8 typů profesí, které umožňují práci na dálku

9. 6. 2019 | Eva Blechová
Rubrika: Práce v zahraničí, Seriály, Zaměstnání, Podnikání | Doba čtení: 1,5 minuty

Ne každou práci lze vykonávat na dálku. Přesto ale existují některé, které lze opravdu dělat odkudkoliv. Podívejme se na 8 typů profesí, které nemají s prací na dálku problém. Které to jsou, co je k nim potřeba a kde je hledat?

Při práci na dálku můžete cestovat a užívat si přírody jako na dovolené
Při práci na dálku můžete cestovat a užívat si přírody jako na dovolené

Práce na dálku dává neskutečnou svobodu. Bohužel ne každou práci lze vykonávat na dálku, přesto jsou tyto práce mnohem častější. Pojďme se na ně podívat, třeba zjistíte, že i vy můžete pracovat na dálku a ani o tom nevíte.

1. Práce s textem

redaktoři, editoři, korektoři, …

Jestliže perfektně ovládáte svůj mateřský jazyk a znáte dobře gramatiku, popř. víte, kde si takové věci ověřit, pracujte jako korektoři textů a editoři. Pokud máte navíc kreativní střevo, můžete vlastní texty i vytvářet. Nepotřebujete mít vystudovanou češtinu nebo žurnalistiku. Stačí mít počítač, kreativní vyjadřování a perfektně ovládat mateřštinu.

2. Práce s cizím jazykem

překladatelé, lektoři, …

Pokud ovládáte cizí jazyk lépe než ostatní, překládejte. Pokud nevíte, kde začít, vyzkoušejte překladatelskou agenturu. Pro překladatelství není třeba vystudovat překladatelství a tlumočnictví. Nebo veďte soukromé lekce přes Skype jako lektor. Takto může probíhat výuka cizích jazyků, ale i doučování jiných předmětů.

3. Práce s počítačem

programátoři, IT specialisté, web designéři, …

PHP, C++, JavaScript, HTML, SQL pro vás nejsou španělská vesnice. Pak máte vyhráno. Dnes je velká poptávka právě po ajťácích a programátorech a zde je velká výhoda na vaší straně. Tyto pozice se často řeší právě ve formě home office a vzdáleného přístupu do systému.

4. Práce s uměním

fotografové, malíři, muzikanti, …

Jako umělec si vytvoříte vlastní portfolio, dobrý marketing a můžete fotit, malovat a tvořit cokoliv chcete a kde chcete. Vaše výtvory lze pak prodávat jak na internetu, tak v nějaké umělecké prodejně nebo si vydělávat jako pouliční umělec. Lidé, kteří se zajímají o umění, jsou všude – bez ohledu na národnost, kulturu i zvyky. Stačí se přizpůsobit místu.

S vlastním portfoliem lze prodávat z celého světa. Foto: freepik.com

S vlastním portfoliem lze prodávat z celého světa. Foto: freepik.com

5. Práce s představivostí

designér, architekt, projektant, módní návrhář, …

Máte malířské nadání? Ano, tak pracujte třeba jako módní návrhář nebo architekt. Tento typ profesí je specifický a často je třeba mít určité vzdělání, ale pokud vás malování nebo kreslení baví, chcete se tím živit, do jisté míry stačí absolvovat nějaký kurz, kde vás naučí základy. Pak už je třeba jenom talent.

6. Práce v administrativě

virtuální asistent, účetní, daňový poradce, …

Pro tuto práci je třeba určitá odborná znalost. Pokud nemáte ekonomické vzdělání, můžete absolvovat kurz, kde vás základům naučí. Pak už můžete pomáhat ostatním s jejich podnikáním co do administrativní a účetní činnosti.

Poslední dobou se rozmohla práce virtuálních asistentek, tedy osob, které dle zadání a přání klienta za něj vyřizují základní administrativní úkony, telefony, e-maily, objednávají schůzky, správou sociálních sítí, přepisy textů apod. Na začátku si asistentka s klientem stanoví pravidla a pak už pracuje vzdáleně přes počítač a telefon.

7. Práce pro šikuly a kreativce

podnikatelé a prodejci vlastních výrobků

Umíte plést, háčkovat, malovat na sklo, vyrábět lapače snů, šít apod.? Nebo máte jenom skvělý nápad? Věnujte se tomu naplno, založte si vlastní podnik, e-shop a svoje výrobky prodávejte on-line.

8. Práce v marketingu a public relations

Pokud umíte efektivně komunikovat, máte vizuální představu a tah na branku, tak můžete navrhovat různé letáky, spravovat sociální sítě, vytvářet poutavé reklamní texty, zařizovat různé akce. Sem spadá i profese grafika, tedy někoho, kdo umí ovládat Photoshop, InDesign a podobné programy a má estetické cítění. Stačí jen telefon, počítač s internetem a příjemné vyjadřování. Případně existuje mnoho kurzů zaměřených na tento obor.

Práce na dálku je specifická, ale velmi oblíbená, protože dává svobodu a umožňuje cestování, volnou pracovní dobu apod. Tyto výhody si zamilovali také digitální nomádi, kteří cestují po světě a podnikají z pláže.

Zahraniční pracovní servery,

které se specializují na práci na dálku

Na podobné téma

Podnikatelé si i letos na paušálech připlatí

EET a nejčastější studentské přivýdělky na ŽL: (ne)budou evidovat?

„Dělat, co má člověk rád, je k nezaplacení,“ potvrzuje kouč

Bez nadšení a trpělivosti to nejde, říká fotograf letadel