

Moje druhá osobní zkušenost je taková, že smysluplně se dá psát maximálně tři hodiny v kuse, pak už z člověka lezou slušné nesmysly. Není proto na škodu se dohodnout se zaměstnavatelem na několika dnech v týdnu na určitou dobu a tu dodržovat. Pravidelný režim pomáhá.

Copywriting rozhodně není brigáda jen pro studenty žurnalistiky a podobných oborů. Nejde ani tolik o talent jako o trochu fantazie a schopnost skládat neustále stejná slova do nestejných vět. Časem si vytvoříte vlastní zásobu přívlastků a forem, které už jen u každého dalšího naprosto nezajímavého bílého trička proměníte v chvalozpěv. Důležitá je chuť se do toho trochu ponořit a touha po těch v celku snadno vydělaných penězích.

Na podobné téma

5 zásad brigádníků na vysoké škole

6 nejčastějších předvánočních přivýdělků

Brigáda v továrně namotivuje ke studiu

Co dělají budoucí ekonomové přes prázdniny?